Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Popüler Kültüre Yön Verenler: Z Kuşağı Müzisyenleri
pexels
KÜLTÜR/SANAT

Popüler Kültüre Yön Verenler: Z Kuşağı Müzisyenleri

Sosyal medyanın hayatımızda bu denli yer alması çeşitli sektörlerin de bu mecra sayesinde tanınmasına olanak veriyor. Özellikle Z kuşağı olarak adlandırdığımız 1996 ve sonraki yıllarda dünyaya gelen neslin teknolojinin kucağına doğması ve internetle fazla haşır neşir olması bu kuşağın parasını da internetten kazanmasını kaçınılmaz hale getiriyor. İnternet kaynaklı sosyal medya mecralarını iyi kullanmaları ve bunlar sayesinde oluşturdukları takipçi kitlelerini daha da fazla büyüterek tanınır hale gelmeleri, çoğunluğun takip ettiği "popüler kültür" olarak adlandırdığımız durumun da yön bulmasına katkı sağlıyor. Bu yazımızda sosyal medya sayesinde yaşamımıza dahil olan ve ardından müzik piyasasını kasıp kavuran Z kuşağı yeteneklerinden bazılarını sizler için derledik.

Editör :Selin Borazan
Yayın Tarihi :17 Haz 2021
Süre :2 Bardak

BEGE
Özelikle son birkaç yıldır "Bege" takma ismiyle müzik piyasasında yer aldığını gördüğümüz ve yaptığı parçalarla kısa zamanda trend haline gelmeyi başaran Berkcan Güven'i aslında ilk olarak bir kısa video paylaşım platformu olan "Vine" sayesinde tanıdık. Ardından bu uygulama ömrünün fazla uzun sürmemesi mecradaki kişilerin "YouTube"a yönelmesine neden oldu diyebiliriz. Ayrıca Vine videolarının süresini yalnızca 7 saniye ile sınırlıydı, dolayısıyla ortaya yaratıcı işler çıkarmak hem zordu hem de insanların derdini bu kadar kısıtlı bir sürede anlatabilmesi oldukça güçtü. Bu sebeple YouTube insanlara kendini ifade edebilmesi için daha rahat, aynı zamanda samimi bir ortam sundu demek mümkün. Berkcan, bu platformda çektiği videolar sayesinde takipçi sayısını hızla arttırdı. Özellikle anneannesiyle birlikte çektiği videolarla insanların sempatisini kazandı. Aynı zamanda mizah yeteneğine sahip olması ve kamera karşısında doğal davranması da onun bu kadar sevilmesinin nedenleri arasında sayılabilir. 

EMİR TAHA
Son dönemde gündemde olan ve çok dinlenen genç müzisyenlerden biri ise Emir Taha. Teknolojinin içine doğmuş olması, onun yenilikçi bir müzik anlayışına sahip olmasında oldukça etkili bir nokta diyebiliriz. Özellikle Z kuşağının onun müziğini daha fazla takip ettiğini söylemekle birlikte, yaptığı müziğin her kesimden dinleyici bulduğunu da söylemek mümkün. Şarkılarının bir kısmı İngilizce bir kısmı da Türkçe olarak piyasaya sürüldü. Ayrıca İngilizce olan kimi bestelerinde Türkçe kelimeler de bulunuyor. Bu da yabancı hayranlarının ilgisini çekebilecek durumlardan biri olarak söylenebilir. 

DENİZ TEKİN

DENİZ TEKİN
Çok küçük yaşlarda canlı müzik yapan yerlerde sahne almaya başlayan ve yine bu dönemler "Daphead" kullanıcı adı ile müzik kayıtlarını dönemin sosyal mecralarında paylaşan Deniz Tekin özellikle yaptığı coverlar ile daha büyük kitlelerin dikkatini çekmeyi başardı diyebiliriz. İlk albümü olan "Kozakuluçka"yı ise 2017' de yayınladı. Ayrıca son dönemlerde 17 kişinin birlikte hazırlamış olduğu ve büyük ses getiren "Susamam" isimli parçada kadına şiddeti konu alan kısmı seslendirerek büyük beğeni topladı. Bu albümde yer alan tek kadın şarkıcı olması da insanların büyük takdirini kazandı diyebiliriz. Müziğin yalnızca bir eğlendirme aracı olmadığının ve bir şeyleri de anlatabilecek güçte olduğunun bilincinde olan müzisyen toplumu ilgilendiren konularda da söz sahibi oluyor diyebiliriz. 

EVRENCAN GÜNDÜZ
"Awesome John" lakabı ile bilinen gitarist Asım Can Gündüz'ün oğlu olan Evrencan, "boynuz kulağı geçer" deyimini anımsatacak cinsten işlere imza atıyor desek abartmış olmayız. Hem Türkçe hem de İngilizce kimi şarkıları kendi tarzıyla yeniden coverlayan ve dinleyicilerin beğenisine sunan şarkıcı, farklı şeyler denemekten de çekinmiyor. Özellikle blues tarzını benimseyen şarkıcı, bu topraklara ait olan türküleri de bu biçimde düzenleyerek dinleyiciyle buluşturuyor. Böylece hem Z kuşağının değerlerimizi benimsemesine katkı sağlıyor hem de kendi müziğimizin farklı biçimlerde de yapılabileceğini gösteriyor. Ayrıca genç nesle bu müziği sevdiriyor diyebiliriz. Önyargılardan arınmış bir şekilde onun müziğine kulak verirseniz, müziğinin ne kadar zengin tınılara sahip olduğunu ve gerçekten kaliteli işler yaptığını görebilirsiniz.
Yukarı Kaydır