Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Popocatepetl Yanardağı’nda İki Yeni Patlama
klm.com.tr
GLOBAL NEWS

Popocatepetl Yanardağı’nda İki Yeni Patlama

28 Eyl 2022

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda sıklaşan patlamalar endişe yaratıyor. Meksika Ulusal Afet Önleme Merkezi’nin (CENAPRED) yayınladığı rapora göre son 24 saat içinde gerçekleşen 2 patlamayla Eylül ayındaki toplam patlama sayısı 21’e yükseldi. Halka tedbirli olunması yönünde uyarılar yapıldı.

1 Bardak
Orta Meksika’nın “İkiz Volkanlar” olarak adlandırılan volkanlarından biri olan Popocatepetl Yanardağı, son 24 saat içinde 2 ayrı patlamayla Eylül ayındaki toplam patlama sayısını 21’e yükseltti. Patlamaların ardından 87 gaz ve duman çıkışı meydana gelirken çevreye yayılan toz ve küllerin yağmurla birlikte oluşturabileceği çamur akıntıları için uyarılar yapıldı. Meksika Ulusal Afet Önleme Merkezi (CENAPRED) tarafından duyurulan patlamaların ardından yanardağ ağzından düşebilecek taş ve çakıllara dikkat çekilirken halka yanardağa yaklaşılmaması gerektiği tembihlendi. 
 
Meksika’da 19 Eylül’de meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremin ardından bilim insanları Popocatepetl Yanardağı’ndaki patlamalarda artış beklendiğini söylemiş, depremi takip eden 8 gün içinde de toplam 15 patlama meydana gelmişti. 25 Eylül’deki patlamadan sonra bugün kaydedilen 2 patlama, yanardağın bu yıl içindeki toplam patlama sayısını 27’ye yükseltti. 2021 yılında ise kaydedilen patlama sayısı yalnızda 8’di. İngiltere Merkezli Manchester Üniversitesi’ndeki bilim adamları, büyük patlamaların beklendiği yanardağlar içinde Popocatepetl Yanardağı’nın beşinci sırada olduğuna işaret etmişti. “Duman çıkaran dağ” anlamına gelen Popocatepetl, 5 bin 452 metrelik yüksekliğiyle Kuzey Amerika’nın ikinci büyük yanardağı olma özelliğini taşıyor. Kraterinin çapı 900 metre ve derinliği 150 metre olan bu yanardağın 16 kilometre kuzeyinde, ikizi olan Iztaccihuatl Yanardağı bulunuyor. 
 
Popocatepetl Yanardağı’nın faaliyet kayıtları 14. yüzyıla kadar uzanıyor ve 2005’ten günümüze patlama sayılarında artış gözlemleniyor. Her ay uydu cihazlarıyla yapılan incelemelerde küçük ve orta derecede kükürt dioksit bulutları tespit ediliyor. Sarsıntıların şiddeti de yakından takip edilirken günlük raporlarda düşük yoğunluklu gaz ve kül emisyonlarının veya titreme dakikalarının sayıları tutuluyor. Meksika Ulusal Afet Önleme Merkezi (CENAPRED) ve Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’ndeki (UNAM) Jeoloji Enstitüsü, geçtiğimiz yılın kasım ayında görsel gözlem için bir üst uçuş gerçekleştiğinde yeni lavın olmadığını bildirmiş fakat meydana gelen küçük patlamalar kül bulutları üretmişti. Depremin de etkisiyle patlamaların nasıl bir artış göstereceği ve olası tehlikeleri gözlemlenmeye devam ediyor.
 
 
Kaynaklar: 
 
 
 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?