Önümüzdeki 5 gün boyunca
www.fearthesword.com
SPOR

NBA Günlükleri: Cleveland Cavaliers

05 May 2023

NBA Günlükleri serisinde sırada NBA’de Merkez Grubu’nda yer alan Cleveland Cavaliers ya da kısaca Cavs olarak bilinen ünlü Amerikan basketbol takımı var. Uzun tarihinden önemli oyuncularına, şampiyonluklarından en başarısız sezonlarına kadar Cleveland merkezli Cavs ile ilgili her şeyi sizin için inceledik.

2 Bardak

www.pexels.com

Cleveland Cavaliers’ın Tarihçesi

 
Genellikle Cavs olarak anılan Cleveland Cavaliers, 1970 yılında Cleveland’da kuruldu. Başlarda umduğunu pek de bulamayan Cavs, açılış sezonunun ilk 15 maçını kaybetti ve o dönem oldukça zorlandı. Böylelikle takım, ilk 5 sezon boyunca Doğu Konferansı’nda ancak altıncı sırada yer alabildi. Performansını arttıran Cavs, 1976 yılında ilk kez Merkez Lig şampiyonluğu kazandı ve Doğu Konferansı finallerine de yükselmeyi başardı. 

www.pexels.com
1980’lerin başında Ted Stepien Cavaliers’ı satın aldı ve takımın genel müdürlüğünü üstlendi. Stepien’in Cavs’ın sahibi olduğu dönem boyunca takım 15 milyon dolar kaybetti. 1981-1982 yılları arasında 6 baş antrenör değiştiren takım, 1982 yılında üst üste mağlubiyetler aldı. Hatta bu, o dönem NBA’in en uzun mağlubiyet serisi oldu. Ardından, Ted Stepien takımı 1983 yılında George ve Gordon Gund’a sattı.
 
Cavaliers en iyi sezonunu 1988 ve 1989 tarihlerinde yaşadı. 1991-1992 yılları arasında ikinci kez galibiyet aldıkları sezonu yaşayan Cavs, Doğu Konferansı finallerine de katıldılar. Fakat, yakaladığı başarıyı uzun süre koruyamayan takım, 2002-2003 sezonunda NBA’deki en kötü rekoru elde etti. 

www.theguardian.com

LeBron James Cleveland Cavaliers Formasını Giydi

 
2018 yılından beri Los Angeles Lakers kadrosunda yer alan ve NBA tarihinin en önemli basketbolcularından biri olan LeBron James, 2003 yılında gerçekleşen NBA seçmeleri ile Cavaliers’ın kadrosuna dahil oldu. Cavaliers forması giyen LeBron James, kısa zaman içerisinde takımı ile birlikte büyük başarılar elde etmeye başladı

www.rappler.com
İş adamı Dan Gilbert, 2005 yılında Cavaliers’ı 375 milyon dolara satın aldıktan sonra baş antrenörlük görevini üstlenmesi için Mike Brown’u işe aldı. Kadrosuna Drew Gooden, Larry Hughes ve Anderson Varajao gibi oyuncuları da ekleyen takım, 2006-2010 yılları arasında üst üste 5 play-off yaptı ve güzel başarılara imza attı. 2006-2007 sezonunda serinin ilk NBA finallerine yükselen takım, 2008-2009 yılları arasında ise 66 maç kazanarak rekor kırdı. O dönem Doğu Konferansı finallerine yükselen takım, Orlando Magic karşısında yenilgiye uğradı. 2010 yılında ise LeBron James, Cleveland Cavaliers ile yollarını ayırdı ve Miami Heat ile anlaştı. Beklenmedik bir şekilde takımdan ayrılan LeBron James, Cavaliers taraftarlarının da tepkisini topladı.

www.pexels.com

LeBron James’in Dönüşü ve İlk Şampiyonluk 

 
Dört sezondan sonra 2014 yılında yeniden Cavaliers forması giyen LeBron James önderliğinde takım, 2015 yılından 2018’e kadar üst üste dört final maçına çıkmayı başardı. 2016 yılında çıktığı final maçını da galibiyetle bitiren Cavaliers, tarihinde ilk kez şampiyon oldu.  

www.pexels.com

LeBron James’den Sonraki Zorlu Süreç

 
2017-2018 sezonu Cavaliers için pek de parlak geçmedi. Defalarca kez kadro değiştiren takımdan 2018 yılında LeBron James de ayrıldı. James’in ayrılışı ile Cavaliers’da işler yolunda gitmedi. İki sezon boyunca takım sadece 19 galibiyet alarak sevenlerini de hayal kırıklığına uğrattı. James’in ikinci kez ayrılışından sonraki hiçbir sezon play-off’ları yakalayamayan takımın bu süreçte dört farklı baş antrenörü oldu. 

www.pexels.com
LeBron James’in liderliğinde olmayan kadrosu ile 1997-1998 sezonundan bu yana ilk kez NBA ön eleme turnuvasına katılmaya hak kazanan Cavaliers, aldığı iki mağlubiyet nedeniyle bu turnuvadan çıkamadı. Bu sene ise Cavaliers, 1998 yılından beri ilk kez kadrosunda LeBron James olmadan NBA play-off’larda yer edinmeyi başardı.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?