https://unsplash.com
ZOOM

Nazik Olmanın Önemini Küçümsemeyin!

24 Kas 2022

Kasada sıra beklerken arkanızda duran ve yorgun görünen adama sıranızı verdiğinizde… Zorlayıcı bir hastalıktan henüz kurtulup işinin başına dönen bir arkadaşınıza çiçek gönderdiğinizde… Ayaklarını uzatmış televizyonda altyazılı bir film izlemeye çalışan babanızın gözlerini kıstığını fark ettikten sonra kalkıp ona gözlüklerini getirdiğinizde… Küçük ve nazik hareketlere imza atmış olursunuz ve nezaket sizin için de, dünya için de hiç ummadığınız dönüşümlere zemin hazırlayabilir. Küçümsemeyin!

https://ychef.files.bbci.co.uk
Teşekkür ya da herhangi başka türlü bir karşılık beklemeden sergilenen nazik davranışların gücünü hafife almayın. Bunlar, insanlarla ve yaşamla bağınızı güçlendiren önemli araçlar olarak karşınıza çıkar. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, küçük nezaket hareketlerinin, insanlar üzerinde beklenenden daha fazla ve daha pozitif etkisi olduğunu gösteriyor.

Peki ama eğer rastgele yapılan iyiliklerin kapsama alanı ve gücü gerçekten büyükse neden onlara daha sık başvurmuyoruz? 
Cevap, büyük olasılıkla hafife almakla ilgili: Nezaketli davranışların güzelliğini küçümsüyoruz ve bize yöneltilen nezaketi hafife alıyoruz. 


https://unsplash.com
İnsanlar, nezaketleri sayesinde başkaları üzerinde ne kadar büyük bir etkiye sahip olduklarını her zaman fark edemiyor. Nezaketten alınan haz, yalnızca şaşırmakla ilgili bir şey değil. Sadece beklenmedik değil, beklenen durumlarda da nezaket eylemleriyle karşılaşmak doğal olarak bir katma değer yaratır. Ancak burada samimiyetin önemi büyüktür. Nezaket eylemini bir “gösteri” aracına çevirmeden, sıcak ve samimi bir çerçevede gerçekleştirmek gerekir. Bu şekilde yaptığınızda aslında karşınızdakine ne verdiğinizin çok da önemi olmaz. Ona ne verirseniz o kişi için önemli ve anlamlı olan o olacaktır. Sıcaklığı ve samimiyeti koruyun, yeter. 
Bunun aksini yaptığınızda, söz konusu nazik davranışın yaratacağı şaşkınlık düzeyi ne kadar büyük olursa olsun, kalıcı etkisi ve gücü o kadar da büyük olamayacaktır.  
Herhangi bir karşılık beklemeden, samimiyetle, çok kurgulanmadan, gelişine gerçekleştirilen nezaket eylemeleri ise başkaları üzerindeki etki ve ağırlığınızı kayda değer oranlarda arttırabilir. 
Bu nedenle rastgele gerçekleştirilen nezaket eylemlerini sistematik olarak küçümsemek herkesin aleyhine olacaktır. 


https://www.pexels.com
Peki nazik olmanın önemini küçümsediğinizde, aynı zamanda nezaketin yayılmasına ket vurduğunuzun farkında mısınız? Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; insanların nazik davranışları, söz konusu davranışın muhattabı olan kişileri de nazik olmaya teşvik ediyor. Nezaketin aslında, iyi huylu bir virüs gibi yayılma özelliği var. Fakat ne yazık ki bu özellik, insanların çoğu tarafından kaçırılıyor. Karşı tarafa verecekleri her bir nazik davranışın, bir sonraki aşamada kendilerine ve dünyanın geri kalanına döneceği gerçeğini göremiyor veya bunu hafife alıyorlar. Nezaket gören, nezaket göstermek ister. 

Ayrıca nezaketli davranışın sahibi de kendini, en az davranışın alıcısı kadar mutlu hisseder. Yani başkalarına karşı nazik olmak, alıcı için olduğu kadar verici için de iyi hissettirir. Ve özellikle de vermekten gelen mutluluk, kalıcı olma eğilimindedir. 


https://unsplash.com
Sonuç olarak nazik olmanın önemini temelde üç açıdan küçümsememeniz gerekir. Birincisi; nazik davranışlar, insanlarla aranızdaki bağı güçlendirir. Bu noktada alıcının duygusal tepkisini asla küçümsemeyin. İkincisi; nazik davranışlar, karşınızdakini olduğu kadar sizi de mutlu eder. Kendi duygusal tepkinizi de küçümsemeyin. Üçüncüsü; karşılıklı olarak paylaşılan nazik davranışların yayılma gücü çok yüksektir. Bu yolla hem kendinizi, hem karşınızdakini, hem toplumu ve hem de dünyayı güzelleştirmek elinizde. 

Nezaketle hareket etmek için ne kadar çok sebep var. Olumlu sosyal katılımın faydalarını hafife almayın. Sizin nezaketiniz, erdemli bir verme döngüsü yaratabilir. 


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?