Okura Ayna Tutan Yapıtlar
KÜLTÜR/SANAT

Okura Ayna Tutan Yapıtlar

İzlediğimiz kurgusal gezegenlerin büyüsüne kendimizi kaptırıyor ardından da gerçek dünyalarımıza geri dönüyoruz. Öte yandan kurgu yapımları seyretmenin veya okumanın verdiği haz ve keyiften kopamasak da yaşadığımız dünyanın gerçekliğine ve kendi hakikatlerimize de yabancılaşmak istemiyoruz. Bu gibi sebeplerden dolayı da elimiz kimi zaman yaşam yolunda işimize yarayabileceğini, bizi etkileyebileceğini ve yapıcı anlamda yaşamımıza yön verebileceğini düşündüğümüz bazı kitaplara gidiyor. Bu içerikte ele aldığı konular ve türü sebebiyle okura ayna tutabilecek bazı yapıt önerileri ile geldik. Merak ediyorsanız sayfayı kaydırabilirsiniz.

Editör :Selin Borazan
Yayın Tarihi :21 Haz 2022
Süre :2 Bardak

Ben Buradan Okuyorum - Tim Parks 

Genel bağlamda edebiyat dünyasına etraflıca eleştiride bulunulan kitapta; başlanılan her kitabın mutlaka bitirilmesinin gerekip gerekmediği, bakış açımızı pekiştirmek mi yoksa gerçekten bir şeyler almak için mi okuma yaptığımız, en iyi yazarlara ya da kitaplara hangi kriterlere göre karar verildiği, roman yazmanın bir iş mi yoksa yetenek mi olduğu ve piyasaya sürülen yeni platformların okuma pratiklerini nasıl etkilediği gibi pek çok belirsizlik unsuru üzerinde duruluyor. Eser, aslında kitap okuma deneyimine hem genel bir bakış sunuyor hem de detaya inerek okura daha nitelikli bir harita çizmek bağlamında yol gösteriyor. Bu sebeple de okuduklarımızdan ne aldığımızı, nasıl etkilendiğimizi, neden okuduğumuzu ve beklentilerimizi irdelememiz konusunda oldukça önemli bir yapıt olarak söylenebilir. Dolayısıyla kitap, hem okur hem de yazar perspektifinden bir okuma deneyimi eleştirisi sunuyor demek mümkün.

Bir Dinozor'un Anıları - Mina Urgan 

Eser Mina Urgan'ın ölmeden birkaç yıl önce kaleme aldığı ve genel olarak anılarını anlattığı bir hatıra kitabı olarak ifade edilebilir. Özellikle pek çoğumuzun bildiği ve aynı zamanda Mina Urgan'ın da hayatında önemli yere sahip olmuş ünlü simalar ile olan anıları okumak, hem uzak olmadığımız yaşantılara hem de bihaber olduğumuz hayatlara kapı aralamakla eşdeğer. Nazım Hikmet, Abidin Dino, Ahmet Haşim ve Yahya Kemal Beyatlı kitapta anlatılan anıların sahiplerinden yalnızca birkaçı olarak sıralanabilir. Eserin oldukça samimi bir dille kaleme alınması ve hatıraların da sanki sohbet ediyormuşçasına içtenlikle aktarılması yapıtı etkileyici kılan bir diğer unsurlar olarak ifade edilebilir. 

Yabancı - Albert Camus

Albert Camus'ün ilk ve en çok satan kitaplarından biri olan Yabancı'da; işlediği suçtan çok duygularını dile getirdiği ve toplumun istediği kalıplara girmediği için yabancılaştırılan bir adamın öyküsü anlatılır. Aslında karakter üzerinden ele alınan bu yabancılaşma en genel bağlamda 20. yüzyıl insanının toplum içindeki yabancılaşması olarak da ifade edilebilir. Ana karakterin topluma yabancı hissetmesi hatta toplumla sürekli bir çatışma içerisinde olması romanın en dikkat çeken kısmı olarak söylenebilir. Karakterin son derece duygusal olan konulara bile büyük bir nesnellikle yaklaşması ve annesinin ölümüne karşısında dahi büyük bir yabancılık duyması aslında kitapta yer verilen keskin ve suskun acının da farklı bir ifade biçimi olarak yorumlanabilir. Eser günümüzden onlarca yıl öncesinde yazılmasına rağmen modern insanın da pek çok şekilde anlam çıkarabileceği bir kurguya ve olay örgüsüne sahip demek mümkün.

Aylak Adam - Yusuf Atılgan 

Hem düşünce zenginliği hem de psikolojik anlamda derinliği yüksek olan kitapta baş karakter C'nin yaşamına konuk oluyoruz. Toplumun normlarını, ahlak anlayışını, ezbere davranışlarını ve insanların neden yaptığını bile bilmediği kalıplaşmış eylemlerini eleştiren C, aynı zamanda kendisi ve diğerleri arasındaki farkların da net bir biçimde altını çiziyor. Toplumun tümüne yabancıymış gibi gösterilen başkarakter yoluyla aslında derin bir toplum eleştirisi yapılan eser, içinde bulunduğumuz gerçekliği sorgulamak açısından oldukça önem taşıyor. Bu bağlamda da kitabın okura ayna tutmasının kaçınılmaz olduğuna değinmek yanlış olmaz. 

Yukarı Kaydır