Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
unsplash
DOĞAL YAŞAM

Onlar Yeryüzünün Görkemlileri: Göğe Uzanan Ağaçlar

19 Oca 2023

Dünyada milyonlarca çeşit ağaç var, bazılarıysa gökyüzüne ulaşmak için ilginç bir yarış içinde. Gelin boyu yüzlerce metreyi bulan bu ilginç ağaçların yaşamına yakından bakalım.

unsplash

Sahil Sekoyaları


Yalnızca ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yetişen bu ağaçlar dünyanın en uzun ağacı unvanını almış. Sonradan bazı park ve bahçelerde dikimi yapıldıysa da asıl doğal ortamı Kaliforniya sahilleri. Oldukça görkemli gövdelere sahipler ve ne yazık ki 2 milyon dönümlük bir araziye yayılmış olan sekoya ormanları altın arayıcılarının talan etmesiyle yok olmuş. 1900’lü yılların başından itibaren bu 2 milyon dönümlük arazinin yalnızca %5’i yaşıyor. İnsan doğaya her yerde her koşulda zarar veriyor…

unsplash
Bu ağaçların çok ilginç özellikleri var, mesela 2.200 yaşında bir sekoya ağacına rastlayabilirsiniz. Gövdelerindeki organizmalar çok uzun demek az kalır, binlerce yıllar boyu yaşayabiliyorlar. Elbette bu süre içerisinde büyümeleri de devam ediyor. Zaten dünyanın en uzun ağacı unvanını da 120 metreye kadar yükselebilen boyundan alıyor. Yükseldikçe incelen gövdesi ile dikkat çekiyor. Ayrıca gövdesinin çapı da 7 metreye kadar genişleyebiliyor.

unsplash
Normal ağaçlardan daha fazla oksijen depolama özelliklerine sahipler. Ayrıca üst dallarında ve kovuklarında binlerce tür hayvana da ev sahipliği yapıyorlar. Varlıklarının her anı bir fayda sağlıyor anlayacağınız. İğne, pul yapraklı ve kozalaklı yapıdalar. Kozalaklarıysa bizlerin bildiği çam ağaçlarınki kadar büyük değil. Bu koca ağaçların kozalakları en fazla 2,5 cm büyüklüğünde oluyor.
4 metreye kadar saldıkları kökleri var ve aslında ortalama 100 metreye ulaşan bir gövde için oldukça kısa köklere sahipler. Fakat sekoya ağaç kökleri toprağın altında birbirine tutunarak güçleniyorlar. Nazım Hikmet’in “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” dizeleri geliyor insanın aklına.

unsplash

Alp Dişbudağı

 
Avusturalya Tazmanya’da bulunan bu ağaçlar, dünyanın en eski ormanlarından birinde bulunuyor. Hem yaşları hem de boylarıyla şaşırtıyor buradaki dişbudaklar. 80 metreyi aşan yükseklikleri, görkemli gövdeleriyle bölgenin doğasına muazzam bir katkı sağlıyorlar. Hiç şaşırmayacağınız bir bilgi daha vereyim, Alp dişbudakları kereste üretimi için hızla yok ediliyorlar ve buna dur diyecek bir hükümet bulunmuyor ne yazık ki. Doğal yaşamı koruma için mücadele eden kişiler çetin savaşlara girseler de bu ormanlar yavaş yavaş yok ediliyorlar. Yine ticaret uğruna katledilen, yok edilen bir doğayı seyretmek insanlara düşüyor.

unsplash

Mavi Okaliptüs

 
Anavatanı, bitki ve hayvan çeşitliliği konusunda dünyaya muazzam bir katkı yapan Avusturalya’dan bir örnek daha var dünyanın en uzun ağaçlarına. Boyu 90 metreyi geçen ve mavi sakız olarak da bilinen bu ağaçlar tahmin edersiniz ki kereste yapımında sıklıkla kullanılıyor. Ayrıca kâğıt ve ahşap el oyması ürünler için oldukça elverişli bir yapıya sahip olduğu için sıklıkla kesiliyorlar. Yok olma tehlikesi bu ağaçlar için de geçerli. Neyse ki boyu 85 metreyi geçen ağaçların kesimi Avusturalya’da yakın bir tarihte yasaklandığı için koruma altına alındığını söyleyebiliyoruz kısmen de olsa.

unsplash
Mavi okaliptüs ağacı gövdesinden çıkan yağ için de sıklıkla kullanılıyor. Gövdesinde 200 ila 1000 litre arasında su bulundurma özelliğine sahip. Bu nedenle de bataklık kurutmak için bu ağaçlar kullanılabiliyor. Kurutulmak istenen bölgeye bu ağacın tohumları ekiliyor, hızla büyüdüğü için de birkaç yıl içerisinde bataklık kuruyor. Bu da okaliptüs ağacına müthiş bir özellik katıyor.

unsplash

Oaxaca Ağacı

 
Dünyanın en uzun ağaçlarından sonra ağaçların en kalın gövdelisi ile tanışmaya hazır mısınız? Bu ağaç bildiğiniz tüm ağaçları size unutturacak kadar ilginç. Meksika’nın Oaxaca kentinde bulunan bu ağacın gövdesinin çapı 42 metreye kadar genişleyebiliyor. Kaydedilen en yaşlı Oaxaca ağacı Santa Maria Del Tule kilisesinin bahçesinde bulunuyor ve 2000 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Hem antik diyebileceğimiz bir ömre sahip hem de gövdesi git gide genişleyen ilginç bir forma sahip bu ağacın, ilk zamanlarda birkaç ağacın birleşimiyle bu şekli aldığı düşünülmüş. Bilim insanları tarafından yapılan ayrıntılı DNA çalışmasında tek bir ağaç olduğu anlaşılınca bu ilginç form korumaya alınmış haliyle.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?