Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
SPOR Wellness

Oruç Tutanlar Nasıl Spor Yapabilir?

24 Mar 2023

Ramazan ayı oruç tutanlar için sadece beslenme düzeninin değil günlük tüm rutinin değiştiği bir ay. Özellikle düzenli egzersiz yapan kişiler oruç tutarken nasıl zorlanmadan spor yapacağını düşünmeye başladı bile. Normalde gün içerisinde beslenip spor saatini ona göre ayarlayan kişiler, oruç tutarken hangi zaman diliminde nasıl bir antrenman yapacağını bilmiyor. Biz de bu yazımızda oruç tutanlar için spor rutini konusundaki kafa karışıklıklarını gidermek istedik.

Ramazan ayında birçok insan oruç tutarken kilo almak ya da kilosunu koruyamamak konusunda endişe ediyor. Çünkü gündüz beslenen, hareket eden ve gece rahatça uyuyan bünyemiz; bir ay boyunca düzensiz beslenme saatleri ve düzensiz uyku ile rutinini tam tersine çeviriyor. Ayrıca çeşit çeşit yemeklerin bulunduğu Ramazan sofraları da kilo kontrolünü iyice zorlaştırıyor…
Normalde düzenli olarak spor yapan kişiler, beslenme ve uyku düzenini de buna göre ayarlıyorlar. Özellikle ağırlık antrenmanı yapan ve kas kazanmaya çalışan kişiler için Ramazan oldukça verimsiz bir ay gibi görülebiliyor. Çünkü öğün sayıları düşüyor, uykusuzluk ve yorgunluk da antrenman şiddetini düşürmeye sebep oluyor.

unsplash
Ramazan'da spor yapılır mı sorusuna cevabımız; kesinlikle evet! Bir anda değişen beslenme düzeni ve tüketilen gıdalar istemsiz olarak kişide metabolizma hızında düşüşlere sebep oluyor. Üstelik sahur yapılmasından da kaynaklı 8 saatlik gece uykusunun alınamaması da metabolizmayı etkileyen diğer faktör. İftar sofralarında genelde yağlı proteinler ve karbonhidrat kaynakları daha çok tüketildiği, lif alımı da azaldığı için bağırsak hareketlerinde yavaşlamalar da meydana geliyor. Bu yüzden Ramazan ayında da hareket etmek zorundayız…

unsplash
Oruç tutarken spor yapmamanız için hiçbir sebep yok. Örneğin Intermitten Fasting (Aralıklı Oruç) de kilo vermeye yardımcı olan bir oruç çeşidi. Normalde Intermitten Fasting ile yapılan antrenmanlar vücutta daha rahat yağ yakımını sağlıyor. Bunun sebebi de uzun süre açlığın insülin seviyelerini dengelemesi. Yani Ramazan ayını da bir aralıklı oruç olarak düşünebiliriz.
Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu ayda kendinize çok büyük hedefler koymamak. Ramazan ayını tıpkı yoğun antrenman sonrası toparlanma dönemi gibi düşünebilirsiniz. Oruç tutarken kas kütlesini arttırmak imkansız değil, ancak pek de gerçekçi bir yaklaşım da değil. Bu nedenle bu dönemi kas kütlesini korumak veya yağ yakımını sağlamak için kullanabilirsiniz.

Öncelikle antrenmanı hangi zaman aralığında yapabileceğinizi konuşalım. Antrenman zamanı da aslında antrenmanın içeriğini ve yoğunluğunu belirliyor. Burada karşımıza üç seçenek çıkıyor. İftardan hemen önce, iftardan 1-2 saat sonra ve sahurdan önce.

unsplash
Normal şartlarda sahur öncesi antrenman Ramazan ayı için en doğru zaman olarak düşünülebilir. Sebebi de vücudunuzun besin depolarını doldurduğu ne çok tok ne çok aç olduğu ve ardından da yemek yiyebileceği bir zaman diliminde olması. Ancak böyle bir düzeni devam ettirebilmek, uyku düzenini buna göre sağlayabilmek ya da kendinize antrenman yapabileceğiniz bir mekan yaratabilmek çok basit olmayabilir.

pexels
Bir diğer alternatif iftardan 1 saat öncesi yapılan antrenman. Burada gün boyu aç kalan vücudunuz karbonhidrat depolarını boşaltmış, depo yağları yakmaya hazırlanmış olacaktır. Gün boyu açlık ve susuzluk nedeniyle bu zaman diliminde vücut geliştirme antrenmanı yerine yağ yakmaya odaklanabilirsiniz. Cardio gibi yağ yakıcı egzersizleri 30-40 dakika kendinizi zorlamadan yapabilirsiniz.

unsplash
Son seçeneğimiz olan iftar sonrası da genelde oruç tutan bireylerin en çok tercih ettiği zaman dilimi oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken iftarda çok ağır yiyecekler yememek, sıvı dengesini ayarlamak ve iftardan 1,5-2 saat sonra antrenmana başlamak. Vücudunuzda yeterli kadar enerji olacağı için yine hafif bir antrenman ya da cardio antrenmanı yapabilirsiniz.

Görüldüğü üzere Ramazan ayında spor yapmak hiç de zor değil. Tam tersine vücudunuza yaptırdığınız detokstan daha verim almanızı sağlayabilir. Bizim tavsiyemiz abartmadan, kendinize yüklenmeden tamamen zihinsel olarak da rahatlayacak şekilde hareket etmeniz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?