Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Neler Sokak Tacizine Dahildir?
pexels
KADIN KAFASI

Neler Sokak Tacizine Dahildir?

05 Eki 2022

Hepimizin başına geliyor... Bir kısmımız yaşadığı şeye ne isim koyacağını dahi bilemiyor. Sokak tacizinin ne olduğunu biliyoruz belki, ama nelerin buna dahil olduğu konusunda henüz çözemediğimiz açmazlar var. Hadi onları aydınlatalım!

1.5 Bardak
Öncelikle, tacizin karşıt cinsler arası yaşandığı düşüncesini bir kenara bırakalım. Zira, sokak tacizlerinin büyük mü büyük bir kısmı hemcinsler arasında gerçekleşiyor. Sokağa çıktığında sayacağımız muamelelerden en az birini gördüğüne eminiz. Aksiyona geçmeyecek olsan bile, en azından yaşadığın şeye isim koyma konusundaki kafa karışıklığın ortadan kalkacak ve 'bu da neydi?' şimdi demek yerine, bir sokak tacizine uğramış olduğunu bileceksin. Üzülerek, bu muamelelerden bazılarının, hatta büyük bir kısmının yasal yaptırımlara tabi olmadığını da söyleyelim.

Baştan aşağı süzülmek


'Şimdi süzmek var, süzmek var' dediğini duyar gibiyiz. Evet, o süzmenin 'gıpta' süzmesi mi yoksa 'haset' veya 'kötü niyet' süzmesi mi olduğunu emin ol en iyi sen hissedersin. Bakışın enerjisi sana kendini nasıl hissettiriyorsa, gerçek odur. İki dirhem bir çekirdek giyinmiş, ya da görüntüne zerre özen göstermemiş olabilirsin dışarı çıkarken. Bir hemcinsin ya da karşı cinsin, seni baştan aşağı gereğinden uzun süzüyorsa, yanındakine dönüp bununla ilgili bir şeyler söylüyor gibi görünüyor, tekrar tekrar tekrar bakıyor ve kıkırdıyorsa, ve bunu yanlış anlaşılmaya mahal vermeyecek kadar açık yapıyorsa, seni, doğrudan iletişim dahi kurmadan taciz ediyor. 

pexels

Şşt, pşşt gibi seslenmeler


Kendi yolunda yürürken birinden bu nidaları duyuyorsun ve ister istemez sağına bakıyorsun kimse yok, soluna bakıyorsun kimse yok. Bariz şekilde sana sesleniliyor, ama seslenen tanıdık bir yüz değil. Bir de aklı sıra eğlenceli bir şey yapmış gibi kendi kendine sırıtıyor ve seslenen o değilmiş gibi davranıyor. İki adım attıktan sonra şşt pşşt sesleri tekrar ettiğinde sinirin tepene çıkıyor, ancak yapabilecek hiçbir şeyin olmadığını, çaresiz olduğunu düşünüyor ve yürümeye devam ediyorsun. İşte, bu da sokak tacizine dahil. 

pexels

Bomboş bir toplu taşımada özellikle yanınıza oturulması


Kötü de düşünmeyelim, belki de adam/kadın yalnızlıktan hoşlanmıyordur. Değil mi? Değil, ne yazık ki. Bomboş bir otobüste ya da başka bir toplu taşıma aracında, kişi özellikle yanına gelip oturma izni dahi istemeden oturuyorsa, bunun adı sokak tacizidir. Çünkü 'kusura bakmayın, yalnız oturmayı sevmiyorum, yanınıza otursam olur mu?' diyebilecekken, bunu yapmıyor kişi. İşin garip kısmı, kişiye tepki de gösteremiyorsun çünkü kalkıp 'devletin aracı, senden mi izin alacağım' deme ihtimali var. Yapabileceğin şey, çoğunlukla ilk fırsatta inecekmiş gibi yapıp yerini değiştirmek ya da gerçekten inmek oluyor. Yanındakinin ne niyetle boş bir otobüste özellikle senin yanına geldiğini bilemiyorsun, ve bu sessiz sedasız uygulanmış bir taciz, bir ihlal oluyor.

pexels

Pazarcıların göndermeli cümleler kurması ve ıslık


'Bunlar yüzünden pazarlara uğrayamaz olduk' dedin içinden, biliyoruz. Pazarcıların göndermeli cümleleri de yaka silktiklerimiz arasında ama diğer muamelelere nazaran taciz olduğunun daha farkındayız. Tezgahın önünden geçtiğiniz anda 'o nasıl karpuz, gel abla gel, böyle kiraz yol hey maşallah vb.' cümleleri laçkalaşmış bir tavırla kuruyor pazarcı. Dönüp bakıyorsun, tezgahta o meyvelerin hiçbiri yok. Bahsedilen karpuz sendeki karpuz olabilir mi diye kara kara düşünüyorsun, 'ya günah almayayım' diyorsun belki. Ancak tezgahta atıfta bulunan meyve sebze olsa da olmasa da, sen aslında lafın sana mı yoksa cidden tezgahtaki meyvelere mi olduğunu anlıyorsun. Dönüp 'hayırdır' desen, 'ekmek davasındayız' diyecek suçlu sen olacaksın, 'ya sabır' çekip devam ediyorsun. Bunların bir de ıslık çalan versiyonları var ancak ıslık yalnızca pazar ortamına has bir taciz şekli değil. Sokağın her kısmında başın gelebilir ıslık tacizi. Islığın anlamı 'bu ne güzellik, maşallah' olsa dahi, hiç tanımadığın birinden gelmesi ürkütücü ve mide bulandırıcı oluyor ve bu da sokak tacizine dahildir.


Karşı tarafın senin alanına girdiği, kötü hissettirdiği tüm durumları sokak tacizinin şemsiyesi altına toplayabilirsin aslında. 'Bana kötü hissettiren her şey taciz midir?' sorusunu doğurur bu da. Değildir elbette, sana kötü hissettiren her şey taciz değil ancak uğradığın her taciz kötü hissettirir. Ve tıpkı 'iyi dokunma' ile 'kötü dokunmayı' hissedebildiğin gibi, bunu da hissedersin.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?