Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Daily Sabah
GLOBAL NEWS

Paludan Ortalığı Karıştırdı: NATO'dan Erdoğan'a 'Tehdit' Tepkisi

25 Oca 2023

NATO Genel Sekreteri Jans Stoltenberg, aşırı sağcı Rasmus Paludan'ın islamafobik eylemi ardından İsveç'i NATO üyeliğini engellemekle tehdit eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepki gösterdi. İsveç dahil tüm NATO ülkelerinde ifade ve fikir özgürlüğünün değerli bir ilke olduğuna dikkat çeken Stoltenberg, Paludan'ın uygunsuz eyleminin yasa dışı sayılmadığını dile getirdi.

1 Bardak
Danimarka merkezli Sıkı Yön Partisi'nin aşırı sağcı lideri Rasmus Paludan'ın İsveç'te Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakması dünya çapında tepkilere neden oldu.

Almanya'daki Ramstein NATO Hava Üssü'nde yapılan toplantıda İsveç Savunma Bakanı'nın Türkiye'nin NATO üyeliğini onaylamasından bir gün sonra gerçekleştirilen provakasyonun ardından; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İsveç, NATO üyeliği konusunda bizden destek beklemesin" açıklaması ile Türkiye'yi hedef alan bu eyleme izin veren İsveç'i NATO üyeliğini engellemekle tehdit etti.

NATO'dan bu tehdide yanıt gecikmedi. NATO Genel Sekreteri Jans Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, İsveç'i NATO üyeliğini engellemekle tehdit etmesi nedeni ile tepki gösterdi.

Bir yandan Alman Die Welt televizyon kanalına yaptığı açıklamalarda Paludan'ın eylemini eleştiren NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, diğer yandan Ankara tarafından eyleme izin verdiği gerekçesi ile sert bir şekilde eleştirilen İsveç hükümetine üstü kapalı destek verdi.

"FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞERLİ BİR İLKE: BU UYGUNSUZ EYLEMLER YASA DIŞI SAYILMAZ"

Stoltenberg, “İfade özgürlüğü, fikir özgürlüğü İsveç'te ve diğer tüm NATO ülkelerinde değerli bir ilke. Bu nedenle bu uygunsuz eylemler otomatik olarak yasa dışı sayılmaz" dedi.

İsveç hükümetinin bu eylemi kınadığını dile getiren Stoltenberg, Stockholm sokaklarında yaşanan, başka insanların görüş ve inançlarına yönelik bu tür hakaretlere kendisinin de kesinlikle karşı olduğuna vurgu yaptı ve son gelişmelere rağmen Türkiye’nin şu ana kadar NATO üyeliğiyle ilgili tartışmada ittifakla önemli ölçüde işbirliği içinde olduğunu kaydetti.

NATO üyeliği konusunda İsveç, Finlandiya ve Türkiye ile yakın temas içinde olduğunu ve şu ana kadar 30 ittifak üyesinden 28’inin bu iki ülkenin üyeliğini onayladığını ifade eden Stoltenberg şöyle konuştu:

“Elbette, geri kalan diğer müttefikler Türkiye ve Macaristan’a parlamentolarında onay sürecini hızlandırmaları çağrısında bulunuyorum.” 

KAYNAK: euronews
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?