Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Paul Gauguin Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Bilgi
Gauguin.org
KÜLTÜR/SANAT

Paul Gauguin Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Bilgi

25 Eyl 2022

Bugün sizleri Post-Empresyonist akımının en bilinen temsilcilerinden, karmaşık kişiliğini yansıtan otoportreleri, canlı renkler ve abartılmış biçimleri yansıttığı çizgileri, japon baskı resimlerinden etkilenip daha sonra primitif sanatının cazibesine katılan bir ressam ile tanıştırmak istiyorum. Kültür Sanat tutkunlarının hemen Paul Gauguin ismini tahmin ettiği ünlü ressam hakkında bilmeniz gereken 9 bilgi için hazırsanız başlıyorum.

1. Paul Gauguin Kimdir?


Fransız asıllı Paul Gauguin, Post-Empresyonist akımının en önemli temsilcilerindendir. Gazeteci bir baba ve yazar bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve her ne kadar sanatın başka bir koluna sahip ailesine rağmen meslek olarak sanat hayatını seçmemiş bir ressam olarak bilinir. Çünkü resme olan eğilimi onu küçük yaşlarda etkilememişti. Belki buna biraz da sebep olan, ailesi ile gezgin bir hayat yaşamak zorunda kalışının getirdiği dönemeçlerdi. Küçük yaşta babasını kaybetmesi zor ve seferi geçecek ömrünün başlangıcıydı. Fransa, Peru arasında gidip gelen ünlü ressam 17 yaşına geldiğinde askeri görevi için donanmaya katıldı ve Fransız Donanmasında olduğu sırada annesini de kaybetmiş olmak onu düzenli bir yaşama zorladı. İşte tam da bu nedenlerle 23 yaşında borsada işe başlayarak tam 11 yıl sürecek başarılı iş hayatına da adım atmış oldu. Ta ki Dante gibi ortasına geldiğinde ömrünün artık yapmak isteğinin bu işler olmadığının farkına varmıştı ünlü ressam.

Gauguin.org

2. Yolun Yarısından Sonra Değişen Mesleği


Başarılı bir meslek, 5 çocuklu orta sınıf bir aileye sahip olmak, sadece hafta sonları resim yapabilmek ünlü ressamın hayalindeki hayatı oluşturmuyordu. İşte o zaman mesleğini bırakıp tam zamanlı bir ressam olma kararını almıştı Paul Gauguin. Elbette bu karar eşinden ve çocuklarından ayrılmasını da içeriyordu ama zaten ünlü ressamın hayattaki amacının düzenli bir yaşam ve bir aile babası olmak için yaratılmadığı da aşikardır. Çünkü o henüz 18 aylıkken başladığı yolculuk ile ruhuna işlenmiş gezgin bir ruh taşıyordu.

Gauguin.org

3. O Bir Gezgin


Henüz 18 aylıkken ailesi ile Fransa’dan kaçıp Peru’nun başkenti Lima’da başlayan hayatının esintilerini ve anılarını gelecekteki birçok eserinde görmemizi sağlayacaktı. Lima’dan tekrar Fransa’ya dönüş, evlendikten sonra Danimarka’ya göç ediş ve orada yaşadığı aydınlanma ile tekrar Paris’e dönüşü Paul Gauguin’in gezgin hayatının temelini oluşturuyordu. Bu gezgin hayatına son vermek, ona yapay gelen her şeyden kaçmak ve belki de biraz nefes almak için ünlü ressam Tahiti’ye göç etti. İşte bu göç Gauguin'in çizgilerini netleştirecek, eserlerine konu olacak olan ada hayatı ve yerli halkın görüntülerinin oluşturduğu çizgileri görmemizi sağlayacaktı. İşte şimdi gelin birlikte Paul Gauguin'in üslubuna küçük bir bakış atalım.

Gauguin.org

4. Paul Gauguin'in Üslubu


Paul Gauguin resim yapmayı ve modellemeyi kendi başına öğrenmiştir. Sanat hayatı boyunca yalnızca resim yapmamış; ahşap oymacılığı, kitap yazma ve heykel sanatı ile de uğraşmıştır. Fakat bilinirliğini sağlayan günümüze kadar ulaşan resimleri ile olmuştur. Ünlü ressamın üslubu; genel olarak abartılmış biçimler ve canlı renklerden oluşur fakat sanat yaşamı boyunca fazlasıyla değişim de göstermiştir. Gauguin, Camille Pissarro ile Empresyonist akıma dahil olur. Bu süreçte Pissarro ve Paul Cézanne ile birlikte Salon sergilerine katılarak İzlenimcilik ile bağ kurar. Bu grup dağılana kadar onlarda birlikte olur ama bu sırada da İzlenimcilik akımından daha fazla ilgisi çeken mistik Afrika ve Asya sanatı ve özellikle de Japon kültüründen beslendiği bir stile geçiş yapar. İşte “Primitif” sanatın cazibesi ile kendini Tahiti'de bulur ve ondan sonra sanat eserlerinde sıklıkla karşılaşacağımız Tahitili kadınları günümüze taşır. Fakat Tahiti’den önce Paul Gauguin ile Vincent Van Gogh’un arkadaşlığından söz etmek isterim.

