Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
WELLNESS

Ocak Ayı Meyve ve Sebzeleri

02 Oca 2023

2022 senesini geride bırakırken hepimiz 2023 için yepyeni kararlar aldık. Sizin için de bunlardan biri de fazla kilolardan kurtulmak ya da sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmekse ilk iş taze ve organik beslenmek olabilir. Amaç besin öğelerini en iyi şekilde almak olduğu için tavsiyemiz mevsim meyve ve sebzelerinden tüketmeniz. Biz de yazımızda ocak ayının meyve ve sebzelerini sizlerle paylaştık.

Greyfurt


Turunçgiller üyesi ve portakala göre daha keskin bir tada sahip olan greyfurt ocak ayının faydalı meyvelerinden biri. Greyfurt A vitamini, potasyum, B5 vitamini ve diyet lifi içeriyor. C vitamininin de iyi bir kaynağı olan greyfurt özellikle son zamanlarda sıkıntısını epey çektiğimiz mevsimsel hastalıklara karşı bizi koruyor. Ayrıca limonoid ve likopen adlı antioksidanlar sayesinde tümör oluşumunu da engelliyor. İçeriğindeki yararlı bileşenler sayesinde akciğer ve kolon kanserine karşı koruyuculuk sağlarken aynı zamanda ateroskleroz gelişimini de yavaşlatıyor. Eğer düzenli olarak kanser ilaçları, kolesterol düşürücü ilaçlar kullanıyorsanız greyfurt yemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Kivi


Sanılanın aksine turunçgillerden daha fazla C vitaminine sahip olan kivi, günlük almanız gereken C vitamininin neredeyse %200’ünü karşılıyor. Antioksidan zengini olduğu için vücut dokularının ve sistemlerinin onarılmasını sağlıyor. Ayrıca antioksidan ve C vitamini etkisiyle cildinizi güzelleştiriyor ve yaşlanmayı geciktiriyor. Kalorisi de düşük olduğu için kilo verme ve kilo kontrolünde de rahatça tüketebileceğiniz bir meyve olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle kabızlık gibi problemler yaşıyorsanız kivi sizin için mucizevi bir meyve. Lif içeriği o kadar yüksek ki bağırsak hareketlerini hızlandırıyor ve bağırsak fonksiyonlarını da iyileştiriyor. Ancak alerjik bir meyve olduğu için çocuklara vermeden önce dikkat edin.

Kale


Kale bitkisi mutfaklarımızda görmeye alışık olmadığımız ancak son zamanlarda isminizi epey duyduğumuz bir bitki. Brokoli ile olan faydaları benzer olduğu için alternatif bir sebze olarak kullanılıyor. Yüksek miktarda A vitamini, C vitamini, K vitamini, folat, magnezyum ve lif içeriyor. Bu sayede hem cilt hem de göz sağlığını destekliyor. C vitamini içeriği ile bağışıklığınızı da yükselterek mevsimsel hastalıklara karşı koruma sağlıyor. K vitamini ile kalp ve kemik sağlığı için de önemli. Kalorisi de düşük olduğu için diyet yaparken brokoli alternatifi olarak tüketilebilir.

Kereviz


Kereviz maydonozgiller ailesinden olan ve sofralarımızda sıkça yer bulan bir sebze. Yüksek miktarda A vitamini, C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, folik asit, potasyum ve diyet lifi içeriyor. İçeriğindeki fiyokimyasallar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kanser gibi hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Apigenin ve luteolin adlı iki önemli antioksidanı içeriyor. Bu antioksidanlar iç burun iltihabı ve alerjik astımı engellemeye yardımcı oluyor. Aynı zamanda içeriğindeki apiol sayesinde idrar söktürücü özellik gösteriyor. Kereviz hem çok düşük kalorili hem de glisemik indeksi düşük olan bir sebze. Özellikle diyet yapıyorsanız lif içeriği sayesinde bağırsakların da hızlı çalışmasını sağlıyor.

Yer Elması


Yer elması çok fazla tüketilmeyen ancak minimal işlenmiş olduğu için oldukça faydalı bir yer altı sebzesi. Türk mutfağında zeytinyağlı olarak pişirilen, sebzelere katılan ya da direkt çiğ olarak tüketilen bir sebze. İçeriğindeki inülin bağırsakta sindirilmediği için kolon sağlığına olumlu etkileri bulunuyor. Ayrıca içeriğinde bulunan frukto oligosakkaritler (FOS) prebiyotik etkileri ile bağırsaktaki yararlı bakterileri besler. Ancak bazı insanlar frukto oligosakkaritleri sindiremeyebilir. Ancak kolon kanseri ve bağırsak sağlığı için gerçekten önemli etkileri olduğu için sindirim problemleri yaşayanlar mutlaka tüketmeli. Bir yandan da lif içeriği uzun süre tokluk sağladığı için diyet yapanlar da listelerine yer elmasını ekleyebilir.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?