GLOBAL NEWS

Novak Djokovic’e Tıbbi Muafiyet Kararı

05 Oca 2022

2022 yılının ilk Grand Slam turnuvası olan Avustralya Açık Tenis Turnuvası’na aşı olmadığı gerekçesiyle katılamayacağı dedikoduları dönen dünyanın 1 numaraları tenisçisi Novak Djokovic’e tıbbı muafiyet kararı geldi. Tartışmalara ortam yaratan bu muafiyetle ilgili detaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1 Bardak

Ne Olmuştu?

Yaklaşık 2 yıldır tüm dünyayı etkisi altında tutmayı başaran Covid-19 virüsü önlemleri kapsamında, Avustralya Açık yönetiminin aldığı önlemlerce yıllın ilk Grand Slam turnuvası olan Avustralya Açık Tenis Turnuvası’na aşısız sporcuların katılamayacağı duyurulmuştu. Aşı karşıtlığıyla bilinen Djokovic ise geri adım atmamış “Şahsen ben aşıya karşıyım, seyahat edebilmek için birilerinin beni aşı olmaya zorlamasını istemem.”dediği sözlerine, bu tarz bilgilerin bireye özel olduğunu ve bundan dolayı tartışılmasının pek de etik olmadığını belirtmişti. Tüm bu söylenenleri destekleyecek en açık cevap ise baba Djokovic’ten gelmişti. Srdjan Djokovic, “Herkesin kendi sağlığı için doğru olanı seçme özgürlüğü olmalı, Novak aşı olup olmadığını açıklamak zorunda mı? Bence değil. Onun bu konudaki kesin tavrını da bilmiyorum. Bilsem de kimseyle paylaşmak zorunda değilim.” Sözlerini sarf edip oğlu Novak Djokovic’in Avustralya Açık’a katılmayacağı sinyallerini vermişti. 

Tıbbi Muafiyet Kararı

17 – 30 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek olan yılın ilk Grand Slam turnuvası Avustralya Açık Tenis Turnuvası için Covid-19 aşısı ile ilgili tartışmalar devamlılığını sürdürmekte. Özellikle, dünyadaki 1 numaralı tenisçi olan Novak Djokovic’in merkezinde bulunduğu bu tartışmalara nihayet nokta konuldu. Başaralı tenisçi Djokovic, yaptığı son paylaşımla “tıbbi muafiyet” sayesinde turnuvanın gerçekleşeceği Melbourne’e doğru yola çıktığını duyurmuş oldu. Djokovic’in yaptığı paylaşımın ardından tepkilerin önünü alamayan Avustralya Açık yönetimi, Djokovic’e uygulanan tıbbi muafiyetin diğer aşısız sporculara da uygulanacağına dair bir açıklama yaptı. Peki, tıbbi muafiyet şartları neydi ve neleri kapsıyordu?
Uçağa binmeden 72 saat öncesinden negatif test sonucu vermiş olmalı 
-Ülkeye inişte zorunlu test vermeli
-Testin sonucu çıkana kadar tam izolasyon şartlarına uyulmalı
 -Turnuva öncesi 14 gün otel karantinası koşullarına uymalı (kontrollü şekilde antrenman yapılabilir) 
-Turnuva akreditasyonu almadan önce negatif test vermek zorunlu
-Sporcunun ekibindeki herkes bu şartlara uymak zorunda 
-Tıbbi muafiyet, en fazla 6 aylık verilebilir, bu süre içerisinde aşı olma kararı alınırsa tekrar değerlendirme yapılabilir.
 
Maddelerini kapsayan tıbbi muafiyet, aşısız tenisçilerin de turnuvaya katılmalarına imkan sağlamış oldu.

 

Roger Federer’in katılmayacağı ve Rafael Nadal’ın da sakatlığından dolayı şampiyonaya dair soru işaretleri oluşturduğu 2022 Avusturalya Açık Tenis Turnuvası’nın şampiyonu için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Bakalım, tıbbi muafiyet sayesinde turnuvaya katılabilen Djokovic, yeniden zirveye isim olabilecek mi?

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?