Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
New York Başsavcılığından Trump’ın Çocuklarına Dava Açıldı
GLOBAL NEWS

New York Başsavcılığından Trump’ın Çocuklarına Dava Açıldı

Davalarıyla gündeme gelen Eski ABD Başkanı Donald Trump çevresinden gelişmeler devam ediyor. Yaşanan son gelişmelere göre ise Trump’a ait Trump Organization şirketine dolandırıcılık iddialarıyla dava açıldı. New York Başsavcılığı, davayı sadece Trump ve şirketine değil; Trump’ın üç çocuğuna da açtı.

Yayın Tarihi :22 Eyl 2022
Süre :1 Bardak
Eski ABD Başkanı Donald Trump; kendisine ait haberlerle gündemi sarsmaya devam ediyor. 
 
New York Başsavcılığı’nın internet sayfasında yer alan açıklamalara göre, Trump’ın çocukları Donald Trump Jr., Ivanka Trump ve Eric Trump’ın; Trump Organization şirketinin üst düzey yöneticileri arasında yer alan kişilerin yardımlarıyla, bankaların kredi çekmeye teşvik edilmesi için kuruluşun net değerini şişirdiği ileri sürüldü. 
 
Associated Press’in haberine göre, New York Başsavcısı Letitia James; Donald Trump ve ilgili kişilerin 250 milyon dolarlık bir para cezasına çarptırılması gerektiğini öne sürerken, Trump’ın çocuklarının da New York merkezli şirketlerin yönetimlerinde bulunmaması gerektiğini dile getirdi. James, Trump’ın çocuklarının New York merkezli şirketlerin yönetimine geçmesinin yasaklanmasını talep ediyor.
 
Şirketin net değerinin şişirilmesinin “haksız yere zenginleşmek ve sistemi aldatmak” anlamına geldiğini dile getiren New York Başsavcılığı; daha önce şirket bünyesinde bulunan golf sahası ve gökdelenler gibi varlıkların finansal tablolarda 10 yılı aşkın süredir yanlış yansıtıldığını iddia etmiş fakat Trump ve taraflarınca yalanlamalar yüzünden soruşturma başlatılamamış. 
 
3 yılı aşkın süredir 2011-2021 yılları arasında Trump Organization şirketinin dolandırıcılığı ile alakalı soruşturmasını sürdüren New York Başsavcısı Letitia James; “Bay Trump ve Trump Örgütü tarafından kendi mali çıkarları için kullanılan sahtekarlık ve aldatma modeli şaşırtıcı.” ifadelerini de öne sürüyor. 
 
Yaşanan gelişmelere ilişkin Donald Trump Jr. Ve Ivanka Trump; mahkemenin zorla ifade alma kararı almadığı sürece herhangi bir beyanda bulunmayacaklarını ileri sürüyorlar. 
 
Letitia James’in ise mahkemeden talepleri ise şunlardı; Trump’ın işletme sertifikalarının iptali ile “kurumsal ölüm cezasının” uygulanması, Trump ve çocuklarının şirket yöneticiliği pozisyonuna getirilmesine dair kalıcı yasak kararı ve Donald Trump’ın New York’ta herhangi bir gayrimenkulü satın almasına karşı 5 yıllık yasak.
 
Gelişmelerin ardındansa Donald Trump, iddiaları yalanlayarak James Trump üzerinde yapılan soruşturmaları ise “siyasi amaçlı bir cadı avı” olarak nitelendiriyor. 
 
 
KAYNAK: 
 
 
 
 

Yukarı Kaydır