Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Optik Sanatın En Önemli Temsilcilerinden Bridget Riley
curriculumnacional.cl
KÜLTÜR/SANAT

Optik Sanatın En Önemli Temsilcilerinden Bridget Riley

23 Tem 2022

Kısaca “op art” olarak anılan ve 1960’larda ortaya çıkan optik sanata yaptığı katkılarla ön plana çıkan Bridget Riley, bu alanda yaptığı soyut çalışmalarıyla bilinirlik kazanmış bir sanatçı. Geometrik formların kullanılarak optik illüzyonların oluşturulduğu optik sanata kendine özgü bir yorum getiren Riley, farklı ışık efektleri ve renklere yer verdiği eserleriyle kendinden bir hayli söz ettiriyor. Şu anda da İngiltere ile Fransa’da hayatına ve sanat kariyerine devam eden Riley’yi gelin biraz yakın tanıyalım.

Bridget Riley, 1931’de Londra’da doğdu. Babası John Fisher Riley matbaacı olarak çalışıyordu ve 1938’de işini Lincolnshire’a taşıyınca aile de burada yaşamaya başladı. Ancak 1 sene sonra I. Dünya Savaşı patlak verdi ve John Fisher orduya katıldı. Savaş sırasında Japonlara esir düştü ve demiryolunda çalıştırıldı. Tüm bunlar olurken ise Riley; annesi, kız kardeşi ve teyzesiyle beraber İngiltere’nin güneybatısındaki Cornwall’da yaşıyordu. Riley’ye göre Cornwall’da geçirdiği zaman ve kırsalda tattığı özgürlük duygusu, sanatının temel taşlarından birini oluşturacaktı.

sothebys.com - "Shift", 1963
1949’da sanat eğitimine başlayan Bridget, ilerleyen yıllarda Peter Blake ve Frank Auerbach gibi önemli ressamlarla tanıştı. 1955’te Royal College of Art’taki eğitimini tamamlamasının ardından ise babasına bakmak için Lincolnshire’a geri döndü. Babası geçirdiği trafik kazasından ciddi yaralar alarak kurtulmuştu ve kendisiyle ilgilenilmesi gerekiyordu. Bu süreç, Bridget’ı hem mental hem de fiziksel olarak bir hayli zorlamıştı.

Kendini toparladıktan sonra bir süre resim öğretmenliği yapan Bridget, illüstratörlüğe yöneldi. Bu dönemde sergileri ziyaret ediyor ve kendisini geliştirmek için çeşitli eğitimlere katılıyordu. Geometrik örüntüler ve soyut tasarımlar üzerine kafa yoran sanatçının optik sanata ilişkin ilk çalışmalarını yapması ise 1960’ları buldu. Öncesinde yaptığı resimleri daha çok figüratif ve yarı-izlenimci şeklinde tanımlamak mümkündü. Ayrıca küçük noktaları bir araya getirerek oluşturduğu eserleri, noktacılık (puantilizm) akımına dahil edilebilirdi. 

theguardian.com - Georges Seurat'ya ait "The Bridge at Courbevoie" adlı eserin Riley tarafından yapılmış bir kopyası, 1959
Optik sanatın başlıca ismi olarak kabul edilen Victor Vasarely’den ilham alan Bridget; geometrik şekil, siyah-beyaz çizgi, soyut form ve renk gibi sanatında kullandığı farklı unsurlar üzerine çeşitli denemeler yapıyordu. Hareket ve optikle ilgili yanılsamaların karşımıza çıktığı bu çalışmalarının tanınması ise 1965’te New York’ta açılan “The Responsive Eye” isimli sergi sayesinde oldu.

1967 ile beraber de Bridget’ın eserlerine farklı renkler daha çok hakim olmaya başladı. Dalga hareketi vermek amacıyla kıvrımlı çizgileri de çalışmalarında kullanan Riley’nin renkli ve dalga etkisi veren resimlerinden biri de 1974’te yaptığı “Gala” adlı çalışmaydı.

thecollector.com - "Gala", 1974

Sanatçının Mısır ve Hindistan gibi farklı ülkelere yaptığı seyahatlerin eserlerine etkisini görmek de mümkündü. Örneğin, Riley 1981’de ürettiği “Achæan” isimli eserini Antik Mısır mezarları ile Mısır’da gördüğü manzaralardan aldığı ilhamla oluştururken ressamın 1993 tarihli “Nataraja” adlı çalışmasında, aralarında dansla ilişkilendirilen tanrı Şiva'nın da bulunduğu Hint mitolojisindeki ögelerden izler vardı.

tate.org.uk - "Nataraja", 1993
Riley’nin çalışmalarının temelinde algı ve bakış açımızla oynamak, yeni bir görme yolunun kapısını aralamak olduğunu söyleyebiliriz. Sanatçı bunu yaparken de mevcut kuralları yıkıyor ve alışılmış olanın dışına çıkmayı hedefliyordu. Gerçekten de kullandığı birbirine zıt renkler, yan yana getirdiği farklı düzlem ve örüntüler ile kendi üslubunu ortaya koyarak optik sanatın öncülerinden biri haline geldi. Riley gibi sanatçılar sayesinde gözü yanıltmasıyla ön plana çıkan ve resme diğer sanat akımlarından farklı bir hareketlilik imkanı sunan optik sanat, başlangıçta kuşkuyla bakılsa da kendini sanat dünyasına kabul ettirmeyi başardı.


Kaynaklar:


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?