Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Oyuncak Araba Koleksiyonuna İlk Adım
unsplash
ZOOM

Oyuncak Araba Koleksiyonuna İlk Adım

19 Ağu 2022

Gündelik hayatın koşturmacasından sıkıldığımızda zihnimizi dinlendirecek uğraşlara kaçarız. Bu uğraşlardan bazıları hobi olarak başlayıp vakit alan büyük işlere dönüşebiliyor. Özellikle koleksiyona dönüşen masum biriktirme faaliyetleri doğru organize edilmezse zihin dinlendirmek yerine her şeyden daha yorucu uğraşılar haline geliyorlar. Koleksiyon işi doğru sınırlandırma, doğru muhafaza, doğru bütçe yönetimi ve düzenli arşiv tutma gibi kriterlerle iyi yönetilmesi gereken zahmetli bir iş. Akla hayale gelmeyecek koleksiyonlarla karşılaşma imkânı bulduğumuz bu dünyanın eğlenceli türlerinden biri de diecast, yani oyuncak araba koleksiyonculuğu. Oyuncak araba koleksiyonculuğu yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sütten ağzı yanmış birinden dinlemeye hazır mısınız?

unsplash
Diecast, metal ya da plastik gibi belli malzemelerin eritilerek bir kalıba dökülmesi yoluyla yapılan üretime verilen isim. Oyuncak arabaların da bu şekilde üretilmesi nedeniyle bu koleksiyon türüne diecast koleksiyonu adı veriliyor. Oyuncakçılarda veya hobi marketlerde satılan arabaların ambalajlarında da bu ifadeyi görebilirsiniz. Bu türden koleksiyonlar özellikle üretimin yaygınlaşması ve çeşitlenmesi nedeniyle oldukça zorlaştı. Normalde saydığım değişimlerin bu işi kolaylaştırması beklenir ancak seçeneklerin artması doğru tercihler yapmayı zorlaştıran bir duruma neden oluyor. Ayrıca maalesef üretilen her ürüne her yerde erişmek mümkün olmadığından gözümüzde yaşlarla uzak diyarlardaki oyuncakların fotoğraflarına bakmak zorunda kalabiliyoruz.

modernman
Peki ne yaparsak doğru bir koleksiyon yapmış oluruz? Başlangıçta dile getirdiğim genel kriterler üzerinden ilerlersek öncelikle sınırlandırmanın öneminden söz etmek gerekiyor. Gerçek arabaların modeli olarak üretilen lisanslı oyuncaklar belli bir ölçek üzerine üretilirler. Mağazalarda, oyuncakçılarda ve marketlerde sık sık gördüğümüz Hot Wheels veya Matchbox marka araçlar 1/64 ölçek örneğin. Gerçek modellerin 64 kez küçültülmüş hali anlamına gelen bu ölçü markalara ve modellere göre farklılık gösterebiliyor. 1/18 gibi gerçek detaylara daha fazla yer verilen büyük ölçeklerle de karşılaşıyoruz 1/87 veya 1/100 gibi minyatür denebilecek ölçeklerle de. Öncelikle hangi ölçekte koleksiyon yapacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Yoksa sonradan depolamayı ve taşımayı zorlaştıran, farklı boylarda çok sayıda oyuncakla boğuşmak zorunda kalabiliyoruz.

cihad özsöz
Bir diğer sınırlandırma kriteri üretici veya üretilen marka/model olabilir. Yani örneğin sadece Hot Wheels, Maisto ya da Greenlight gibi markaların oyuncaklarını ya da çeşitli markaların ürettiği belli modelleri tercih edebilirsiniz. Yalnızca 1/64 ölçekli Porsche biriktirmek, 1/87 ölçekli Ferrari toplamak gibi seçenekler bütçeyi de doğru yönetebildiğiniz sağlıklı bir süreç sağlıyor. Elbette belli marka ve modelin farklı ölçeklerdeki oyuncaklarını da biriktirmek mümkün. Koleksiyonerlik işine bulaştığımdan beri tanıştığım çok çeşitli koleksiyoner tipinden biri de bu. Bununla bağlantılı bir kriter de premium/regular ayrımı. Regular adı verilen, çok sayıda üretilmiş, genelde detaylarına fazla özenilmeyen plastik tekerlekli araçlarla, premium adı verilen kauçuk ya da lastik tekerli, daha fazla detaya ve oynayan parçalara (açılan kapı, kaput vs.) sahip, daha az sayıda üretilmiş araçlar birbirinden oldukça farklı. Ancak premium araçların ciddi bir bütçe gerektirdiğini unutmamak gerek. Bütçe konusuna birazdan daha detaylı değineceğim.

