Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
NASA’nın Uzay Aracı Asteroide Tam İsabetle Çarptı
katkisizhaber.com
GLOBAL NEWS

NASA’nın Uzay Aracı Asteroide Tam İsabetle Çarptı

27 Eyl 2022

NASA’nın “İkili Yıldızsı Yönlendirme Deneyi” ismini verdiği, “Kıyamet senaryosu” olarak da anılan deney, dün sona erdi. Uzay aracı, planlandığı gibi asteroide tam isabetle çarptı. Bilim insanları heyecanla uydudan gelen fotoğrafları inceledi ancak daha detaylı görüntüler için LiciaCube isimli nano uydunun göndereceği fotoğraflar bekleniyor.

1 Bardak
“Bir asteroidin yörüngesini değiştirmek mümkün müdür?” sorusuna cevap arayan NASA deneyi, dün başarılı bir şekilde sonlandı. Türkiye saati ile 01.00 civarlarında başlayan NASA canlı yayını Youtube üzerinden yayınlandı ve DART’ın uzun yolculuğunun ardından asteroide çarptığı an, DRACO isimli görüntüleme cihazı sayesinde NASA’ya ulaştırıldı. Yaklaşık iki saat süren canlı yayının sonunda DART, başarılı navigasyon sistemi ve doğru yönlendirmelerin yardımıyla asteroidin yüzeyinin en yakın halini gösterdikten sonra görüntü iletmeyi kesti çünkü görev başarıyla tamamlanmış, asteroide çarpılmıştı.

Çarpışma anına kadar geçen uzun sürede, ekranda görünen tek şey küçük bir nokta halindeki Dimorphos isimli asteroiddi. DART, Dimorphos’un uydusu olduğu Didymos isimli daha büyük asteroidin yanından geçerken büyük bir hızla hedefine ilerledi. Dünya’dan 11 milyon kilometre uzaklıktaki Dimorphos’a tam isabet çarpabilmek için çalışmalar çok uzun süredir devam ediyordu. En son geçtiğimiz yılın kasım ayında fırlatılan uzay aracı ile yolculuğuna başlayan deney, Dünya’ya zararlı olabilecek bir asteroide müdahale etmenin mümkün olup olmadığını gözlemlemeyi amaçlıyordu. Söz konusu asteroidin Dünya için herhangi bir tehdit oluşturmadığı bildirilirken DART’ın vuruşu sonrasında bu asteroidin Dünya’ya yaklaşmayacağının da altı çizilmişti. 

Çaprma anında uzay aracının da yok olmasıyla birlikte kesilen görüntüler deneyin başarıyla sonuçlandığını işaret ederken DART aracının taşıdığı İtalya yapımı LiciaCube isimli nano uydu birkaç gün önce uzaya bırakılmıştı. 14 kilogram ağırlığındaki bu nano uydunun Dimorphos’ta oluşan krateri fotoğraflaması bekleniyor. Önümüzdeki günlerde dünyaya ulaşacak görüntüler, asteroidin, çarpmanın etkisiyle nasıl hasar aldığı ve uzağa fırlatıldığıyla ilgili detayları gün yüzüne çıkaracak. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, Dünya’ya çarpması durumunda tüm yaşamı sona erdirecek asteroidlerin yüzde 95’inin tespit edildiğini ve herhangi bir tehlike oluşturmadığını gösterse de tespit edilemeyen daha küçük asteroidlerin ve oluşturabileceği risklerin önüne, bu deney sayesinde geçilebileceğini söylüyor. Kaynaklar:

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?