Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
O Bizden Biri: Bosch
tmdb
KÜLTÜR/SANAT

O Bizden Biri: Bosch

Dizi ve film izleme tercihlerinde polisiye yapımlar en çok tercih edilen yapımlar arasında. Bunun birçok nedeni var. İşlediği konunun toplumun hassas olduğu detaylara değinmesi, ana karakterin veya karakterlerin karizması, iyi polisin kahramanlığı, kötü karakterin zekâsı ve hepsini ilgilendiren bir başka neden olarak da hikâyenin sürükleyiciliği. Popüler yapımlarda ne kadar özgün hikâye bulunursa bulunsun karakterlerin mutlaka ön plana çıkarıldığını görüyoruz. Buna anti-kahraman karakterler de dahil tabii. Bir de tüm bunları tam olarak beklendiği gibi yapamıyor gibi görünmesine rağmen kendini izleten yapımlar var. İşte o yapımlardan birini ele alacağız; Bosch dizisini.

Editör :Cihad Özsöz
Yayın Tarihi :23 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

Arkadaşlarımdan sık sık duyduğum bu diziyi üzerine bir şeyler karalamak niyetiyle izlemeye başladığımda ne beklediğimi tam olarak bilmiyordum. Sadece bir polisiye olduğu bilgisini bir kenara kaydetmiştim ama beklenti oluşturacak kadar ön bilgiye sahip olmadığımı izlemeye başlayınca fark ettim. Genel hikâye Hollywood’da görev yapan dedektif Harry Bosch’un (Titus Welliver) hem kendi geçmişiyle hem de güncel suçlarla girdiği mücadele üzerine kurulu. Biraz arıza bir karakterle karşı karşıya olduğumuzu hatırlatayım. Son yıllarda gittikçe artan anti-kahraman baş karaktere sahip yapımlardan birisi Bosch. Başarısız evliliğini boşanmayla sonlandırmış, bu evlilikten olan tek kızıyla doğru diyalog geliştirememiş (en azından başlarda), disiplinsizliği ya da yer yer başına buyrukluğu nedeniyle polisliği sürekli tartışma ve hatta dava konusu edilen, yetimhanede büyümüş, seks işçisi olan annesini faili meçhul bir cinayete kurban vermiş, hayatı kaybetmelerle dolu bir kahramanla karşı karşıyayız.

imdb
Tüm bunlarla karşıt biçimde çözdüğü bir davanın hikâyesini bir film senaryosu için satarak iyi bir gelir elde edip kendisine şehirden uzak müstakil bir ev alan Bosch fiziksel olarak karizmatik bir karakter de değil. Tuhaf dövmeleri, sıradan biri izlenimi veren tavırları, (başarısız) aile babası halleri, asla derinleşemeyen bakışlarıyla başlarda soğuk gelen bir karakter. Eklemeden edemeyeceğim, hakkında çok derin bilgiye sahip olduğu bir de caz müzik düşkünlüğü var kendisinin. Kişisel hikâyesine vakıf oldukça neden dedektif olduğuna dair cevaplar bulabildiğimiz tutarlı bir hikâye izliyoruz aslında. Yani tüm bu söylediklerim bir anti-kahramanın çelişkili hallerini güzel kurguladıklarını anlatmak içindi. İzlerken Bosch’un kendini düşürdüğü zor durumlar için dertlenirken buluyoruz kendimizi çünkü aslında içimizden biri gibi düz bir adamla karşı karşıyayız. Sıradan biri gibi görünen ama iş bitirici, olayları kimsenin görmediği bir yerden görerek çözen ama son adımda bazılarını eline yüzüne bulaştıran çelişkili bir karakter Bosch.

boxofficeturkiye
Sezon sezon ne işlendiğini, bölüm bölüm ne yaşandığını anlatmaktansa diziye adını veren baş karakterin genel özelliklerini aktarmanın daha doğru olacağını düşündüm. Bosch karakteri Michael Connely’nin 1992 tarihli ödüllü ilk romanı Black Echo’da yer alan emekli asker, dedektif Bosch’a dayanarak oluşturulmuş. Bu da iyi çizilmiş bir karakterin ekrana aktarılmasını beraberinde getiriyor. Dizi ve filmlerde bizzat ana karakter bütün hikâyeyi izlenir ya da izlenmez kılan karizmaya ya da karizmasızlığa sahip olduğu için ilgi çekiyor ve Bosch dizisinde de ana karakter burada tuhaf bir dengede duruyor. Bosch’a karizmatik diyemiyoruz ama yaptığı işleri görünce karizmasız bir adam gibi de durmuyor.

releasedate
Diziyle ilgili kimilerince eleştirilebilecek bir başka nokta var. Polisiye yapımlarda -ki absürt mizah üslubuyla dikkat çeken Brooklyn Nine-Nine’da dahi bunu görüyoruz- işlenen konular genellikle toplumun kanayan yarası olan konular oluyor. Çok göze sokarak olmasa da toplumda bir farkındalık yaratma çabasını çoğu yapımda inceden görebiliyoruz. Bosch’ta da benzer bir damara girilecekken kapısından dönülmüş gibi hissediyorsunuz. Bir istisna olarak Bosch’un kişisel hikâyesinin işleniş tarzını bunun dışında tutuyorum ancak işlenen ve sezona yayılan diğer konular, yani suç örnekleri, çok özgün görünse de üzerinden hayatımıza dair çıkarımlar yapabileceğimiz türden bir farkındalık yaratma çabasıyla işlenmiyor. Kötü işleniyor demek istemiyorum, hatta böyle yapılmasının yerine göre seyir kolaylığı sağladığı bile söylenebilir. Bunda sürükleyiciliği aksiyona ve hep ilginç şeyler olmasına bağlama tavrının tercih edilmemesi çok büyük etken tabii ki. Hayatın doğal akışında gerçekleşen bazı olaylara şahitlik ediyormuşsunuz gibi algı yaratıyor bazı sezon ve bölümler. Genel olarak polisiye yapımları izlerken yoran bir aksiyonla karşılaşırız. Fakat her polisiye aksiyon olmak zorunda değil. Bosch zorunlu olmayan bu bağlantıyı çok mütevazı bir yerden çok iyi değerlendirmiş. Bu sayede ortaya fiziksel veya davranışsal özgün özellikleriyle pırıl pırıl parlayan bir karakter yerine, gayet içimizden, deneyimli ve bu deneyimi bazen çuvallasa da hiç de fena kullanmayan bir karakter çıkıyor. Özetle, polisiye dizileri seviyorsanız şans vermenizi önereceğim bir yapım Bosch.

Yukarı Kaydır