GLOBAL NEWS

Papa Franciscus: Noel Konuşmasında “Ukrayna Savaşı’na Son” Çağrısında Bulundu

26 Ara 2022

Katoliklerin dini lideri Papa Franciscus, geleneksel Noel konuşmasında Ukrayna’daki savaşın derhal son bulması çağrısı yaptı. Vatikan’daki Aziz Petrus Meydanı’nda büyük bir kalabalığa seslenen Papa, güncel meselelere dair de birçok mesaj verdi.

1 Bardak
Papa, “Urbi et Orbi” (Roma ve Dünyaya) olarak adlandırılan konuşmasına Noel’in öneminden bahsederek başladı. Daha Sonra Ukrayna’da devam eden çatışmalara ve gıda krizine dikkat çekerek, “On aylık savaşın yol açtığı yıkım sebebiyle evlerinden uzakta, karanlıkta ve soğukta bu Noel'i karşılayan Ukraynalı kardeşlerimize bakalım. Rab, acı çeken herkese somut dayanışmamızı göstermemiz için bize ilham versin, silahları susturma ve bu anlamsız savaşa bir an önce son verme gücüne sahip olanları aydınlatsın.”açıklamalarında bulundu. 
 
Ukrayna’da yaşanan gıda krizine de vurgu yapan Papa, gıdanın bir savaş silahı olarak kullanıldığını ve bu durumun birçok bölgeyi etkilediğini belirterek, “Ukrayna'daki savaş bu durumu daha da kötüleştirdi ve özellikle de Afganistan'da ve Afrika Boynuzu ülkelerinde tüm halkları kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Her savaşın açlığa ve gıdanın bir silah olarak kullanılmasına yol açtığını biliyoruz.” ifadelerine yer verdi. 


Papa, Ukrayna’nın yanı sıra, Suriye, Myanmar, İran, Haiti ve Afrika’daki Sahel bölgesinde yer alan sorunlara da değindi. Dünyanın toplumsal olaylara karşı duyarsızlığını dile getiren Papa, bu durum için, “Artan sayıda çatışmaya, krize ve anlaşmazlığa tanık oluyoruz. Bunlar hiç bitmeyecekmiş gibi görünüyor ve fark etmiyoruz bile. Büyük trajedilere o kadar çok alıştık ki, sessizlikle geçiştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
Konuşmasında, çatışmaların halâ devam ettiği Suriye’ye de yer veren Papa Franciscus, "Son aylarda şiddetin ve çatışmaların arttığı, ölüm ve yaralanmaların arttığı Kutsal Toprakları da düşünelim. Tanrı'ya, İsrailliler ve Filistinliler arasında diyalog ve karşılıklı güven inşa etme çabaları yeniden başlaması için dua edelim." açıklamalarında bulundu. Papa ayrıca, İran’da devam eden protestolar için de “uzlaşma” çağrısı yaptı.
 
Mesajlarının ardından halkı selamlayan Papa Franciscus, meydanda bulunan katoliklerin bayramlarını kutlayarak bazilikanın locasından ayrıldı. 
 
Kaynaklar:
 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?