unsplash
ZOOM

Plastik Kullanımını Azaltmanın Tam Vakti!

01 Ağu 2023

Yaz mevsiminin gelmesiyle neredeyse hepimiz kendimizi büyük bir heves ve mutlulukla deniz kenarlarında bulduk. Masmavi güzel bir manzaranın karşısında huzur bulmak amacıyla dışarı çıkmış olsak da her geçen gün sahilleri ele geçiren plastik atıklarla karşılaşıyoruz. Ne yazık ki, plastiklerin bulunduğu tek yer sahiller de değil. Bir an önce plastiklerin oluşturduğu bu korkunç görüntüye ‘Dur!’ dememiz gerekiyor.

unsplash
Bilim insanları, plastiklerin doğaya, insanlara, hayvanlara, bitkilere ve diğer canlılara en fazla zarar veren şey olduğunu her gün vurguluyorlar. Ham maddesi petrol ve kömür gibi fosil yakıtlar olan plastiklerin doğada yok olması çok uzun bir süreye bedel. Örneğin, bir plastik su şişesinin doğaya veda etmesi 450 yıl ve bir bebek bezinin yok olması 550 yıl sürüyor. Biz plastik içeren sadece iki tane nesnenin uzun süreli yok oluşundan bahsetsek de bu iki örnek gibi bir sürü plastik bulunuyor. Doğada çözülmesi çok fazla bir süreye tekabül eden plastikler, yok olma süreçlerinde besin zincirlerine dahil olarak toprakları ve su kaynaklarını kirletiyorlar. 

Ekosistemin dengesini şaşırtan plastikler, çevreye verdiği zararı canlılara da gösteriyorlar. Örneğin, plastiklerin içeriğinde yer alan bazı maddeler güneş ışınlarıyla tepkimeye girerek insan sağlığı için çok zararlı bir yapı kazanabiliyorlar. Bununla birlikte, plastik poşetlere konulan ekmek ve meyve/sebze gibi besinler de sıcaklık etkisiyle poşetlerin içeriğindeki çeşitli maddelerle tepkimeye girebiliyor ve canlılar için bir tür zehre dönüşebiliyor. 

unsplash
Plastikleri geri dönüşüme göndererek çevreye ve canlıların sağlığına katkı sağlayabileceğinizi düşünebilirsiniz fakat geri dönüşüm esnasında da plastiğin büyük bir dezavantajına rastlıyoruz. Ne yazık ki, plastiklerin geri dönüşüm süreci maddi açıdan çok sancılı çünkü bu maddenin geri dönüşümü çok pahalı bir işlem. Ayrıca, başıboş bir şekilde çevrede bırakılan plastiklerin yangına da sebep olabildiğini belirtmek istiyoruz. Anlayacağınız, plastikler hem gezegenimize hem de bizlere büyük bir hasar veriyor. Bu hasar da gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmamızın önüne geçiyor. Bu nedenle, plastikleri hayatımızdan nasıl çıkartabileceğimizi ya da en azından plastik kullanımını nasıl azaltabileceğimizi öğrenmemiz gerekiyor. Eğer plastiklere veda etmeye hazırsanız şimdi bunu nasıl yapabileceğinizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. 

unsplash

Matara Tercihine Dikkat Etmek


Plastik kullanımını bırakmanın başında plastik su şişelerine ve damacanalara veda etmek geliyor. Özellikle içinde bulunduğumuz yaz aylarında yeteri kadar su içmeye fazlasıyla dikkat etmemiz gerekiyor. Tabii, bu dikkatimizi plastik su şişesi kullanmayarak desteklemeliyiz.

