Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pinterest
SEYAHAT

Özgürlüğün İzinde 10 Queer Şehir

20 Oca 2023

Herkesin aşkını özgürce yaşayabildiği, gökkuşağının bir tehdit olarak görülmediği veya her rengin güven içerisinde huzur bulabildiği bir şehirde yaşamayı kim istemez ki? Bu hayallerden yola çıkarak sizler için hazırladığımız içeriğimizde bizlere ütopya gibi görünen fakat dünyada birçok örneği bulunan queer şehirleri mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pinterest
   Türkiye henüz LGBT-friendy bir tutum sergileyememiş olsa da dünyada, LGBT-friendly olarak nitelendirilen, birçok queer şehir örneği var. Tüm aşkların özgür bir şekilde yaşanabildiği, renklerin bir tehdit oluşturmadığı ve en önemlisi de LGBTİQA+’ların güvenli bir ortamda yaşayabildiği bu şehirleri sizler için mercek altına aldık. İncelemeye dilerseniz başlayalım. 

Pinterest
Amsterdam- Hollanda

   Queer şehirler listemizin ilk sırasında elbette dünyada eşcinsel evliliği ilk tanıyan ülke olan Hollanda yer alır. Hollanda’nın başkenti Amsterdam da dünyanın en LGBT-friendly şehri olarak bilinir. 2001 yılında tanınan bu hak, Hollanda’nın hoşgörü politikasını ortaya koyan en önemli örneklerden biridir. Amsterdam, aynı zamanda Avrupa’nın “eşcinsel başkenti” olarak da tanınır. 

Pinterest
Berlin- Almanya

   Tahmin edebileceğiniz üzere queer şehirler listemizin ikinci sırasında, Almanya’nın başkenti Berlin yerini alır. 1920’lerden itibaren queer camianın ilgi odağı olan Berlin, tüm LGBTİQA+’lara hem yaşamak hem de eğlenmek için harika bir olanak sunar. Neredeyse tüm etkinlikler queer-friendly bir şekilde gerçekleştirilir. Dillerden düşmeye Berlin gece hayatı da yine queer’ların elindedir diyebiliriz. 

Pinterest
Milano- İtalya 
 
   Queer şehirler listemizin üçüncü sırasında yer alan Milano, İtalya’nın en LGBT-friendly şehirlerinden biridir. Herkese hoşgörüyle yaklaşan Milano, queer temalı birçok etkinliğe de ev sahipliği yapar. Film festivalleri, sergiler, konserler, partiler ve kültürel etkinlikler Milano’da bulabileceğiniz queer etkinliklerin birkaçıdır. Aynı zamanda Milano için Onur Yürüyüşü oldukça önemli bir etkinliktir. Haziran ayında Onur Yürüyüşü’ nün gerçekleştirildiği meydan, Onur Meydanı olarak adlandırılır. 

Pinterest
New York- Amerika 
 
   Queer şehirler listemizin dördüncü sırasında Amerika’nın en sevilen şehri New York yerini alır. En LGBT-friendly şehirlerden biri olan New York, yalnızca eğlence sektöründe değil, kültür ve sanat alanında da queer işlere imzasını atar. Gey ve lezbiyen barları, dragqueen şovları, LGBTQİA+’lara ait restoranlar, queer müzeler ve sergiler New York’u queer şehir yapan başlıca etkinliklerdir. 

Pinterest
Buenos Aires- Arjantin
 
   Queer şehirler listemizin beşinci sırasında yer alan Buenos Aires, özellikle LGBTQİA+’ların yasal hakları konusunda oldukça ilerici bir şehirdir. 2010 yılında evlat edinmeyle birlikte eşcinsel evliliğini, iki sene sonra ise cinsiyet değiştirme hakkını yasallaştıran Arjantin, LGBTQİA+ haklarını en iyi şekilde savunan Latin Amerika ülkelerinden biri olur. Buenos Aires, ayrıca hükümet tarafından desteklenen birçok queer etkinliğe de ev sahipliği yapar. 

Pinterest
Bangkok- Tayland
 
   Listemizin altıncı sırasında yer alan Bangkok, Tayland’ın başkenti olmasının ötesinde aynı zamanda Asya kıtasının en önemli LGBT-friendly şehirlerinden biridir. Bangkok, Onur Yürüyüşleri, özel barlar ve rengarenk festivalleriyle tüm ziyaretçilerine çılgın ve unutulmaz anlar sunar. 

Pinterest
San Francisco- Amerika 
 
   Queer şehirler listemizin yedinci sırasında yer alan San Francisco, yapılan son araştırmalara göre dünyanınen queer-friendly şehri olarak kabul edilir. Amerika’da yaşanan Stonewell isyanlarının adından birçok LGBTQİA+, San Francisco’ ya taşınır. Bununla birlikte de San Francisco, “dünyanın en eşcinsel noktası” olarak anılmaya başlar. Burada eşcinsel evliliğin yasal olduğunu söylememize gerek bile yok. 

Pinterest
Londra- İngiltere
 
   Queer şehirler listemizin sekizinci sırasında yer alan Londra, 1960’ların sonunda eşcinsel evliliğinin yasallaştırılmasıyla birlikte dünyanın en iyi LGBT-friendly şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Evlat edinme hakkının da yasallaşmasıyla birlikte Londra’nın Soho, Hampstead ve Brixton gibi bölgeleri, queer şehrin önemli bir parçası olur. 

Pinterest
Paris- Fransa

   Aşıklar şehri Paris’in queer şehirler listemizde yer almaması elbette imkânsız. Listemizin dokuzuncu sırasında yer alan Paris, belki de dünyanın en özgür şehirlerinden biridir. Paris, seçtikleri eşcinsel belediye başkanıyla birlikte queer şehirlerin en cesur ve en vazgeçilmezlerinden birine dönüşür. Tüm dünya tarafından ilgiyle takip edilen ve Paris’te düzenlenen LGBT-friendly etkinliklerden bahsetmemize gerek bile yok. 

Pinterest
Barselona- İspanya 
 
   Ve listemizin son queer şehri olan Barselona gerek kendi plajları gerekse komşu plajlarıyla LGBTQİA+’ların en çok ziyaret ettiği şehirlerden biri olur. Barselona, queer bir şehir olduğu için yaşam koşulları da oldukça yüksektir. Queer mekanlar ve etkinlikler, şehrin, queer şehir olarak anılmasındaki en önemli etkenlerdir.  

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?