Önümüzdeki 5 gün boyunca
www.nissan.com.tr
ZOOM

Nissan ile Elektriğe Geçiş

18 Eyl 2022

Elektrikli araç piyasasında yer almaya ve bu sürüş deneyimini yaşamaya hazır mısınız? Eğer hazırsanız Nissan’ın Ariya modeli ile tanışın. Eğer henüz hazır değilseniz o zaman Qashqai e-Power sizleri elektrikli araçlara geçiş için hazırlayabilir. Fosil yakıtların doğaya verdiği zararlar ve petrolün giderek azalmasıyla fiyatının yükselişi derken, elektrikli araçlar gün geçtikçe daha önemli hale geliyor. Peki Nissan bize bu anlamda neler sunuyor? Gelin bunu hep birlikte yazımızda öğrenelim.

www.nissan.com.tr
Öncelikle elektrikli araçların çalışma prensibine ve Nissan’ın bu konudaki yeniliklerine bir göz atalım. Elektrikli motorlar, içten yanmalı motorlar gibi gücü dikey yönde pistonlar aracılığı ile iletmezler. Direkt olarak dairesel güce çevrilen elektrik enerjisi, bu yolla mekanik enerjiye dönüşür. Mekanik enerjinin üreteç olarak kullanılabilmesi ile tekrar elektrik enerjisi de üretilebilir. Yani çok yüksek verimlilik ile enerji dönüşümleri sağlanarak maksimum fayda elde edilir. Ayrıca geleneksel içten yanmalı motorlarda yanma sürecinin bir sonucu olarak pedala basıldığı anda güç lastiklere iletilmez. Elektrikli motorlarda ise pedala basıldığı anda güç tekere iletilir.

www.nissan.com.tr
Nissan’ın teknolojilerinden biri olan e-pedal ile tek bir pedal kontrolünde sürüşünüzü gerçekleştirebilirsiniz. Tek bir hareketinizle hem hızlanmayı hem de yavaşlamayı kontrol ettiren bu teknoloji rejeneratif fren sistemi ile gerçekleşir. Bu freni devreye sokmak için ayağınızı pedaldan çekmeniz yeterli. Eğer daha ani şekilde yavaşlamanız gerekirse normal fren pedalını da kullanabilirsiniz.

www.nissan.com.tr
Otomotiv sektörü değişimin ve dönüşümün eşiğinde. Japon üretici Nissan yeni modelleriyle bu dönüşüme katılıyor. Nissan Qashqai’nin yeni teknolojisi e-Power, hibrit bir sistem sunuyor. Elektrikli motorun yanı sıra benzinli bir motoru mevcut. Elektrik motorundan aldığı gücü yüzde 100 verim ile tekerleklere iletiyor. Bunu yaparken de 1.5 litrelik benzinli motor da ona destek sağlıyor. Yeni modelin benzinli motoru 156 beygir gücüne sahip. Elektrikli motorun desteği sayesinde toplam güç 140 kWh’a ulaşırken 190 beygirlik güç üretiliyor. 

www.nissan.com.tr
Benzinli motor hem bataryayı dolduruyor hem de elektrikli motora güç sağlamış oluyor. Geleneksel hibrit motorlarda karşılaşılan zorlukları ortadan kaldırmayı amaçlayan Nissan eksikleri ortadan kaldırıyor. Menzil mesafesini hatırı sayılır derecede arttıran e-Power teknolojisi yakıt tüketiminde de kendisini belli ediyor. 

www.nissan.com.tr
Nissan yetkilisinin aktardığına göre sürücüler menzil endişesi duymadan farklı bir sürüş deneyimi yaşayabilecekler. E-Pedal sayesinde özellikle şehir içi trafiğinde yaşanan dur kalk problemine karşın yenilikçi bir konfor getirdiğini ekliyorlar. Günlük yaşamda çevreye duyarlı elektrikli sürüşleri deneyimi sunuluyor. Bununla birlikte elektrikli araçlara geçmek konusunda tereddüt yaşayan ama çevre bilincini paylaşan kullanıcılar için de bu düşüncelerine hitap eden bir araç olduğunu belirtiyorlar.

www.nissan.com.tr
Yüzde 100 elektrikli araçlara daha yakından bakmak ve bu işin bir parçası olmak istiyorsanız Nissan Ariya’dan biraz bahsedelim. İç genişliği segmentindeki seçiciliğini sağlıyor. Tasarımı ve dinamik kullanımı sayesinde ise kullanıcıların beğenisini topluyor. Güç aktarma bileşenlerinin kompakt yapısı sadelikten yana. Zero Gravity özelliğine sahip olan havalandırmalı koltuklar sayesinde hiç bu kadar rahatlamadığınızı hissedebilirsiniz. Örnek gösterilen diz mesafesi ve panoramik açılan tavan tasarımın parçalarından. Konfor ve sınıf birbirinin bir parçası olarak bu araçta karşımıza çıkıyor.

www.nissan.com.tr
Menzil mesafesi olan 530 kilometre ile Nissan mühendisleri, bu teknoloji için harcadıkları zamanın kıymetini ortaya koyuyor. Nissan Ariya’nın üç farklı versiyonu bulunuyor; 2WD 63 kWh, 2WD 87 kWh, e-4ORCE AWD 87 kWh. Eğer 4 çeker bir model işimi görür diyorsanız o zaman menzil mesafesinden 30 km kadar fedakârlık yapmanız gerekiyor. CCS şarj sistemi kullanarak 30 dakikalık hızlı şarj ile 350 km menzile sahip olabiliyor. Batarya setlerinin ağırlık dağılımları dahi dikkatle düşünülmüş ve bu sebeple yol tutuşu konusunda oldukça memnun edici sonuçlar elde edilmiş.

Kaynak:
Nissan Lansman, otogündem, Temmuz 2022.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?