GLOBAL NEWS

Nobel Ödüllü Gazeteci Ressa'nın Haber Sitesi Kapatılıyor

01 Tem 2022

Geçtiğimiz yıl Nobel Barış Ödülü’nün sahibi olan Filipinli gazeteci Maria Ressa’nın kurduğu haber sitesi Rappler’in kapatılması kararı alındı. Gelişmenin ardından konuşan Ressa “Boyun eğmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

2021 yılı Nobel Barış Ödülü’nü Rus gazeteci Dmitry Muratov ile birlikte alan Filipinli gazeteci Maria Ressa’nın kurduğu araştırma haber sitesinin kapatılmasına karar verildi. Muhalif bir yayın politikası izleyen dijital platform,hükümetini eleştiren birkaç Filipinler medya kuruluşundan biri olarak sayılıyordu. Kapatılma iddiaları ilk kez eski Başkan Rodrigo Duterte döneminde çıksa da, kesin karar Mayıs ayında seçimi kazanan Duterte’nin müttefiki Ferdinand Marcos Jr. döneminde geldi. 
 
Kurucusu ve CEO’su olduğu dijital platformun kapatılma nedenini açıklayan Ressa, yazılı bir açıklama yayınladı. Filipinli gazeteci, Filipinler Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu'nun (PSEC) 2018’de sitenin işletme ruhsatının kaldırılmasına ilişkin verilen kararın onandığını belirterek “Rappler’i kapattırmayacaklarını ve mahkemede karara itiraz edeceklerini” ifade etti. Rappler’in avukatı Francis Lim ise, kararın “yanlış” olduğunu vurgulayarak temyize götüreceklerini söyledi. Lim, "Filipinler yasalarınca medya şirketlerine getirilen yabancı mülkiyetin kısıtlamasına ilişkin kuralları ihlal ettiği için karar usulsüz sayılıyor” dedi.
 
Ressa gazetecilere verdiği demeçte, "Her zamanki gibi çalışmaya ve iş yapmaya devam edeceğiz. Hukuki süreci takip edip, haklarımızı savunmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. Söz konusu kararın, politik bir nitelik taşıdığının altını çizen Ressa, platformun muhalif çizgisine yönelik bir “gözdağı” olduğunu söyleyerek, “Bunlar siyasi taktikler, gözdağı vermeye çalışıyorlar ancak alınan kararın hukuki bir dayanağı yok o nedenle yolumuza devam edeceğiz. Onlara boyun eğmeyi reddediyoruz” dedi. 
 
Filipinler’de yayın yapan dijital haber sitesi Rappler, ülkede gücün kötüye kullanılması, şiddete başvurulması ve otoriterliğin artması gibi konuları gündemde tutmaya çalışan yayınlar yapıyor. Geçmişte eski Başkan Duterte'nin uyuşturucuya karşı ölümcül savaşı hakkında kapsamlı yayınlar yapmış, kadın düşmanlığı, insan hakları ihlalleri ve yolsuzluk konularına da eleştirel bir bakış atmıştı. Söz konusu karar, yeni devlet başkanı Marcos Jr.’ın yönetiminde basın ve fikir özgürlüğünün daha da kısıtlanabileceğine dair endişeleri artırdı.

Kaynaklar
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?