Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Unsplash
SPOR

NBA Günlükleri: Atlanta Hawks

20 Oca 2023

Basketbol tutkunlarının yakından takip ettiği NBA ligi takımlarından biri olan Atlanta Hawks, köklü geçmişi ve daimî başarısı ile hep ön planda olmayı başarıyor. Biz de bu nedenle takımın geçmişini, en değerli oyuncularını ve unutulmaz başarılarını merceğimiz altına aldık.

2 Bardak

Unsplash

Atlanta Hawks’ın Kısa Bir Tarihi


Atlanta Hawks, adından da anlaşılacağı üzere Atlanta merkezli bir Amerikan takımdır. Bu ünlü takım evindeki maçları State Farm Arena'da oynamaktadır. Hawks, serüvenine 1946 yılında Buffalo Bisons olarak başlamış olsa da ileriki dönemde takım Tri-Cities Blackhawks olarak isim değiştirmiştir. 1951 yılında Milwaukee'ye taşınan takım, ismini bu sefer de Milwaukee Hawks olarak değiştirmiş ve 1951’den 1955 yılına kadar NBA liginde mücadeleye devam etmiştir. Son durak olarak Atlanta’ya gelmiş olan bu takım, Atlanta Hawks adı altında 1968 yılından günümüze kadar ligde varlığını korumayı başarıyor. 

fadeawayworld.net

Atlanta Hawks'ın Geçmişten Günümüze Dönüm Noktaları


1982-1994 Dominique Wilkins Dönemi

Georgia Üniversitesi mezunu Dominique Wilkins, 1982 yılında NBA seçmelerine girdi ve ardından Atlanta Hawks takımına dahil oldu. NBA tarihinin en iyi smaç yapan oyuncuları arasında gösterilen ve hatta değirmen smacı (windmill) ile de ünlenen Dominique Wilkins döneminde takım, adeta başarıdan başarıya koştu. 1985-1989 yılı arasında her sezon en az 50 galibiyet alarak ligin seçkin takımları arasında yerini alan Atlanta Hawks, 1986 - 1987 yılları arasında da lig şampiyonluğunu kazandı.

Unsplash
1994-2005 Durağan Yıllar

1994 yılından 2005 yılına kadar takım için son derece durağan bir süreçti. Bu tarihler arasında önemli başarılar elde edilemese de gerçekleşen en büyük gelişme takımın stadyumunun yenilenmesi ve değişmesi oldu. Atlanta'nın nemli iklimine uzun süredir dayanan stadyum, modern ve yeni görüntüsünü kaybetmişti. Bu nedenle de 1999-2000 yılları arasında Hawks Phillips, yeni bir arena inşa ettirdi. Bu arena, geniş kapasitesi ile en çok taraftar alabilen salonlardan biri oldu. 

bleacherreport.com
2005-2012 Joe Johnson Dönemi

2005 yazında Atlanta Hawks, önce Phoenix Suns ile anlaşma yaparak, Joe Johnson'ı oyuncularının arasına dahil etti. Ardından da Milwaukee Bucks'ın ünlü oyunculardan biri olan Zaza Pachulia ile sözleşme imzaladı. Atlanta Hawks, son olarak 2007 yılında 3. tur Draft seçiminde Al Horford'u seçip takımın dinamiğini arttırmayı amaçladı. Horford, sezon ortalamasında neredeyse double double ortalamayı tutturdu. Sezon ortalarında oyun kurucu Mike Bibby'i takas eden Hawks, playoff umutlarını da böylelikle arttırdı. 1999 yılından beri playoff’lara kalamayan Hawks, güçlendirdiği kadroyla playoff’lara kalmayı başardı.
2008-2009 yıllarında yine playoff’lara kalan Hawks, konferans yarı finalinde Cleveland Cavaliers'a 4-0 yenilerek, yarı final sezonunu kapattı. Ayrıca, Joe Johnson'nın etrafında kurulan kadro, oldukça güçlü olup, bireysel anlamda başarılara da imza attı. 7 kez All Star olan Joe Johnson’ın yanı sıra Al Horford'un da All Star seçilmesi ve Josh Smiht'in Slam Dunk'ı kazanması, takımın yıldızını daha da parlattı.

peachtreehoops.com
2018 - Günümüz Trae Young Dönemi

Trae Young, 2018 yılında gerçekleşen NBA seçmelerinde 5. sıradan seçilip Atlanta Hawks forması giyer giymez birçok başarıya imza attı.

2020-2021 sezonunda ise Atlanta Hawks, kadrosunu yükseltmek ve kaliteli genç kolej oyuncularını bir araya getirmek için hamle yaptı. Bu süreçte takım, kariyerlerinde son derece başarılı olan iki isim Bogdan Bogdanovic ve Danilo Gallinari ile anlaştı. Ayrıca, Mart 2021’de antrenör değişikliğine giden Hawks, yardımcı antrenörle yoluna devam etmeyi tercih etti.

Atlanta Hawks, 2021 -2022 sezonunda da Doğu Konferansı’nda finale kalarak yine önemli başarılara imza attı. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?