Plastik damacanaların ve su şişelerinin güneş ışınlarına maruz kalması sonucunda plastikteki insan sağlığını tehdit eden çeşitli kimyasallar suya karışabiliyor. Bununla birlikte, içindeki su bittikten sonra bu plastikler doğa için büyük bir tehlike haline geliyor. Bu yüzden, marketlerden plastik su şişeleri almak yerine kendinize cam bir su şişesi alabilirsiniz ve evden çıkarken bu şişeye suyunuzu doldurup onu çantanıza atabilirsiniz. Ayrıca, evinize damacanayla su almak yerine su arıtma cihazlarına bir göz atabilirsiniz. 

unsplash
Termos Kullanmak

Bizler gibi sizlerin de kahve içmeye fazlasıyla düşkün olduğunun farkındayız. Peki, bu kahve sevdasını plastiklerden kurtulma çabasıyla nasıl birleştirebileceğimizi duymaya hazır mısınız? İş yerinizde ya da herhangi bir kahvecide kahvenizi plastik bir bardakta almak yerine kendinize bir termos satın alabilirsiniz. Gittiğiniz kahvecilerde içeceğinizin termosunuza doldurulmasını rica edebilirsiniz ya da iş yerinizdeki kahve makinesinden kahvenizi termosunuza aktarabilirsiniz.

Eğer termos kullanma veya taşıma konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız dışarı çıkarken yanınıza en sevdiğiniz kahve kupanızı alabilirsiniz. Kahve ya da başka bir içecek tüketeceğiniz zaman da bahsi geçen içeceği kahve kupanıza koyabilirsiniz. Bu sayede hem sürdürülebilir bir tutum takınmış olursunuz hem doğaya dost olursunuz hem de sağlığınızı her şeyin önüne koyabilirsiniz.

unsplash

Bez Çanta Taşımak


Plastiklere karşı açacağınız savaşta size dost olacak bir diğer ürün ise bez çanta. Markette ya da herhangi bir mağazada yaptığınız alışveriş esnasında sizlere plastik poşet teklif edildiğini biliyoruz. Bu plastik poşetler de aynı plastik su şişeleri gibi çevreye ve sağlığa düşman. Bu nedenle, alışverişe gitmeden önce yanınıza bir bez çanta alarak hem çevreye hem de canlıların sağlığına dost olabilirsiniz. Bez çantaya ek olarak, meyve ve sebze alışverişleriniz esnasında satın alacağınız ürünleri file çantalara da koyabilirsiniz. Ayrıca, file çantaları ve bez çantaları kombinlerinizi tamamlamak için de kullanabilirsiniz. Kısacası, bu çantalarla hem tarzınızı zenginleştirebilirsiniz hem de plastiklere kolayca veda edebilirsiniz!

unsplash

Yeniden Kullanılabilir Pipet Tercih Etmek


Şimdi gelelim pipetle tüketildiği zaman tadı daha hoş gelen içeceklere. Bilindiği üzere, pek çok mekanda içecek tüketimi için plastik pipetler tercih ediliyor. Bu pipetler de diğer plastikler gibi tek kullanımla atık haline geliyor ve doğaya zarar veriyor. Bu zararın önüne geçmek adına kendinize cam bir pipet satın alabilirsiniz. Popülaritesi hızla artan cam pipetler, tekrar tekrar kullanılabildikleri için çevreye hasar vermiyorlar ve sürdürülebilir bir hayatın başlangıcını oluşturuyorlar. Sizler de cam pipet kullanımıyla plastik pipetlerden uzaklaşabilirsiniz ve içeceklerinizi çevreci bir tutumla yudumlamaya başlayabilirsiniz!

unsplash

Kozmetik Ürünlerinin İçeriğini Araştırmak


Kendimizi güzel ve sağlıklı hissetmemize yardımcı olan hijyen ve güzellik ürünlerinin içerisinde de plastik bulunabiliyor. Bu yüzden, herhangi bir kozmetik ürününü satın almadan önce içeriğini öğrenmek büyük bir önem taşıyor. Bundan sonra yapacağınız kozmetik alışverişlerinde araştırmacı bir tutum takınarak plastiksiz ürünleri satın almaya özen gösterebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz adımların ne kadar kolay atılabileceğini okudukça fark etmiş olduğunuzu biliyoruz. Bu basit adımları atarak siz de doğa dostu bir yaşam tarzınızı benimseye başlayabilirsiniz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?