Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Neden Kendi Elimizle İnsanlara Karşı Duvarlar Öreriz?

02 Ara 2022

İnsanlar olarak hepimiz ilişkilerle ve iletişimle yaşarız. Bir diğeriyle kendimizi paylaşmak ve onun kim olduğunu öğrenmek isteriz. Ancak bazı durumlarda arada bir duvar beliriverir. Bu duvarı bazen biz öreriz bazen de diğer insanlarla iletişime geçmek istediğimiz an karşımızda bu duvarı buluruz. Duvarla birlikte araya bir mesafe girer. İletişimin yakınlığı azalır, artık kime ne kadar yaklaşabileceğine bu duvar karar verir hale gelir. Peki, neden örülür bu duvarlar? Bugünkü yazımızda örülen duvarların ardındaki motivasyonları konuşacağız.

Örülen duvarların en temel nedenlerinden bir tanesi kendini göstermede yaşanan zorluktur. Duygu ve düşüncelerini dışa vurmakta zorlanan kişi araya mesafe koymayı bir çözüm olarak kullanabilir. Bu mesafe sayesinde kendini açmak zorunda kalmaz. Sosyal anksiyete de mesafelerin uzun tutulmasına neden olan bir diğer durumdur. Sosyalleşme ve ilişki kurmada sorun yaşayan kişi araya mesafe koymayı kendisini rahatlatacak bir yöntem olarak kullanabilir. Böylece iletişim kurmak zorunda kalmaz. Temelde bu durum da duygularını ve ihtiyaçlarını karşı tarafa belirtmekte yaşanan zorlukla ilişkilidir. Yaşanan bu zorluğun altında farklı düşünceler yatabilir. Fikirlerinin değer görmeyeceği, duygularıyla dalga geçileceği, diğerlerinin onunla iletişim kurmaya gönüllü olmayacağı gibi düşünceler en sık karşılaşılanlardır. Örülen duvarlar bu düşüncelerin yarattığı endişeyi azaltır ve bir kalkan olarak kullanılmaya başlar. 

Duvar örme davranışını sık uygulayan bir diğer grup da kendini ifade etmesi halinde tehlikede olacağını düşünen insanlardır. Bu tehlikenin boyutu insandan insana farklılık gösterir. Bazı kişiler gerçek bir şiddetin mağduru olduklarından bu şiddete tekrar maruz kalmamak adına duvar örebilirler. Duygularını ve düşüncelerini açıkça ifade etmemek onlarda koruyucu bir etki yaratmaya başlayabilir. Öte yandan birey çeşitli cezalarla da tehdit ediliyor olabilir. Bunlar psikolojik şiddet içerikli terk edilme, iletişim koparma gibi tehditler olabilir. Böyle durumlarda kişi içinden geldiği gibi davranmaktan ve kendini ifade etmekten korkarak insanlarla arasına duvar örebilir. Tüm bu duygular çocuklukta temellendiğinde yetişkinlikte duvar örme davranışının görülme ihtimali de artar. Kişi tüm ilişkilerinde aynı tehlikeyi ve korkuyu hissedebilir.

Duvar örme davranışının ardındaki bir diğer motivasyon da karşı tarafı cezalandırmak olabilir. Bazı kişiler suskunluğu ve araya koydukları mesafeyi karşı tarafa bir ceza olarak uygulayabilirler. Kırıldıkları zamanlarda bu yöntemle karşı tarafa ceza vermeyi deneyebilirler. Bu çoğunlukla az önce de bahsettiğimiz gibi çocuklukta gözlenen ve sonrasında kişilerin kendilerinin uygulamaya başladıkları bir davranış biçimi olur. Bu tür bir cezayı kendi yöntemleri haline getirebilirler. Elbette bu durum hem karşı taraf için hem de kişinin kendisi için zorlayıcı ve yorucudur. Ancak kişi böyle bir yöntemi geçmişten bugüne getirdiği için vazgeçmesi de zor olabilir. Düşüncelerini ve hislerini dile getirmeye alışmadığı için bu durumu değiştirmek çok kolay olmayabilir. Karşısındakiyle güvenli bağlar kurduğunda kendini ifade etmeyi öğrenme ihtimali artacaktır.

Duvar örme davranışın sık uygulayan bir diğer insan grubu kendi içinde karmaşa yaşayanlardır. Kişi kendi içinde duygu ve düşüncelerini bir dengeye oturtamadığında karşı tarafa yansıtmakta da zorlanır. Kendi içindeki dengesizlik diğer insanlarla iletişim kurarken engeller yaratacağından uzak durmayı tercih edebilir. Bu tarz zorluklar yaşayan kişilerin içlerindeki çözümleyemedikleri hislerin ve düşüncelerin karşı tarafta yaratacağı etkilerden çekinme ihtimali de yüksektir. Aynı anda birçok duyguyu yaşayabilirler, birbirine tezat düşünceler akıllarına gelebilir. Böyle olduğunda diğer insanlarla zihinlerindekileri paylaşmak daha zordur. Bir duvar örerek kendi kabuklarına çekilebilir ve zihinlerinde oluşan karmaşayı çözümlemek isteyebilirler. Bazı kişiler belli dönemlerde yaşadıklarıyla etkileşimli olarak böyle bir karmaşa hissedebilirler. Bazı kişilerde ise bu durum daha kronik bir halde varlığını sürdürür. İkinci senaryoda profesyonel bir destek almak en sağlıklı seçim olacaktır.

Birey duygularını göstermede yaşadığı zorluk, baskı ve tehdit unsurlarının varlığı, kendi zihninde çözümleyemediği karmaşalar, suskunluğu cezalandırma yöntemi olarak kullanma gibi birçok farklı nedenle duvar örme davranışında bulunabilir. Tüm bu davranışların temellendiği yer çoğunlukla çocukluktur. Kendiyle kurulan iletişimde ve etrafındaki insanların birbiriyle kurduğu iletişimde bu unsurlara rastlayan kişinin gelecekte aynı davranışı gösterme ihtimali artar. Bunu çoğunlukla yöntemin işe yarar olduğu gibi doğru olmayan bir düşünceyle yapar. Sonucunda ise insanlarla arasında kendisinin ördüğü bir duvar oluşabilir.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?