Önümüzdeki 5 gün boyunca
BİLİM

Oyun Bilgisayarlarının Son Trendleri

11 Kas 2021

Bilgisayar teknolojisinde özellikle de oyun amaçlı üretilen bilgisayarların performans gücü birkaç ay öncekilere göre bile oldukça değişebilmekte. Sadece birkaç sene önce oyun bilgisayarı olarak piyasada bulunan bilgisayarlar artık günlük kullanım, iş ve eğitim gibi amaçlarla satışa sunulurken son birkaç aydır oyun bilgisayarlarının çok farklı boyuta evrildiğini söyleyebiliriz. Akıl almaz işlemci özellikleri ve çalıştıramayacakları tek bir oyun bile olmayan en yeni oyun bilgisayarlarını bu yazıda listeliyoruz!

MSI – GF 75

Oyun bilgisayarı ve yüksek performanslı bilgisayar denilince ilk akla gelen markalardan biri olan MSI’ın en yeni cihazlarından biri olan bu oyun bilgisayarı, hız ve gücüyle en çok dikkat çekiyor. Sadece oyuncular için değil, aynı zamanda tasarımcılara da hitap eden işlevselliğiyle tatmin edici bir deneyim yaşatıyor. 10. nesil Intel Core i7 işlemcisi ile performansı artarken, 6 çekirdeği sayesinde oyunlardaki performansı artırıyor. Önceki nesile kıyasla %15’e varan performans artışı olduğu belirtilen bilgisayarın grafik belleğinde ise Nvidia GeForce RTX 30 serisi kullanılmakta. Grafik özelliklerine büyük güç veren bu kart sayesinde oyunları oldukça sinematik deneyimleyebilmek de mümkün oluyor. Bu bilgisayarın en çok öne çıkan özelliklerinden biri ise “resizable bar” olmakta. Yani bu özellik sayesinde işlemcinin GPU’nun tamamına erişmesini sağlamakta. Böylelikle en yüksek seviyeli oyunlarda bile kesintisiz performans mümkün olmakta. 144 Hz’lik ekranıyla da “en hızlı oyuncu ekranı” olduğu söylenen bu cihaz, oyundaki en ufak detayı bile kaçırmamanızı sağlıyor. Toplam 7 tane soğutma borusu ile de bilgisayarın ısınmasını sorunsuzca önlüyor. Bu oyun bilgisayarının güncel satış fiyatı ise ortalama 20 bin TL.

Monster Tulpar V21.7.1

Son yıllarda oyun bilgisayarları dünyasında sıyrılmayı başaran Monster bilgisayarlar da oldukça başarılı olurken, bu model Intel Tiger Core i7 işlemcisi ile göze çarpıyor. Şu anda piyasada bulunan oyun bilgisayarları arasında en yüksek grafik işlemcilerinden birine sahip olan cihaz, grafik belleği olarak Nvidia GeForce RTX 3060 setini kullanıyor. Yapay zekasıyla da dikkat çeken bu son nesil grafik bellekle oyunlarda en gerçekçi görüntüyü deneyimleyebiliyorsunuz. Ekran çerçeve oranının da düşüklüğü sayesinde geniş görüş açısı sağlarken, yüksek çözünürlüklü ve hızlı yenilenen ekranıyla özellikle hızlı akan oyunları oldukça seri oynayabilirsiniz. Tam 64 GB’a kadar artırılabilen RAM’i ile bizleri şaşırtan bu bilgisayar, DDR4-3200 MHz yüksek bellek frekansı sayesinde sadece oyun değil, istisnasız tüm hız gerektiren işlerinizi asla takılmadan hallediyor. Söz konusu oyun bilgisayarları olunca kasa yapısına değinmeden geçemeyiz. Bu bilgisayarın kasası magnezyum alaşımlı olup ısı dağılımında da oldukça başarılı işlev gösteriyor. Şu anda güncel satış fiyatı ise yaklaşık 21 bin TL.

Casper Excalibur G911

Full metal tasarımıyla görsel olarak da beğenileri kazanan bu bilgisayar, 165 Hz 5MS ultra hızlı ekranıyla oyunlarda yüksek akıcılık sağlıyor. 2.5K QHD teknolojisi ile net ve yüksek çözünürlükte olan ekranı aynı zamanda 500NIT ultra yüksek parlaklığı ile de renkleri mükemmel canlılıkta sunuyor. Bir oyun bilgisayarının olmazsa olmazı soğutma sistemine gelince ise sahip olduğu akıllı turbo soğutma sistemi sayesinde en zorlayıcı işlemlerde bile performansınızın düşmesini engelleyerek cihazın ısınmamasını sağlıyor. Bilgisayar içindeki termal borularla beraber aynı zamanda ekran kartını da ayrı olarak soğutabilmesiyle öne çıkan bu akıllı sistem, fanları sayesinde gücü çarpıcı şekilde artırıyor. İşlemcisine gelince, bir önceki nesline göre %25’e varan performans artışıyla Intel Tigerlake-H işlemci tipi kullanan bu bilgisayar, Intel Core i9 işlemcisini üstünde barındırıyor. Cihazın güncel fiyatı ise ortalama olarak 18 bin TL. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?