Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Orpheus ve Eurydice: Trajik Bir Aşk Hikayesi
"Orpheus ve Eurydice", Frederic Leighton, 1864 - wikiart.org
SCOPE

Orpheus ve Eurydice: Trajik Bir Aşk Hikayesi

09 Eki 2022

Yunan mitolojisindeki en meşhur ve etkileyici hikayelerden biri de Orpheus ile Eurydice’nin aşkını anlatan hikayedir. Müzik, dans, şiir ve ışığın tanrısı Apollon ile esin perisi Kalliope’nin oğlu Orpheus, oldukça yetenekli bir kahramandı. Bazı anlatılarda Thrace kralı Oeagrus’un oğlu olarak da geçen Orpheus, tüm zamanların en iyi şairi ve müzisyeni olarak görülürdü. Tanrı Hermes’in icat ettiği liri en güzel şekilde çalmayı başaran Orpheus’un liri çalışı ve söylediği şarkılar öyle büyüleyiciydi ki bu müzik ağaçlar, kuşlar, ırmaklar ve hatta taşlara bile tesir ederdi. Eurydice’yi ise daha çok Orpheus ile yaşadığı aşk dolayısıyla biliyoruz. Gelin Orpheus’un karısı Eurydice’yi kurtarmaya çalıştığı ve güzel olduğu kadar da trajik bu hikayeye birlikte bakalım.

Orpheus, güzeller güzeli peri Eurydice’ye aşık olur. Orpheus’un aşkı Eurydice tarafından karşılık bulunca çift, evlenmeye karar verir. Diğer tüm evlilik törenlerinde olduğu gibi bu evlilik törenine de evlilik ve düğün tanrısı Hymenaios katılır ve evliliği kutsar. Ancak neşe içinde devam eden kutlamaların arasında Hymenaios bu evliliğin çok uzun sürmeyeceğine dair kehanetten bahsetmeyi de ihmal etmez.

Gerçekten de bu evlilik hiç uzun sürmeyecektir. Düğünün hemen ertesinde tanrı Aristaeus, Orpheus’a saldırır ve Eurydice’yi kaçırmaya çalışır. Eurydice koşarak ormana saklanır ve orada zehirli bir yılan tarafından ısırılır. Hikayenin başka bir versiyonunda ise Eurydice diğer perilerle beraber evliliğini kutlamak için ormana gider. Ormanda dans ederken yılanın biri Eurydice’yi bileğinden ısırır. Hangi versiyona bakarsak bakalım, sonuç değişmez: Eurydice hayatını kaybeder ve çiftin mutluluğu beklenmedik bir şekilde sona erer.

"Orpheus ve Eurydice", Edward Poynter, 1862 - Wikimedia Commons
Eurydice’yi kaybeden Orpheus, ne yapacağını bilemez. Liriyle acısını anlatan bir şarkı söyler ve tanrılardan insanlara, hayvanlardan bitkilere yaşayan tüm varlıklarla üzüntüsünü paylaşır. Sonunda Eurydice’yi bulmaya ve onun yeryüzüne geri gelmesini sağlamaya karar verir. Bunu yapması için yer altına inmesi ve ölülerden sorumlu tanrı Hades’le görüşmesi gerekecektir.

Orpheus lirini de yanına alarak yola çıkar. Yer altı dünyasının kapısına geldiğinde kapıda bekçilik eden Kerberos isimli üç başlı köpekle karşılaşır. Orpheus ölülerin yer altı dünyasından çıkmasını önlemek için görevlendirilen Kerberos’u müziğiyle büyüleyip etkisiz hale getirir ve böylece yer altı dünyasına adımını atar. Ruhların ve hayaletlerin etrafından geçen Orpheus nihayet yer altı dünyasının hükümdarı Hades ile eşi Persefoni’nin tahtına ulaşır.

"Orpheus ve Eurydice", Peter Paul Rubens, 1636-38 - museodelprado.es
Orpheus derdini anlatmak için başlar şarkı söylemeye. Eurydice’yi ne kadar sevdiğini ve onu kaybetmenin acısını müziğiyle dile getirir. Eşinin yaşayanların dünyasına dönmesini isteyen Orpheus’un lirinden çıkan melodiler dokunaklı olduğu kadar güzeldir de. Bu zamana kadar yeteneğiyle herkesi etkisi altına almayı başaran Orpheus bu kez de başarılı olur: Hades ve Persefoni, Orpheus’a bir şans vermeye karar verir. Ancak bir şartları vardır, Orpheus önde Eurydice arkada yola çıkacaklar ve Eurydice yer altı dünyasını tamamen terk edene kadar Orpheus arkasını dönüp sevgilisinin yüzüne bakmayacaktır.

"Orpheus ve Eurydice yer altı dünyasında", Jean Baptiste Camille Corot, 1861 - thecollector.com
Orpheus teklifi kabul eder, böylece Eurydice ile beraber yeryüzüne doğru yola çıkarlar. Bu uzun yolculuk boyunca Orpheus heyecanını bastırmayı ve arkasına bakmamayı başarır. Ancak yaşayanların dünyasına yaklaştıkça Orpheus’un sabrı da azalıyordur. Sonunda yeryüzünün ilk ışıkları görünür ve Orpheus yüzüne ilk ışık parçası düşer düşmez Eurydice’ye sarılmak için arkasını döner. Gelin görün ki Orpheus temkinsiz ve sabırsız davranmıştır çünkü kendisinin aksine Eurydice hala yer altı dünyasının üzerinde duruyordur. Orpheus işte o an yanlış yaptığını anlar ama artık her şey için çok geçtir. 

"Orpheus ve Eurydice", Gaetano Gandolfi, 1802 - Wikimedia Commons
Eurydice’yi sonsuza kadar kaybeden Orpheus, tekrar yer altına gitmek istese de buna izin verilmez. Orpheus da aşkını ve acısını müziğine döker. Irmaklara, kuşlara ve ağaçlara bile yas tutturan bu müzik sadece onun değil aşkına kavuşamayan herkesin müziğidir. Orpheus kendisi ölene ve Eurydice ile buluşana değin Eurydice’yi kalbinden çıkarmaz, hatta hayatının sonuna kadar başka bir kadınla birlikte olmadığını söyleyenler de vardır.

 
Kaynak:

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?