Okuduğumu Unutuyorum, Öyleyse Neden Kitap Okuyayım?
https://unsplash.com/
ZOOM

Okuduğumu Unutuyorum, Öyleyse Neden Kitap Okuyayım?

Hafıza zayıflığı, çağın yaygın klinik şikayetleri arasında yer alıyor. Unutkanlıkla başa çıkmanın etkili yollarından birinin düzenli kitap okuma alışkanlığı kazanmak olduğunu söyleyen uzman görüşlerinin sayısı az değil. Ancak okuduğunu unuttuğundan dert yanan ve bu yüzden kitap okumaya mesafeli duran insanların sayısı da öyle… Bu yazıda, “Okuduğumu unutuyorsam neden okuyayım?” sorusunun cevabını bulacaksınız. Unutsanız da okumalısını ama neden?

Yayın Tarihi :15 May 2022
Süre :2 Bardak

https://unsplash.com/
Çocuğunuz bir bardak süt içtiğinde hemen arkasından büyümez. İçtiği süt vücudunun her yerine dağılır; et olur, kemik olur, hücre olur… Bilirsiniz ki çocuğunuz büyüyor, vücudunun her bir kısmı gelişip olgunlaşıyor. Okumak da buna benzer. Bir kitabın son sayfasını okuyup kapağını kapattığınızda o kitapta yer alan bilgilerin tek bir tanesini hatırlamıyor olsanız bile o okuma eylemi, vücudunuza zerk edilmiştir bir kere. Okuduğunuz her bir satır zihninizin farklı bölgelerini harekete geçirmiş ve gelişimine katkıda bulunmaya başlamıştır. 

https://unsplash.com/
  • Her şeyden önce kelime dağarcığınız zenginleşir. Okurken yeni karşılaştığınız kelimeleri algılar ve otomatik olarak hafızanıza alırsınız. Sesli okuma yaptığınızda aynı anda iki duyunuz birden çalışır, böylece hatırlamanız kolaylaşır. Yani sesli okuyarak kelime dağarcığınızı daha hızlı zenginleştirebilirsiniz. 

https://unsplash.com/
  • Ne kadar çok kitap okursanız yazma ve konuşma üslûbunuz da o oranda incelir. “Kitap Türkçe’si”, yani “dilin doğru kullanımı” bulaşıcıdır. Daha fazla kitap okudukça doğru Türkçe’e daha fazla maruz kalırsınız. Hem yeni kelimeleri ve yeni duyduğunuz cümle yapılarını günlük hayatta kullanmaya başlarsınız, hem de doğru Türkçe kullanımına daha fazla adapte olursunuz. Zamanla daha akıcı konuşma yetisi kazanırsınız. Ayrıca yine sesli okuma yaparak kendi sesinizi dinleyebilir ve telaffuzla ilgili aksamaları daha kolay fark edebilirsiniz. Bu şekilde diksiyonunuzu geliştirebilirsiniz. Düzenli kitap okuduğunuzda, aynı sebeplere bağlı olarak yazma becerileriniz de gelişecektir.  

https://unsplash.com/
  • Okuduğunuz her kitap anlama kabiliyetinizi geliştirir, irfan olarak size geri döner. Bunun, kitabın içinde yazılanları akılda tutmakla doğrudan bir ilgisi yoktur. Siz o kitapta yazılanları okuduğunuz esnada, anlamak için çaba sarf ettiğinizde, yani anlama pratikleri yaparken bu kabiliyetiniz kendiliğinden gelişir.  

https://unsplash.com/
  • Kitap okurken bilfiil bir düşünme pratiği içindesinizdir. Kitapta yazılanları zihninizde canlandırır, okuduklarınızla kendiniz arasında bağlantılar kurar ve sorgulamalar yaparsınız. Kitap okumak hem düşünme hem de sorgulama becerilerinizi geliştirir.

https://unsplash.com/
  • Okuduğunuz her kitap ufkunuzu bir parça daha genişletir. Olaylara, kişilere, toplumlara, dünyaya farklı bakabilme yeteneği kazanırsınız. Daha sık çok boyutlu düşünmeye başlarsınız. Farklı olaylar ve durumlar karşısında alternatif yorum ve çözümler olabileceği gerçeğini içselleştirirsiniz.

https://unsplash.com/
  • Doğrudan empati yeteneğiniz güçlenir. Ötekini anlama kabiliyetiniz artar. Bu da dolaylı olarak yüreğinizdeki merhameti arttırır. Size benzemeyen insanlara karşı daha anlayışlı olursunuz. Peşin hüküm, önyargı gibi negatif taraf tutma biçimlerinden uzak durursunuz. 

https://unsplash.com/
  • Kitap okumanın odaklanmayı doğrudan kolaylaştırıcı bir etkisi vardır. Ne kadar çok okursanız aslında o kadar çok konsantrasyon pratiği yapmış olursunuz. Herhangi bir kitabı anlayarak okumak için gerekli olan odaklanma, pratik edildikçe kolaylaşacaktır. Düzenli olarak kitap okuduğunuzda, iş ve okul gibi hayatınızda konsantrasyon gücünüze ihtiyaç duyan tüm diğer alanlar da bundan olumlu etkilenir. 

https://unsplash.com/
  • Sonuç olarak kitap okumak, salt kitapta yazılan bilgileri hafızanıza kaydetme işleminden çok daha fazlasıdır. Okudukça, çok yönlü ve çok katmanlı bir bilişsel ve duygusal gelişimin merkezinde kalırsınız. Okudukça, hayatla baş etme becerileriniz artar, daha donanımlı bir birey haline gelirsiniz, yaşamın zorlu yanlarına karşı daha sağlam ve özgüvenli bir duruş sergileyebilirsiniz.
Okumak tek bir işe değil, aynı anda pek çok işe yarar.   

Yukarı Kaydır