Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
KÜLTÜR/SANAT

Phi (Fi) Dizi İncelemesi

29 Kas 2022

"İnsan nedir ki? Sperm, yumurta, et, kemik, kas. Büyük patlamadan kalma atomlar. Sürüngen atalardan kalan DNA'lar. Yakan, yıkan bir türün sıradan bir numunesi. Sefil ve muktedir. Çirkin ve kudretli. Acımasız ve şefkatli. Açgözlü ve cömert. Düşen ve yeniden kalkan."

2 Bardak
Türkiye'nin ilk internet dizilerinden biri olan ve şüphesiz sektörün 'iyilerinden' diyebileceğimiz Phi yapımını mercek altına alacağız bugün. Dizinin kadrosu ile başlamak istiyorum çünkü kadro son derece heyecan verici... Sırf ekibi için izlemeye değer olduğunu düşünen tek kişi olmadığına eminim.

Bir polemik konusu olan Ozan Güven ile başlayabiliriz saymaya çünkü filmin başrollerinden biri kendisi. Kadronun yıldızı ise şahsi fikrimii konuşturmak gerekirse elbette Serenay Sarıkaya. Bununla da sınırlı değil, kadroda parlayan farklı yıldızlar da var... Büşre Develi, Berrak Tüzünataç, Osman Sonant, Mehmet Günsür ve Tülay Günal gibi... 

Phi'ye karşı iştahımızı uyandırdıysak dizinin konusuna ince bir geçiş yapabiliriz.

Dizinin başlangıcında Can karakteri, taşınmak üzere gezdiği evin camından yan bahçede dans eden Duru'yu görüyor ve aşık oluyor. Duru ise birlikte yaşadığı sevgilisine aşık... Can, bu durumu doktoru Eti ile paylaşıyor. Eti tarafından uzak durması konusunda uyarılsa da bu onun için pek bir şey ifade etmiyor. Manay, geçmişte yaşadıklarını yeniden yaşayabileceği hakkındaki ikazları kulak arkası ederek balerin kızı ilk kez gördüğü o evi tutuyor. Hikaye burada başlıyor..

Ozan Güven'in hayat verdiği Can Manay karakteri, ülkenin en önde gelen psikiyatristi ve aynı zamanda en çok izlenen televizyon programının sunucusu olarak karşılıyor seyirciyi. Manay, Serenay Sarıkaya'nın soyunduğu Duru Durulay karakterine saplantılı bir aşk duyuyor. Ancak dans tutkunu bir konservatuar öğrencisi olan Duru'nun, üniversite hocası ve dans gösterileri hazırlayan bir kompozitör olan Deniz ile romantik bir ilişkisi var.

Mehmet Günsür'ün canlandırdığı Deniz ile Duru birlikte yaşıyor. Hayatlarının en kısa özeti bu. Diğer karakterlere gelince, Berrak Tüzünataç'ın üstlendiği gazeteci Özge Egeli profili görüyoruz. Özge'nin gayesi ise Can Manay gerçeklerini deşifre etmek... Eşcinsel bir karakter olan Özge, aslında Türk dizi sektöründe cesur bir temsildir. Yine de dizinin sonlarına doğru Sadık karakterinden hoşlanmaya başlar... 

Dizinin bir diğer ismi Bilge Görgün... Büşra Develi tarafından canlandırılan Bilge karakteri, Can Manay ile üniversite yıllarından arkadaş. İçine kapanık bir profil çizen genç kadının zeka geriliği olan bir kardeşi var. Haricinde bir de Eti'miz var... Tülay Günal'ın hayat verdiği Eti karakteri ise Can Manay'ın geçmişine oldukça hakim bir doktor... Son olarak Osman Sonant, ünlü bir medya şirketi olan Sadık Murat Kolhan olarak karşımıza çıkıyor. Kendisi Can Manay ile yakın dost sanılsa da ilişkileri Manay'ın Kolhan'a şantajı üzerine kurulu. Dizide Özge'nin varlığının da bir sebebi aynı zamanda... Çünkü Kolhan, Özge'yi Manay gerçeklerini ortaya çıkarsın diye tutuyor...

Dizi yeterince sürükleyici. Bazı diyalogları ve kesitleri ise diziyi kesinlikle izlemeye değer kılıyor. Ancak karakterlerin bir tık yorucu olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Manay'ın psikolog olması bile dizinin psikolojik bir yönü olduğunu ortaya koymakta yeterli. Ancak dizideki psikolojik buhranlar ve iniş çıkışlar gerçekten yorucu bir şekilde seyrediyor. Oyuncular karakterlerin üstesinden öylesine iyi geliyor ki, doğrusu onların psikolojilerinin karşı tarafa geçmemesi zaten çok zor. Yani aslında bu yoruculuk bir başarıdan ileri geliyor da diyebiliriz.

Yönetmen koltuğunda Mert Baykal'ın oturduğu dizi Yazar Akilah Azra Kohen’in en çok satan kitap üçlemesi olan Fi, Çi, Pi’den uyarlama. 2 sezon süren dizi 60'ar dakikalık toplam 22 bölümden oluşuyor. Tek bölümün uzunluğunu hesaba kattığımızda aslında dizinin bir solukta bitecek cinsten olmadığını düşünmek mümkün. Ancak seyirciye aks edilen bu sancılar diziyi bir noktada daha sürükleyici kılıyor.

Yani özetle psikolojik olarak yorucu ancak seyir anlamında sürükleyici.... 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?