Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexel
STİL

Pantone’un 2023 Renkleri Ruh Halimizin Bir Aynası

25 Kas 2022

2022 yılı içindeki değişken ruh halimiz 2023 yılı işleri için kreatif ekiplere fikir vermiş olacak ki konu renk olunca bir otorite kabul edilen Pantone, 2023 sezonu için bir yanı enerjik diğer yanı sakin ve durağan renkleri bir araya getirdi. Pantone ruhumuzdaki iki yönlü enerji akışını, 2023 ilkbahar-yaz sezonunda podyumları boyayarak aktaracak bizlere…

Pantone, 2023’ün ilkbahar-yaz sezonunda moda dünyasına göz kırpacak ruh halimizi yansıtan renklerini belirleyerek, yeni yıl itibariyle hangi renklerle karşılaşacağımızı ve hangi renkleri konuşacağımızı açıkladı. Bir yanı pastelin verdiği durağan, yumuşak ve sakinleştirici enerjiyle kaplarken diğer yandan da coşkulu parlaklığı, dinamik göz alıcı renkleriyle adeta çelişkilerle dolu ruhumuza belirlediği renklerle bir ayna tuttu. Pantone belirlediği renkler için; Şansımızı denemeye ve bu yeni özgürlük duygusunun tadını çıkarmaya başladığımızda içimizde beliren yaşam sevincini temsil eden hem parlak hem sakinleştirici tonlar mevcut. Zıt renk tonları ise, kendimizi yeni ve heyecan verici şekillerde ifade etme ihtiyacını sembolize ediyor” açıklamasını yapmıştı. Tam da hissettiğimizle özdeş bir açıklama.

Pantone Renk Enstitüsü İcra Direktörü Leatrice Eiseman da yine seçilen renklerle ilgili olarak “2023 ilkbahar-yaz renkleri, girdiğimiz yeni çağı yansıtacak şekilde seçildi. Bu yıl ruh halimiz gibi renklerdeki zıtlığı da keşfedip kucaklıyoruz” açıklamasını yaptı. Ama şunu açık yüreklilikle söylemeliyiz ki bizim insanlık olarak gerçekten sakinliğe bu sıralar daha çok ihtiyacımız var =) Çünkü bu değişkenliğe uyum sağlayacak bir ruhumuz pandemiden bu yana kalmamış olabilir. (:

2022’NİN VERY PERRİ RENGİ 2023’TE YERİNİ
DİJİTAL LAVANTAYA BIRAKIYOR

Pantone 2022 rengini Very Perri olarak açıklamıştı ve bu rengi de mavinin durağan huzur veren sakinliğiyle kırmızının enerjik akışının harmanlanması olarak tanımlamıştı. Öyle ki 2022 rengi hakkında “geleceği sembolize ediyor” yorumları gelmişti ve Eiseman, Very Perri ‘yi, “Bu renkte, canlı ve neşeli bir tavrın yanında, kaygısız öz güven ve yaratıcı ruh da var” şeklinde anlatmıştı. Şimdi ise 2023 yılının renkleri bizimle. Özellikle Pantone tarafından belirlenen yılın rengi herkesin en çok merak ettiği renklerden biri oldu ve bu meraklı bekleyişi karşılar mı emin değiliz ama 2023 yılının rengi Dijital Lavanta (PANTONE 134-67-16 Digital Lavender) olarak belirlendi. Pantone tarafından seçilen bu renk aslında Pandemiyle birlikte hem mental hem bedenen süregelen yorgunluğumuzu yansıtması bakımından anlamlı.

Hepimizin mental huzura ihtiyaç duyduğu bu dönemde, yatıştırıcı özelliğe sahip mavi ve mor tonlarının seçilmesi bu anlamda elbette tesadüf değil diye düşünüyoruz. Çünkü renklerin psikolojimize olan etkileri bilinen bir gerçek. Çünkü renkler aynı zamanda bir terapi yolu. Eski Mısırlılara kadar uzanan renk terapisi ve dopamin artırmaya uygun giyinme çalışmaları geçmişten bu yana varlığını sürdürüyor. Çok eski zamanlarda sıcak renklerin gücü, soğuk tonların ise konsantrasyonu artırdığı ve soluk yeşillerin sessizliği işaret ettiği ifade ediliyordu. Günümüzde de renklere yönelik hissiyatlarımız esasen benzer duygular taşıyor.

YILIN PANTONE RENGİNİN BİZE HİSSETTİRDİKLERİ

Çalışmalara bakıldığında, Dijital Lavanta gibi daha kısa dalga boyuna sahip renklerin sakinlik ve dinginlik çağrıştırdığı ortaya çıkıyor. Hatta bilirsiniz uykusuzluk problemi yaşayanlar için lavanta yağının yastığa damlatılması bile önerilir, çünkü kokusunun bile verdiği dinginlikle kişi, uykuya dalma sorunundan kurtulabilir. Kuşkusuz ki günümüzde ruh sağlığını korumak ve geliştirmek herkes için öncelik haline geliyor. Tüketiciler de kendilerini psikolojik olarak rahat hissettirecek ürün ve görsellere yönelmeyi tercih ediliyorlar. 2023 yılının renklerinden olan Dijital Lavanta da bu beklentiye karşılık verir nitelikte bir seçim olmuş. 2023 Yılının diğer Pantone renkleri şöyle; Luscious Red, Sundial, Tranquil Blue, Verdigris.

DOĞADAN İLHAM ALAN UMUT VERİCİ CANLI RENKLER

Bir taraftan sakin, huzurlu renkler varken diğer yandan da pandemi sonrası, tüketicilerin daha fazla canlı renkleri tercih edip dopamin artışını desteklemek istemeleriyle doğru orantılı olarak pantone’un renkleri de canlandı. Renkli giyinmeye olan talep, insanlara eski hareketli yaşamlarını hissettirdiği için artış gösterdiğinden dolayı pantone belirlediği canlı renklerle de eski sosyal alışkanlıklara geri dönmeye ve eğlenmeye hazır oldukları mesajını verdi. Renklerin insanları çekme ve etkileme yetenekleri bilindiği için, dijital tasarımcıların ve markaların izleyicileri cezbetmek için parlak renkler kullanması bu nedenle şaşırtıcı bir karar değil. Bu nedenle 2023 yılında bir tarafımız dingin ve sakin kalırken, capcanlı doğal renklerle 2023 yılında enerjimiz yükseltecek.

PASTEL RENKLER HER YERDE!

2023 yılının renkleri arasında pasteller oldukça baskın geliyor. Bu renkler sakinleştirici olduğu ve gözü yormadığı için huzuru çağrıştırmaları dolayısıyla seçilmiş. Pastel renkler toprak tonlarıyla rahatlıkla uyum içinde kullanılabildiklerinden 2023’te şık kombinasyonların da mesajını veriyor bizlere. Sadece çocuklar için uygunmuş gibi düşünülseler de eve ve ruhunuza dinginlik ihtiyacınızı en iyi karşılayacağınız renkleri sunuyor sizlere.
 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?