Gauguin.org

5. Vincent Van Gogh ile Dostluğu


Paul Gauguin tüm zamanların en ünlü ressamlarından olan Vincent van Gogh ile dostluğu ile de bilinir. Bu ikinin garip ve gizemli dostluğu Van Gogh’un Gauguin'i Arles’e çağırması ve yaklaşık 2 ay burada birlikte resim yaparak geçirmeleri ile bilinir. İkilinin dostluğu resim teknikleri ile ilgili bir sorundan bittiği, kadın meselesi olduğu ve de Van Gogh’un Paul Gauguin’e saldırması ve hırsını alamayıp kulağını kesmesi ile bittiği söylenir. Fakat bazı kaynaklara göre Vincent van Gogh’un kulağını Paul Gauguin’in kestiği de iddia edilmektedir. Ne kadar doğru bilinmez! Bu iki ressamın dostluğundan bize kalan ise Paul Gauguin'in Vincent van Gogh’u resmettiği 1888 yılına ait “The Painter of Sunflowers” eseridir.

Gauguin.org

Gauguin.org

6. Paul Gauguin’in Tahitili Kadınları İçeren Eserleri


Paul Gauguin’in Tahitili kadınları içeren yapıtlarından en tanınmış tablosu “Nafea Faa Ipoipo”dur. Bunun nedeni türkçesi “Ne Zaman Evleneceksin” olan eserin dünyanın en pahalı sanat eserlerinden biri olmalısıdır. Adı verilmeyen bir sanat düşkünü tarafından 210 milyon dolara alınan eser günümüzde Basel’de sergilenmektedir. Paul Gauguin’in sanat eserine “Ne Zaman Evleneceksin” adını vermesinin anlamı da Tahitili kadınların evlenmek isteyen kadınların kulağına çiçek takmasından kaynaklandığı bilinmektedir.

Paul Gauguin’in Tahitli kadınları resmettiği başka bir eser olan “İki Tahiti Kadını” adlı tablo 1899 tarihli bir eseridir. Eserde ellerinde çiçek tutan iki kadını tasvir ediyor. Yerli kadınların güzelliğini, egzotik ve baştan çıkarıcılığını sık sık resmeden ünlü ressam bu tablosunda heykelsi bir duruşla simgelenmiş jestlere ve yüz ifadesine vurgu yapıyor. Her ne kadar o dönemler eserleri kaba ve ilkel olarak betimlense de Paul Gauguin'in karmaşık kişiliğini sert ve heykelimsi çizgilerinde üslubunu açıkça görebiliyoruz.

7. Sarı İsa ile Otoportre


Sarı İsa ile Otoportre” eserinde Paul Gauguin kendini iki eseri ile resmetmiştir. Gauguin kendini sol tarafında bulunan “Sarı İsa” eseri ve “Vahşi Gauguin Başı” olarak tanımladığı seramik bir çömlek ile resmediyor. Bir nevi kendi sanatına portresini eklediği bu eser için üçlü bir otoportre de diyebiliriz. Birçok sanat eleştirmeni Paul Gauguin'in “Sarı İsa ile Otoportre” tablosunu onun manifestosu olarak da adlandırır. İsa’nın kolunun kendi başının üzerinde göstermesi, sağ tarafta ise çömleğin kırmızısı ile kendi delici bakışları ve meşhur sarı tonu ile sanat eleştirmenlerine katılmamak mümkün değil.

Gauguin.org

8. Nereden Geliyoruz? Neyiz? Nereye Gidiyoruz?


Paul Gauguin'in “Nereden Geliyoruz? Neyiz? Nereye Gidiyoruz?” adlı eseri bugün Post-Empresyonist akımının en önemli başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Kendi bile bu tablosu için “Yalnızca önceki çalışmalarımı aşmakla kalmayıp, hiçbir zaman daha iyisini, hatta benzerini yapmayacağıma inanıyorum.” demiştir. Ressamın düşkün olduğu sarı tonun göze açıkça çarptığı esere sağ tarafdan sola doğru bakıldığında; uyuyan bebeğin doğumu, Adem’i temsil ettiği düşünülen ortadaki baskın figür ile oturup elma yiyen kız Havva’yı ve en soldaki yaşlı kadın ile ölümü betimlediği düşünülüyor. Eserin renklerini ise arka plan okyanus mavisi ve yeşil tonları, çıplak figürler ise sarı tonu ve ölüm ise koyu renk ile ifade edilmiş.

Gauguin.org
Ünlü ressam bu eserini en sevdiği kızının yaşamını yitirdikten sonra girdiği depresyon zamanı resmettiği biliniyor. Hatta arkadaşına gönderdiği bir mektupta “Ölmek istiyordum. Bu umutsuzluk içinde elime geçen bir çuval parçasına bu konuyu bir çırpıda aktarıverdim. Resmi imzalamaya elim varmadı. Arsenik içtim ama yine de ölmedim. Sadece ıstırabım arttı…” dediği biliniyor. Paul Gauguin “Nereden Geliyoruz? Neyiz? Nereye Gidiyoruz?” adlı eserinde kendi düşüncesini ifade ettiğini bunun bir unvan ya da imza olmadığını da belirtmiştir.

9. Paul Gauguin’in Bilinmesi Gereken Eserleri


1903 yılında henüz 54 yaşında iken hayata gözlerini yuman ve günümüze eşsiz eserler bırakan Paul Gauguin’in mutlaka bilinmesi gereken eserlerinden birkaçı şunlardır;

Cafe at Arles
Still Life with Three Puppies
The Yellow Christ
The Green Christ
We Hail Thee Mary
Melancholy
Are You Jealous?

Gauguin.org
  • By The Sea
  • Te Matete
  • Siesta
  • The Day of the God
  • Tahitian Women on the Beach
  • Vision after the Sermon

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?