Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
GASTRONOMİ

Öğünlerin En Güzeli: Ülkelerin Kahvaltı Kültürü

13 Mar 2023

Kahvaltı bizler için oldukça önemli. Özellikle çalışan kişiler için ise hafta sonu kahvaltısı vazgeçilmez bir keyif. Öğleye kadar süren brunchlar, sıcaklar, çaylar, kahveler ve tatlılar bizlere hafta sonunu yaşatıyor. Hafta içi ise genel olarak çalışsa dahi birçok kişi kahvaltı yapmayı tercih ediyor. Bizim ülkemizde durum böyle iken birçok ülkede kahvaltı kültürü çok daha farklı oluyor. Bu yazımızda dünya ülkelerin kahvaltı kültürlerini sizler için derliyoruz.

1.5 Bardak

pexels
İngiltere

İngiliz kahvaltısı görüp görebileceğiniz en değişik kahvaltılardan biri. Ancak bu kahvaltı bize ne kadar farklı gelse de tüm dünya da klasikleşmiş durumda. Güzel bir İngiliz kahvaltı tabağının olmazsa olmazları; sosis, domuz pastırması, çırpılmış veya göz yumurta, domates, kuru fasulye ve kızarmış ekmekten oluşmaktadır. Diğer bileşenler arasında mantar, black pudding (sucuk) ve nadiren de olsa hash browns denilen patates mücveri bulunmaktadır.


pexels
Fransa

Fransa hamur işi konusunda oldukça gelişmiş. Baget ekmekleri, kruvasanları ve Fransız ekmeklerine kahvaltıda da yer veriyorlar. Pratik bir kahvaltı yapmayı seven Fransızlar, kremalı, çikolatalı, sade veya reçelli kruvasan ve kahveyle kahvaltı yapıyorlar.

pexels
Amerika

Amerika’nın yemek kültürünü bilmeyen yoktur. Fast- Food dediğimiz çabuk yenen yiyecekler Amerikalılar için oldukça önemlidir. Bizler de kendimize ödül vermek istediğimizde hemen bu eğlenceli yemeklere yöneliriz. Hamburgerler, sosisliler, kızarmış soslu tavuklar ve patates kızartması, film ve maç gecelerinin eğlencesi haline gelir. İşte Amerika’nın kahvaltı kültürü de bu şekilde eğlencelidir. Filtre kahve eşliğinde; bacon, yumurta, krem peynir, donut, sosis, meyve, bagel, reçel, yumurta, waffle, pancake ve mısır gevreği gibi bol çeşitli bir kahvaltıyı tercih ederler.

pexels
Almanya

Almanların en sevdiği yiyeceklerin başında sosis geliyor. Hal böyle olunca kahvaltısı da oldukça proteinli oluyor. Almanların geleneksel kahvaltı sofralarında Alman tilsit peyniri, ekmek, domuz eti, patates, kaz ciğeri, yoğun kremalı inek peyniri, yumurta ve dünyaca ünlü yulaflı, tahıllı Alman ekmeği bulunuyor.

pexels
İspanya

İspanya’da kahvaltı oldukça ve pratik şekilde yapılıyor. Kahvaltıdan 2 saat sonra daha uzun kahvaltı ve sonrasında öğle yemeği yeniyor. Akşam yemeği ise saat 21.00 gibi bize göre daha geç saatte yapılıyor. Sabah kahvaltısını kızarmış, tereyağlı ekmek üzeri domates, sarımsak, peynir, zeytinyağı ve kahve ile yapıyor, 2. kahvaltılarını ise tapas eşliğinde yanında biraz alkol ile yapıyorlar.

pexels
Hindistan

Hindistan’da yemekler genel olarak bol baharatlı tüketilmekte. Kahvaltıda ise İdli isimli, Güney Hindistan ve Sri Lanka'da kahvaltı yemeği olarak popüler olan bir tür tuzlu pirinç keki tüketilmektedir. Bu yemek, Hindistan cevizi ve domates sosu ile servis edilmektedir.

pexels
Meksika

Meksika dünya da kendine özgü yemek kültürü olan ülkelerden biri. Genel olarak sos ve acıya düşkün olan Meksikalılar kahvaltıda çoğunlukla, Chilequiles isimli bir yemeği tercih ederler. Bu yemek; tavuk eti, soğan, yeşil biber ve peynirin kızartılmasıyla oluşmaktadır. Çoğunlukla üzerinde yumurtayla servis edilir. Chilequiles dışında, alışılmış bir Meksika kahvaltısında tortilla cipsi, peynir ve fasulye de bulunmaktadır. 

pexels
Çin

Kahvaltı Çinliler içinde oldukça önemli bir öğündür. Pirinç lapasının vazgeçilmez olduğu Çin kahvaltısında youtiao adlı yiyecek sevilerek tüketilmektedir. Youtiao, çiftler halinde kızartılmış ve ortada birbirine bağlanmış Çin ekmek çubuklarından oluşmaktadır. 


pexels
Bonus:

Türkiye

Geleneksel Türk Kahvaltısı oldukça çeşitlidir. Söğüş tabağı, peynir çeşitleri, zeytin çeşitleri, şarküteri (sucuk, sosis, salam v.b), reçel çeşitleri, simit, börek, poğaça, çay, kahve ve yumurta ile oldukça geniştir. Hafta sonları keyifli sohbetler eşliğinde ve bir arada olmayı sevdiğimiz sabah kahvaltıları, öğün olarak da bizler için oldukça önemlidir.


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?