Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Defence Turk
GLOBAL NEWS

Patriot Füze Savunma Sistemi Polonya’ya Kurulacak

07 Ara 2022

Almanya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht’in Polonyalı mevkidaşı Mariusz Blaszczak ile Patriot füze savunma sisteminin Polonya’ya kurulması üzerine bir görüşme gerçekleştirildiği ve görüşmede mutabık kalındığı belirtildi. Almanya Savunma Bakanı Lambrecht, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "Polonyalı meslektaşım Mariusz Blaszczak ile Polonya'ya Patriot hava savunma sistemlerinin gönderimi konusunda anlaştık." ifadelerini kullandı.

Kasım ayı içerisinde Polonya sınırları içine düşen ve iki Polonya yurttaşının ölümüne sebep olan füzenin ardından Polonya hava sahasını korumak için bölgeye Patriot füze savunma sisteminin kurulmasını öneren Almanya'nın teklifi Polonya tarafından kabul edildi.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, ülkenin hava sahasını daha etkili savunmak adına Patriot füze savunma sisteminin Polonya'ya yerleştirilmesi için çalışmalara başlayacaklarını bildirdi. Blaszczak, yaptığı açıklamada “Almanya Savunma Bakanı ile yaptığım görüşme sonrasında Patriot sisteminin Polonya'ya yerleştirilmesi konusunda çalışmalara başlıyoruz." dedi.

Çalışmaları iki ülkenin uzmanlarının birlikte yürüteceğini belirten Alman Bakan Christine Lambrecht ise, “Polonya hava sahası Patriot sistemlerine ek olarak Eurofighter savaş uçaklarıyla da desteklenecek.” açıklamasında bulundu.

POLONYA’NIN UKRAYNA ISRARI HAVADA KALDI

15 Kasım 2022 tarihinde Ukrayna – Rusya savaşı kapsamında atılan roketlerin Polonya topraklarına düşmesi üzerine iki Polonya yurttaşı hayatını kaybetmiş ve Almanya tarafından Patriot savunma sisteminin Polonya’ya kurulması teklif edilmişti. Teklife farklı bir boyut kazandırmak isteyen Polonya iktidar partisi, savunma sisteminin Ukrayna’nın batısına kurulmasını teklif etmiş, böylelikle Polonya’nın yanı sıra Ukrayna’nın batısının da korunabileceğini dikkat çekmişti.

Polonya’nın bu teklifi karşısında geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Almanya Savunma Bakanı Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Patriot savunma sisteminin NATO hava savunmasının bir parçası olduğuna dikkat çekerek, NATO toprakları dışında konuşlandıramayacaklarından dolayı Ukrayna’ya kurulmasının mümkün olmadığını ifade etmişti.

Lambrecht’in bu açıklamalarının ardından Patriotların savaş hâlindeki Ukrayna yerine Polonya topraklarına kurulmasına itiraz eden Hukuk ve Adalet Partisi (PİS) Genel Başkanı Jaroslaw Kaczynski, Polonya topraklarına kurulacak bir savunma sisteminin Almanya Devleti'nin kontrolü altında olacağından rahatsız duyduklarını ifade ederek, Almanya’nın Rus füzelerini düşüreceklerine inanmadıklarını belirtti.

Kaynak;


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?