Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pinterest
DOĞAL YAŞAM

Okyanusların Nesli Tükenmekte Olan Canlıları

04 Oca 2023

Yeni umutlar ile başladığımız her yıl, kendimiz için dünyayı güzelleştirmeye çalışıyor fakat dünya için kendimizi iyileştirmeye çalışmıyoruz. Bununla birlikte küresel ısınma artıyor ve evi dünya olan birçok canlı, nesli tükenme tehlikesi ile baş başa kalıyor. Bizler de bu durumdan yola çıkarak sizler için hazırladığımız içeriğimizde 2023’te okyanusların nesli tükenmekte olan canlılarını mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pinterest
   Yeni umutlar, yeni beklentiler ve yeni kararlar ile 2023 yılına girdik, kendimiz için aldığımız birçok güzel kararla da bu yılı geçirmeyi planlıyoruz. Peki, yeni yıl dileklerimiz arasında, tüm canlıların evi olan dünya ile ilgili de aldığımız güzel kararlar var mı? Kontrol edilemez bir boyuta ulaşan küresel ısınma ve bununla birlikte nesli tükenmek üzere olan canlılar, 2023 yılından bizler kadar umutlu mu? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde okyanusların nesli tükenmekte olan canlılarını mercek altına aldık. İncelememize dilerseniz başlayalım. 


Pinterest
Balina Köpekbalığı 
 
   Balina Köpekbalığı, adının aksine bir balina değil, okyanusta yaşayan en büyük köpekbalığı ve balık türüdür. Ne yazık ki Balina Köpekbalığı da tıpkı diğer canlılar gibi yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Atlantik ve Hint-Pasifik Okyanusu’nda yaşayan Balina köpekbalıkları, tropikal deniz ekosistemine büyük katkıda bulunan canlılardandır. Balıkçılık endüstrisi nedeniyle ortaya atılan zehirli ve sindirilmeye uygun olmayan maddelerden dolayı nesli tükenmekte olan canlılar listesinde yer alırlar. 

Pinterest
Şahin Gagalı Kaplumbağa 
 
   Tüm dünyada bulunan okyanusların, tropik bölgelerinde yaşayan Şahin Gagalı Kaplumbağalar, nesli tükenmekte olan canlılar listemizde yer alan bir diğer okyanus canlısıdır. Çoğunlukla mercan resiflerinde yaşayan bu kaplumbağa türü, yüz bölgesinde bulunan beneklerle oldukça dikkat çeker. Yapılan araştırmalara göre Şahin Gagalı Kaplumbağa nüfusu, %80 oranında düşüş göstermektedir. 

Pinterest
Mavi Balina 
 
   Yaşayan en büyük memeli canlı olarak bilinen Mavi Balina da nesli tükenmekte olan okyanus canlılarından biri. 200 ton ağırlığa sahip bu canlı, besin zincirinin en üst konumunda yer alır. Okyanusların daha temiz ve sağlıklı bir yer olabilmesi için de oldukça önemli bir canlıdır. Avcılık kurbanı türlerden biri olan Mavi Balinanın nüfusu, ne yazık ki oldukça azalmış durumda. 


Pinterest
Hawaii Foku 

   Hawaii adalarına özgü bir fok türü olan Hawaii foku, sıcak kumsallarda yaşayan ve kulağı olmayan bir fok türdür. Geçmişte derisi, yağı ve eti için kaçak bir şekilde avlanan Hawaii foku, günümüzde ise plastik atıklar ve deniz kirliliği nedeniyle tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. 

Pinterest
Çekiç Balığı 
 
   Çekiç balığı, kafa yapısının çekice benzemesi nedeniyle bu isimle anılan bir okyanus canlısıdır. En enteresan köpekbalığı türlerinden biri olan Çekiç Balığı, ne yazık ki nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan canlılardan biridir. Yaklaşık 580 kilo ağırlığına sahip bu canlılar, oldukça agresif avcılar olarak bilinirler. Yüzgeçleri için balıkçılar tarafından avlanan Çekiç Balıkları, balıkçıların korkunç talepleri yüzünden yok olma tehlikesi ile karşı karşıyalardır. 

Pinterest
Beyaz Başlı Yunus
 
   Beyaz Başlı Yunus, okyanusun en küçük ve en nadir bulunan yunus türü olarak bilinir. Genellikle Yeni Zelanda kıyılarında yaşayan bu tür, kafa kısmında bulunan siyahlıklar, krem rengini andıran beyazlıklar ve küçücük vücutlarıyla en sempatik yunus türlerinden biridir. Ne yazık ki ölümcül balık ağları nedeniyle türün nüfusunda ciddi bir düşüş tespit edilir. Dünyada yalnızca 55 adet Beyaz Başlı Yunus yaşadığı yapılan tespitler arasındadır. 

Pinterest
Thunnus Maccoyii
 
   Ton balığı olarak da adlandırılan Thunnus Maccoyii, ticari açıdan önemli bir balık türü olduğu için aşırı avlanmadan kaynaklı nesli tükenmekte olan canlılar listesine giriş yapar. Avcılığın yanı sıra okyanus sıcaklığının yükselmesi de bu canlılar için oldukça tehlikeli. 

Pinterest
Mercan Resifleri 
 
   Mercan Resifleri, en önemli ve en çeşitli deniz ekosistemi olarak bilinir. Ne yazık ki küresel ısınmayla birlikte yüklesen okyanus sıcaklıkları ve iklim değişikliği, Mercan Resiflerinin önemli ölçüde azalmasına yol açar. Yapılan araştırmalara göre avcılık, balıkçılık ve insan kaynaklı kirlilik nedeniyle 1950’lerden bu yana Mercan nüfusunda, %50 oranında düşüş gözlemlenir. 


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?