Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
bucketlistbums.com
SEYAHAT

Phuket Adası: Tayland’ın Popüler Tatil Beldesi

25 Oca 2023

Tayland’ın güneyinde yer alan Phuket, ülkenin en büyük adası. Tatil ve balayı için sıklıkla tercih edilen ada, Güneydoğu Asya’nın en çok ziyaret edilen noktaları arasında bulunuyor. Gelin kumsal, tapınak, gece hayatı ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Phuket’i biraz yakından tanımak için bu tropik adada gezebileceğiniz yerlerin bir kısmından bahsedelim.

"Bang Tao Kumsalı " - tripadvisor.co.uk
Bang Tao Kumsalı

8 kilometre uzunluğundaki Bang Tao Kumsalı, Phuket’in en uzun ve en etkileyici kumsallarından. Adanın batı kıyısındaki kumsal, adada yer alan bazı kumsalların aksine oldukça sessiz ve sakin bir ortama sahip. Ağaç ve ormanlık alanlar tarafından çevrelenen plajda şemsiye ve şezlong kalabalığına da turistlere bir şeyler satmaya çalışan satıcılara da rastlamıyorsunuz.

Beyaz kumlu plajın kuzey ve güney şeklinde iki kısma ayrıldığını söyleyebiliriz. Kuzey kısım, kimse tarafından rahatsız edilmeden doğanın tadını çıkarabileceğiniz sessiz bir yer. Güney tarafta ise pek çok otel, restoran, bar ve mağazayla karşılaşmak mümkün.

"Büyük Buda Heykeli" - tr.hotels.com
Büyük Buda Heykeli

Nakkerd Tepesi’nin en üst noktasında bulunan Büyük Buda heykeli, 45 metre uzunluğunda devasa bir heykel. Yüzü Ao Chalong Körfezi’ne dönük ve adanın yarısındaki herhangi bir noktadan görülebiliyor. Yapımına 2007 yılında başlanmış ve beyaz mermer taşından yapılmış. Heykelin bulunduğu bölge, Phuket deyince akla gelen en turistik noktalardan.

"Sirinat Ulusal Parkı" - thailandtravelhub.com
Sirinat Ulusal Parkı

Phuket Uluslararası Havalimanı’nın oldukça yakınında yer alan Sirinat Ulusal Parkı; iğne yapraklı ormanlar, mercan resifleri ve kumsala yumurtalarını bırakan deniz kaplumbağaları başta olmak üzere bölgede yaşayan hayvan türlerini korumak için oluşturulmuş küçük bir park. Beyaz kumlu plajlarıyla bilinen ve önceden Nai Yang Ulusal Parkı olarak adlandırılan parkta birçok kuş ve ağaç çeşidini görmek mümkün.

"Phuket Old Town" - thailandtravelhub.com
Phuket Old Town

Pkuhet Old Town, Phuket’in tarihi ve kültürü hakkında bir şeyler öğrenmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer. Bu eski kasaba, Phuket adası ile kıyısındaki diğer küçük adaların birleşimiyle oluşan Phuket bölgesinin aynı adlı başkentinde yer alıyor. Thalang, Phang Nga, Dibuk, Krabi ve Yoawarat sokaklarıyla ön plana çıkan bölge, adanın kalay madenciliği üzerine kurulmuş tarihiyle ilgili önemli detaylara sahip.

Uzun yıllar boyunca kalay madeni için Arap Yarımadası, Çin, Hindistan ve Portekiz’den gelen tüccar ve girişimcilerin uğrak noktası olan Phuket Old Town, farklı kültürlerden izler taşıyan bir yere dönüşmüş. Kasabada karşınıza çıkan Portekiz-Çin mimarisiyle yapılan binalar da bunun en göze çarpan örneği.

Kalay ticaretinin önemini yitirmesiyle turistik bir hal alan Old Town; renkli yapıları, kafe, restoran, müze, tapınak ve hediyelik eşya dükkanlarıyla oldukça hareketli bir bölge. Yürüyerek gezebileceğiniz kadar küçük bir alanı kaplayan eski kasabanın sokakları, duvar sanatının ilginç örnekleriyle dolu.

"Phi Phi Adaları" - travelchannel.com
Phi Phi Adaları

Phi Phi Adaları, Phuket adası ile Tayland’ın Malakka Boğazı kıyısı arasında bulunuyor. Phuket adasından düzenlenen tekne turlarıyla gidebileceğiniz adalar, özellikle Leonardo DiCaprio’nun başrolde oynadığı The Beach (2000) filmine ev sahipliği yapmasının ardından tatilcilerin gözde mekanlarından biri haline gelmiş.

"Wat Chaithararam" - tr.hotels.com
Wat Chaithararam (Wat Chalong)

Wat Chaithararam, Phuket’in en büyük ve en çok ziyaret edilen Budist tapınağı. Buda’nın yaşamından önemli kesitleri gösteren resim, süsleme ve heykelleriyle dikkat çeken tapınağın 60 metrelik ana binası 3 kattan oluşuyor. Binanın terasından da tüm tapınak arazisi ile adanın güney kısmının tamamını kuş bakışı görebiliyorsunuz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?