unsplash
WELLNESS

Niye Kaldıramıyoruz?: "Eleştirilmek"

07 Kas 2022

Eleştirmenin yapıcı yönü ve eleştirilen kişiyi geliştirmede ne önemli bir etkiye sahip olduğu sıklıkla söylenir. Öte yandan eleştirildiğimizi duyduğumuzda eksiklerimizin ya da yaptığımız yanlış eylemlerin yüksek sesle söylenmesi de elbette hoşumuza gitmez. Eleştirinin dozu, tarzı ve seviyesi de bu konuda oldukça belirleyici olabiliyor. Ancak söz konusu bir başkasını eleştirmek olduğunda bunu kolayca yapabiliyorken, bir başkası bizi eleştirdiğinde neden bunu kaldırmakta zorlanırız?

1.5 Bardak

Yaşamımızın her alanında türlü eylemler gerçekleştirir, kararlar verir ve dolayısıyla da bir şeylerin sonucunu etkileme noktasında etkin bir biçimde rol oynarız. Bu durum bazen direkt olarak söz sahibi olduğumuz bir şey ve bazen de dolaylı olarak kıyısında köşesinde yer aldığımız bir olay olabilir. Ancak bunun bir önemi yok çünkü burada asıl üzerinde durmamız gereken nokta ister az ister çok, bir şekilde etkiliyor olduğumuz. Peki bir şeyleri dönüştürüyor, eviriyor ve hatta değiştiriyorsak o zaman o konudan etkilenen ya da etkilenmese dahi gördüğü herhangi bir yön üzerine yorum yapmak isteyen birinin söz hakkının olması da elbette doğal diyebiliriz. Dolayısıyla gerçekleştirdiğimiz eylemlerin sonuçları ya da süreç zarfındaki etkileri, başkalarının tepkilerini doğurabilir. Bu da yaptığınız veya bir şeyide etkilediğiniz herhangi bir durum ya da olayla ilgili pozitif yorumlar alacağınız kadar eleştiri niteliğinde hatta çok sert yorumlar dahi alabileceğiniz anlamına gelir. 

Yaşam her zaman iyi ve kötünün iç içe geçmesi ile biçim bulur. Bu sebeple de pozitif deneyimler kadar negatiflerine sahip olabileceğimizin bilincinde olmamız gerekir. Ayrıca gördüğümüz herhangi bir olumsuz noktayı pozitife evirebilmek için bir ucundan tutmaya çabalamamız gayet doğal. Bunun için ne tarzda bir eylemde bulunacağınız ise kendi tercihinizdedir. Durumu sessizce çözmeyi tercih edebilir, yardım isteyebilir ya da gördüğünüz eksik yönleri yüksek sesle dile getirebilirsiniz. Bu noktada yüksek sesle dile getirmekten kasıt ise yorum yapmak ve olumlu ya da olumsuz bir şekilde eleştirmekten geçer. Bunu yaparken durumun ya da meydana gelen olayın nasıl daha iyi bir form kazanabileceği noktasında düşünür ve harekete geçeriz. Bu sebeple de eleştirinin pozitif veya negatif yönlerine odaklanmak yerine onun ne kadar yapıcı olduğuna odaklanmak gerekiyor. Zaten karşı tarafı eleştirirken de çoğu kez bunun bilincinde olarak, rahat bir biçimde söylemlerimizi dile getiririz. Bu yüzden de eleştiri yapmak, eleştirilmekten çok daha kolay bir pratik olarak karşımıza çıkıyor.

Peki eleştirildiğimizde kaldıramadığımız nokta tam olarak nedir? İster yıkıcı ister yapıcı bir biçimde file getirilsin eksiklerimizi, hatalarımızı ya da yanlışlarımızı yüksek bir sesle duymaktan hoşlanmayız. Belki aynı şeylerin bilincindeyizdir ya da değilizdir. Bu noktada çoğu kez bunun pek bir önemi kalmıyor. Çünkü duyduklarımızı nasıl yapıcı bir forma kavuşturacağımıza odaklanmak yerine çoğu kez "neden bunları duyuyorum?" diye düşünürüz. Hatta kabullenmeme yoluna gidiş ve eleştiri yapan kişinin de eksiklerine yönelik çıkarımlar yaparak bir savunma mekanizması geliştirmek de böyle bir durumda olası görünüyor. Ancak yapıcı eleştirinin kişiyi dönüştürme ve geliştirme noktasında önemli rol oynadığın yadsıyamayız. 
Dolayısıyla da eleştiri kaldırabilmek, eleştirilmeye açık olmaktan geçiyor. Böyle olunabildiği takdirde yapılan eleştirinin gerçekten yapıcı mı olduğu yoksa kişiyi düşürmek için mi yapıldığı da daha net anlaşılacaktır. Çünkü açık olmak demek; öz eleştiri yapmak, doğru muhakeme edebilmek ve olması gerektiği şekilde irdelemekten geçer. Olumsuz her eleştiriyi direkt olarak reddetmek yerine onları kendi benliğimize nasıl katabileceğimizi ya da katarsak yararı olup olmayacağını düşünmek eleştirinin doğru bir biçimde alınabilmesinde önemli role sahip. Ancak bu durum elbette hakkınızda yapılan her eleştiriyi doğru olarak algılamanız ve kabullenmeniz anlamına gelmez.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?