Burberry
STİL

Palto Rehberi | Dolabınızda Mutlaka Bulunması Gereken Paltolar

20 Eki 2022

Uzun zamandır özellikle kaban ve montlar ve hatta puffer montlar ortaya çıktığından beri klasik bir giyim tarzı olmayan beyler paltolara oldukça mesafeli davranmaktadır. Halbuki bir erkeğin silüetini değiştiren paltolar harika bir dış giyim ürünüdür. Üstelik klasik takım elbise ya da klasik giyim ile kombine edilmek zorunda da değildir. İşte bugün bu yanlışı düzeltmek için siz beyefendiler için bu ve gelecek yıllardaki her kış mevsiminizi rahat, şık ve sıcak geçireceğiniz dolabınızda mutlaka bulunması gereken 5 palto rehberini paylaşmak isterim. Haydi, bir göz atın.

Pinterest
Palto bir çeşit erkek dış giyim ürünüdür. Paltonun kadın giyimindeki adı ise mantodur. O nedenle özellikle belirtmek isterim ki bu içerik beyefendiler için ya da hayatındaki erkeğin dolabına el atmak isteyen kadınlar için hazırlanmıştır. Peki nedir bu palto ve çeşitleri, diyorsanız hemen anlatmaya başlıyorum.

Palto Nedir?


Paltolar diz hizasında, dizin altında ya da biraz üzerinde olacak şekilde tasarlanmış, kruvaze, üç, iki ya da dört düğmeli, kalın kumaştan tasarlanmış dış giyim ürünleridir. Çift ve üç düğmeli modelleri günlük hayatta da tercih edebilir ve düğmelerini kapatmadan kullanabilirsiniz. Fakat kruvaze mode daha resmi kıyafetlerle tercih edilmelidir. Paltonuz çok bol veya çok dar olmamalı, tam bedenizi göre satın almanız gereken bir üründür. Palto satın alırken omuz kesimine dikkat etmelisiniz. Paltolar genellikle kemersizdir. Dolabınızda mutlaka bulunması gereken palto renkleri camel yani devetüyü, lacivert ve gri palto renkleridir.

Pinterest

1. Kruvaze Palto


Kruvaze paltolar genellikle daha geleneksel ve de resmidir. Kruvaze paltoları çift veya üç düğmeli paltolara göre mutlaka kapalı olarak giymelisiniz. Bunun nedeni kruvaze biçimi açık olduğunda sizi olduğunuzdan daha geniş göstermesi ve kapalı şekilde daha şık bir görünüm vermesinden kaynaklanmaktadır. Her erkeğin sahip olması gereken kruvaze paltolar tüvit kumaşlardan tasarlandığında daha klas bir görünüm verir ve sizi oldukça da sıcak tutar.

Pinterest

2. Peacoat


Peacoat adı verilen paltolar 1700’lerin başından günümüze kadar gelen bir dış giyim ürünüdür. Geçmişte donanmalar tarafından giyilen Peacoatlar günümüzde her gardroba girecek kadar zamansız, modern ve de bir klasiktir. Yün kumaştan tasarlanan Peacoatlar geniş yakalı, kruvaze model ve ön tarafında biyeli ve oldukça derin ceplere sahiptir. Her erkek dolabında bir Peacoat modeli bulundurmalı. Çünkü bu tarz paltoyu hem takım elbiselerle hem de gündelik stilinizde tercih edebilirsiniz. Peacoatların kökleri askeri üniformaya dayandığı için renkleri genellikle lacivert, siyah ve gri renklerdedir. Risk almak istemiyor ve bir Peacoat satın almak isterseniz lacivert renk almanızı öneririm.

Pinterest

3.Trençkot


I. Dünya Savaşı zamanında İngiliz ve Fransız ordularının üst düzey komutanları tarafından tercih edilen trençkotlar, zamanla ve özellikle “Casablanca” ve “Pembe Panter” filmlerinde beyaz perdede görünmesiyle tüm erkeklerin gardrobuna girmişti. Fakat yıllar geçtikçe kadınlar tarafından daha fazla tercih edilir oldu. Bu duruma sebep olan Audrey Hepburn’ün “Tiffany’de Kahvaltı” filmindeki görünümü olduğunu söyleyebilirim. O günden sonra trençkot tercih eden beyler oldukça azınlıktaydı. Fakat trençkotlar her erkeğin dolabına şıklık ve tarz katacak en önemli dış giyimlerden biri olduğu için mutlaka gardrobunuza eklemeniz gereken bir palto çeşididir. Her ne kadar yağmurlu günlerin vazgeçilmezi olarak tasarlanmış olsa da trençkot giymek için yağmuru beklemenize gerek yok. Her iki bahar mevsimlerinde hem günlük hayatta hem de iş hayatında özellikle de takım elbiseler ile kombine edilebilir. Klasik bir model için bej trençkot satın alabilirsiniz. Fakat kendinize güveniniz varsa haki, lacivert, buz mavisi ya da siyah renklerini tercih etmenizi öneririm.

Pinterest
4. Pardösü

Pardösüler ince kumaştan, kuşaksız ve genellikle boydan boya düğmeli olarak tasarlanırlar. Trençkotlar su geçirmez kumaştan tasarlanmasına rağmen pardösüler ince ve her türlü kumaştan tasarlanabilir. Bilinenin aksine bir beden büyük alınmaması gerekir çünkü pardösüler zaten takım elbiseye uyacak kalıplarda dikilmiştir. Takım elbise ile kombine edilen pardösüler, erkeklerin dolabının vazgeçilmezi olması gerekirken son yıllarda trençkotlar yüzünden hem vitrinlerde hem de dolaplarda pek bulunmamaktadır. Fakat siz siz olun eğer şık ve tasarımı güzel bir pardösü görürseniz onu gardrobunuza mutlaka ekleyin. Çünkü pardösüler trend ürünü değil, modeli ve zamanı asla geçmez bir palto modelidir.

Pinterest

5. Kürklü Mont


Beyefendilerin biz kadınlarda pek beğenmediği kürklerin kendi gardroplarında mutlaka bulunması gereken paltolardan biri olduğunu duyduklarında tepkilerini merak ediyorum. Elbette merak ettiklerim henüz bu konuda fikri olmayan beyler... Erkek dış giyim ürünü kürklü montları kadınlarınkinden ayıran en önemli ayrıntı erkeklerin kürklü montlarının tüm materyali değil sadece yaka ve iç kısmının kürkten tasarlanmasıdır. Bazı durumlarda kol manşetlerinde de kürk bulunabilmektedir.

Pinterest
Kürklü montlar hem şık hem de spor bir palto çeşididir. Özellikle fit bir vücuda sahipseniz kısa kürklü montları da tercih edebilirsiniz. Dış görünüşü ceket gibi olmasına rağmen iç materyali kürk – ki genellikle koyun postu kullanılır – olduğu için oldukça sıcak tutar. Kürklü montların tek dezavantajı gereğinden fazla ağır olmasıdır. Eğer henüz gardrobunuzda kürklü montunuz yoksa modası asla geçmeyecek olan bu palto çeşidini gardrobunuza mutlaka eklemelisiniz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?