Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Parafili Dosyası 2: Voyörizm
SCOPE

Parafili Dosyası 2: Voyörizm

05 Eki 2022

Birçok seri katilin “avlanma” döneminden önce kurbanlarını uzun süre izlediği bilinir. Henüz olaydan haberi olmayan kurban, evinde duş alırken veya soyunurken gözetlendikten sonra saldırıya uğrar. Bazı durumlarda ise kişiler, tüm cinsel yaşamlarını gözetlemek üzerine kurar. Tıpta voyörizm olarak tanımlanan bu psikolojik sorunun mutlaka tedavi edilmesi gerekir ve gözetleyen kişi bu eyleminden cinsel bir haz duyar.

Cinsel davranış bozukluğu olarak bilinen prafilik davranışlardan birisi de voyörizmdir. Daha bilinen adıyla röntgencilik veya dikizcilik, birçok psikolojik soruna işaret edebildiği gibi birçok seri katilin de yöntemleri arasında yer alır. Psikolojik bir soruna işaret eden bu davranışı sergileyen kişiler bazı durumlarda tek bir kişiyi gözetlemeye odaklanırken çoğu zamanda farklı insanları gözetleyerek istediği hazza ulaşır. Bazı durumlarda da röntgencilik yapan kişi, tanıdığı ve hayranlık duyduğu bir insanı takip ederek onu gözetlemeye başlayabilir 
Röntgenci kişiler genel olarak bu eylemlerini cinsel bir haz almak, devamında da boşalmak için gerçekleştirirler. Bu nedenle seçtikleri kişiler tuvaletlerini yaparken, duş alırken, soyunurken ve hatta cinsel ilişki yaşarken onları izlemekten büyük bir zevk alır. Hatta mümkün olduğu kadar özel hayatın, diğer insanların görmemesi gereken anların gözetlenmesini arzularlar. Bazı vakalarda, röntgenci kişilerin kurbanlarını tuvaletlerini yaparken izlemekten daha fazla zevk aldığı görülebilir. Bunun sebebi ne kadar mahrem olursa alınan riskin ve zevkin o ölçüde artmasıdır, diyebiliriz. 


Diğer birçok prafilik davranışta olduğu gibi voyörizmde de kişilerin erotik uyarılma duyguları diğer insanlardan farklıdır. Normal bir cinsel süreçte başlatma, sürdürme ve orgazma ulaşma aşamaları partneriyle doğru orantıda gelişir. Ancak voyörizm gibi anormal durumlardaki cinsel süreçleri tetikleyen ve orgazama ulaştıran unsurlar “sıra dışı uyaranlara” bağlıdır. Fetişizm de bir bulaşık süngerinden veya kullanılmış pedlerden zevk alan kişiler gibi röntgenci insanların uyarıcıları bir insanın özel anında gözetlenmesidir.  

Voyörizm vakaları incelendiğinde ise birçok farklı dikizleme yöntemi olduğu görülür. Örneğin bazı kişiler rastgele evleri uzaktan gözetleyerek bundan cinsel bir haz duyar. Bazen ağaca çıkarak bazen eve iyice yaklaşarak uygun yerlerden, evdeki özel anları izlemeye başlar. Kimi zaman bu olay tek seferde gerçekleşip başka evlere yönelme eğilimi olurken kimi zamanda kişi, hep aynı evi tercih eder. Eğer gözetleyen kişi bir seri katilse, elbette kurbanına saldırana kadar bu gözetleme sürecini tekrar eder. Başka bir örnekte ise toplumda oldukça statü sahibi bir insanın, gizli kameralar veya özel olarak hazırlanmış deliklerden kurbanlarını dikizledikleri görülebiliyor. 

Hangi yöntem izlenirse izlensin tüm voyörimz vakalarındaki kişilerin, bu olaydan büyük bir cinsel zevk aldıkları görülür. Hatta bazı kişiler, röntgencilikten o kadar zevk alır ki normal cinsel hayatları yok denecek kadar azdır. Tek cinsel yönelişleri dikizlemektir. Yine çoğu vakada görüldüğü gibi röntgenci kişiler, izledikleri kişilerle cinsel bir deneyim yaşamak istemezler veya bunun için bir hamle yapmazlar. Yani devamı için özel bir istekleri oluşmaz. Orgazma neden olan durum, kurbanı habersiz bir şekilde izlemekten ibarettir. 

Bu noktada önemli bir ayrımdan da bahsetmek gerekebilir. Bazen, kişinin “tesadüfi bir şekilde” denk geldiği çıplak bir insanı veya cinsel deneyimi izlemesi o kişinin röntgenci olduğunu göstermez. Çünkü röntgenciler için tesadüf yoktur. Planlarlar, organize bir şekilde hareket ederler ve eyleme geçerler. Röntgenciler başkalarını seyrederek ve daha sonra seyrettiklerini hatırlayarak cinsel doyuma ulaşırlar. Bu kişilerin diğer insanlar gibi cinsel bir hayatları da olmaz. Hatta tercih ettikleri cinsel hayat tümüyle röntgencilik üzerine kurulmuştur. 


Daha önce ele aldığımız Teşhirci türündeki parafilik davranışlardaki gibi röntgenci kişilerin doktora kendi istekleriyle gitmemeleri, bu tip vakaların araştırılmasını da güçleştiriyor. Ancak röntgenci insanların bazı ortak noktaları genel hatlarıyla tespit edilebilmiştir. İlk olarak röntgencilerin içe kapanık ve genç kişiler olma olasılığı yüksektir. Normal bir cinsel deneyimden korkma eğilimindedirler ve başkalarını izlemeyi daha cazip bulurlar. Her ne kadar içlerine kapanık görünseler de heyecandan ve korku duymaktan zevk alırlar. Çoğu röntgencinin çocukluğunda düzenli olarak ebeveynlerini cinsel birleşme anında izlediği biliniyor.  

Ciddi bir psikolojik hastalık olan voyörizm mutlaka tedavi edilmelidir. Görmezden gelinen veya saklanan bu tip davranışların ilerleyen dönemlerde başka suçlara veya saldırılara neden olabileceği ise unutulmamalıdır. 


Kaynak
Doğan Cüceloğlu, "İnsan ve Davranışı - Psikolojinin Temel Kavramları", Remzi Kitabevi.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?