Pinterest
KÜLTÜR/SANAT

Oppenheimer İzlemeden Önce Okumanız Gereken Kitaplar

02 Ağu 2023

Yönetmen koltuğuna Christopher Nolan’ın oturduğu, başrolünde ise Cillian Murphy’nin yer aldığı Oppenheimer filmi vizyona girdiği tarihten bu yana en ilgi çeken filmlerden biri oldu. Bizler de sizler için hazırladığımız içeriğimizde tarihi kucaklayan ve karışık olay örgüsüyle dikkat çeken Oppenheimer’ ı izlemeden önce okumanız gereken kitapları yakın mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pinterest
   Cillian Murphy’nin muhteşem oyunculuğu ve Christopher Nolan’ın sinematik dehasıyla şimdiden, 2023 yılının en çarpıcı filmlerinden biri olarak kabul edilen Oppenheimer, Amerikalı bilim insanı Julius Robert Oppenheimer’ın hayatını, İkinci Dünya Savaşı sırasındaki atom bombasının gelişimini ve atom bombasının dünya üzerindeki etkilerini konu edinen bir filmdir. Filmi daha iyi anlayabilmek için film hakkında birtakım okumalar yapmak gerekir. Bizler de bu durumdan yola çıkarak sizler için hazırladığımız içeriğimizde Oppenheimer izlemeden önce okumanız gereken kitapları mercek altına aldık. İncelememize dilerseniz başlayalım. 

Pinterest
Amerikalı Prometheus- Kai Bird & Martin J. Sherwin 
 
   Oppenheimer filmine ilham veren kitap olarak bilinen “Amerikalı Prometheus”, atom bombasının mucidi olarak kabul edilen Robert Oppenheimer’ın kapsamlı bir biyografisini sunuyor. Kitapta, ABD’nin o dönemki yurt dışı arşivleri ve FBI kayıtlarının yanı sıra Oppenheimer’ın ailesi, çalışma arkadaşları ve dostlarıyla yapılan söyleyişler de yer alıyor. Pulitzer ödüllü “Amerikalı Prometheus”, atom bombasının nasıl geliştirildiğine ve başta Oppenheimer olmak üzere, farklı fizikçilerin nükleer fizik alanındaki çalışmalarına ışık tutuyor.

Pinterest
The Making of the Atomic Bomb- Richard Rhodes 
 
   Richard Rhodes’un henüz Türkçe’ye çevrilmemiş eseri “The Making of the Atomic Bomb”, Oppenheimer izlemeden önce okumanız gereken kitaplardan biri. Robert Oppenheimer’ın liderliğini üstlendiği Manhattan Projesi ve nükleer fiziğe derinlemesine bir inceleme sunan kitap, yalnızca Oppenheimer’ın değil orada bulunan diğer bilim insanlarının da çalışmalarına değinmeyi es geçmiyor.

Pinterest
Oppenheimer: Portrait of an Enigma-  Jeremy Bernstein 
 
   Bilim insanlarının biyografileri ile tanınan fizikçi ve New Yorker yazarı Jeremy Bernstein’ın önemli kitaplarından biri olan “Oppenheimer: Portrait of an Enigma”, filmi izlemeden önce okumanız gereken kitaplardan bir diğeri. Bu kitap, diğer biyografilerden farklı olarak, kapsamlı bir işleyişten ziyade okuyucularına genişletişmiş bir dergi imkanı sunuyor. Yazar, Oppenheimer’ın kişiliğini anlamaya çalışırken farklı kaynaklardan röportajlara da yer veriyor. 

Pinterest
Brotherhood of the Bomb: The Tangled Lives and Loyalties of Robert Oppenheimer, Ernest Lawrance and Edward Teller- Gregg Herken
 
   Oppenheimer ile ilgili Türkçe’ye çevrilmemiş kaynaklardan biri olan “Brotherhood of the Bomb: The Tangled Lives and Loyalties of Robert Oppenheimer, Ernest Lawrance and Edward Teller” Gregg Herken’in kaleme aldığı bir kitap. Atom bombasının icadında Oppenheimer’a yardım eden Ernest Lawrance ve Edward Teller’a da yoğunlaşan yazar, üç bilim insanının ortak çalışmalarını inceleme altına alıyor. Bu üç bilim insanı; farklı kişilikleri ve dünya görüşlerinin birleşimiyle birlikte insanlık tarihini sarsacak bir buluşa imza atıyor. 


Pinterest
Dark Sun: The Making of the Hydrogen Bomb- Richard Rhodes
 
   Listemizde daha önce de yer alan yazar Richard Rhodes’un “Dark Sun: The Making of the Hydrogen Bomb” adlı kitabı da Oppenheimer filmini izlemeden önce okumanız gereken kitaplardan biri. Bu kitapta atom bombasından ziyade daha çok hidrojen bombasının nasıl geliştirildiği üzerinde duruluyor. Kitap, Oppenheimer’ın Manhattan Projesi sonrasındaki rolünü ve hidrojen bombasının geliştirilme sürecini konu ediniyor. 

Pinterest
Oppenheimer…
 
   Tarihin karanlık dönemlerinden birine ışık tutan Oppenheimer filmi, tarihsel anlamda doyurucu bir konu olması nedeniyle, birçok farklı kitaptan erişilebilecek bir kaynak zenginliğine sahip. Eğer sizler de İkinci Dünya Savaşı ve atom bombası tarihine meraklıysanız Oppenheimer izlemeden önce bu kitaplara göz atabilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?