speedwaymedia
Bir diğer kriter inanılmaz bir çeşitliliğe sahip oyuncak araba dünyasında üreticilerin önümüze getirdiği modelleri sınırlandırmak. Öncelikle benim de tercih kriterlerimden biri olan gerçek model/gerçeküstü model ayrımı önemli bir ayrım. Çocuklar düşünülerek üretilen dikkat çekici ama gerçek dışı modellerle sık karşılaşıyoruz. Bunları biriktirip biriktirmemek size kalmış tabii ancak bunları dışarıda bırakmanın işimizi kolaylaştıran bir tercih olduğunu düşünüyorum. Diyelim ki gerçek modellere karar verdiniz, bu işe ilk bulaştığım dönemde yaptığım gibi 1/64 ölçeğe sahip her oyuncağı almaya çalışma hatasına düşmemenizi öneririm. Çocukken bana Almanya’dan alınan ama aslında Çin’de üretilen MC Toy marka araçları yeniden toparlama çabasıyla başlayan ve koleksiyonculuğa evrilen süreç 3-4 yıl gibi kısa bir sürede odalara sığmayan 1500’e yakın 1/64 ölçekli binek araç ve 1/87 ölçekli tırın yer aldığı bir koleksiyona dönüştü. Ancak süreçte oyuncaklara dair öğrendiklerim ve oyuncakları raflara dizdiğimde gördüğüm karmaşa nedeniyle bu konuda belli sınırlandırmalar yapmak gerektiğini deneyimleyerek öğrendim. Örneğin benim şu anki sınırlandırmam şu şekilde oldu; 1990 öncesi araçların 1/64 modellerine erişmek, aynı aracın bir başka rengini de almak yerine farklı bir araç bulmak ve bu kritere uymayan araçları takas ya da satış yoluyla elden çıkarmak. Tırlar konusunda ölçek dışında bu kadar net bir sınır çizemesem de binek araçlarla ilgili bu sınırlandırma sayesinde daha ölçülü alışveriş yapmaya ve bütçeyi daha iyi yönetmeye başladım.

unsplash
Böylelikle konuyu bir diğer kritere getirmiş oluyoruz. Bütçe konusu özellikle son zamanlarda döviz kurlarında yaşanan artış nedeniyle çeşitli oyuncaklara erişimi zorlaştıran önemli bir konu haline geldi. Çin malı, lisanssız ve ölçeksiz oyuncaklar satıcı için de daha ekonomik ve risksiz olmaları nedeniyle yaygınlaştı. Bu yüzden daha özellikli ve orijinal oyuncak arabaları belli oyuncakçılardan ya da hobi marketlerden temin edebiliyorsunuz. Bir diğer seçenek de sosyal medya aracılığıyla yurt dışından ve içinden topladığı araçları satan/takas eden koleksiyonerlere ulaşmak. Çünkü oyuncakçı veya hobi marketler de -bizzat kendileri yurt dışından ürün getirmiyorlarsa- tedarikçilerin sunduğu seçeneklerle sınırlı kalıyorlar. Bireysel olarak yurt dışından getirtmek de bir seçenek tabii ama masraflarını göze almak gerekiyor ve uzun vadede hobiden çok bel büken bir uğraşa dönüşebiliyor. Tüm bunları sıfır oyuncak almak üzerine anlatıyorum tabii. Yoksa özellikle kullanılmış oyuncak tercih eden ve bu yüzden her hafta bit pazarlarını ve müzayedeleri arşınlayan koleksiyonerler de mevcut.

cihad özsöz
Bir şekilde finanse edip doğru şekilde sınırlandırdığımız bir koleksiyonumuz oluştuğunda dertlerimiz bitmiyor tabii. Biriktirip biriktirip kutulara kaldırmak istemediğimiz bu oyuncakları nasıl sergileyeceğimiz ve sergilerken nasıl koruyacağımız konusu da ayrı bir problem. Koleksiyonunuzu sonraki nesile ya da bu konuya ilgi duyan başka birilerine sağ salim ulaştırmak istiyorsanız tozdan, aşırı soğuktan ve güneşten korumak gibi bir zorunluluğunuz var. Bu yüzden yalıtımı doğru yapılmış camlı raf veya dolaplarda sergilemek hem görsel açıdan hem de oyuncakların ömrünün uzaması açısından çok faydalı. Tüm bunları öğrendiğim süreçte tanıştığım koleksiyoner arkadaşlarımdan bazılarının gerçek araçlarda olduğu gibi çeşitli cila ve temizleme materyalleriyle oyuncaklarına düzenli bakım yaptığını görüp oldukça şaşırmıştım. Ancak yaptığı işe düşkünlük böyle bir şey.

cihad özsöz
Kısacası ölçek, marka, model, yıl gibi kriterler üzerinden doğru sınırlandırmalar yaparak bütçeyi de daha iyi yönetebildiğiniz bir başlangıç yapmanızı öneririm. Bazen “ama bu çok güzel” diyerek mevcut kriterlerinize uymayan oyuncaklar da alacaksınız tabii. Bunu küçük bir şımarıklık olarak arada sırada yapmakta bir sakınca yok ancak kendinizi tutamazsanız başta belirttiğim karmaşaya dönmenin çok kısa bir zaman aldığını hatırlatmam gerek. Bir anda onlarca hatta yüzlerce ne yapacağınızı bilmediğiniz, sınıflandıramadığınız oyuncakla boğuşmak zorunda kalabiliyorsunuz. Son önerim de arşivlemeyle ilgili. Koleksiyonunu yaptığınız oyuncakları yazılı ve fotoğraflı olarak arşivlemeniz yeni bir oyuncak alacağınız zaman elinizde olup olmadığını teyit etmeniz açısından çok faydalı oluyor. Birkaç yüz adette arşivleme olmaksızın da yönetilebilen bu durum sayı arttıkça takibi zorlaşan bir sürece dönüşüyor. Ancak düzenli tutulmuş bir arşiv eksiklerinizin ve fazlalarınızın doğru yönetilmesini sağlıyor.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?