Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
NASA'nın Kıyamet Deneyine Üç Gün Kaldı
wbur.org
GLOBAL NEWS

NASA'nın Kıyamet Deneyine Üç Gün Kaldı

NASA, eylül ayının başında “İkili Yıldızsı Yönlendirme Deneyi” adını verdiği DART deneyi ile Dimorphos isimli asteroide ilk kez baktı. Dünya’dan yaklaşık olarak 9.6 milyon kilometre uzaklıkla bulunan bu güneş sistemi cismi, gezegenimiz için bir tehdit oluşturmasa da yapılacak deney ile asteroidin Dünya yörüngesinden farklı bir yörüngeye sokulması amaçlanıyor. DART’ın Dimorphos’a kasıtlı olarak çarpmasına sayılı günler kaldı.

Editör :Ecem Yılmaz
Yayın Tarihi :23 Eyl 2022
Süre :1 Bardak
NASA, hedeflediği deneylerle yine tüm dünyanın ilgisini çekiyor. “Kıyamet senaryosu” olarak da adlandırılan yeni deney ile Dünya yörüngesindeki bir asteroide kasıtlı olarak çarpılarak yörüngesinin değiştirilmesi planlanıyor. Bunun için seçilen Didymos ve yörüngesindeki uydusu Dimorphos’tan gelen ışığın görüntüsü takip edildi ve DART adı verilen “İkili Yıldızsı Yönlendirme Deneyi” için ilk fırlatış geçtiğimiz yılın kasım ayında gerçekleşti. 11 milyon kilometre yol alan DART sisteminin taşıyıcısı aracın, birkaç gün içinde yolculuğunu tamamlaması ve DART’ın Dimorphos isimli asteroide çarpması ön görülüyor.
 
Bu asteroidin Dünya için herhangi bir tehdit oluşturmamasına karşın, yapılacak deney sonucunda yörünge değiştirme işlemi başarılı olursa, gezegenimiz için tehdit oluşturabilecek ve Dünya’nın sonunu getirebilecek asteroit çarpmalarından korunmak için bir yöntem geliştirilmiş olacak. Gezegen savunmaları ve asteroit saptırmalarında bir uzay aracının kullanıldığı söz konusu deney, bu alandaki ilk kinetik test olma özelliğini taşıyor. Didymos’u keşif için üretilen Asteroit Optik Navigasyon Kamerası’nın (DRACO) üç haftadır planlanan kasıtlı çarpışma için DART’ın hedefini hassaslaştırmaya çalıştığı bildiriliyor. Hata payını azaltmaya yönelik yörünge düzeltme manevraları, 25 Eylül’deki son bulacak ve sonrasında Dimorphos’un konumu tam olarak öğrenilecek. 22 bin 500 kilometre hızla gerçekleşecek çarpmanın isabetli olması için DRACO’nun gözlemleri önemli.
 
325 milyon dolarlık gezegen savunma testi, kameralar tarafından izlenerek takip edilecek fakat yörünge değiştirme çabasının sonuç verip vermeyeceği ancak aylar sonra anlaşılabilecek. CNN’in haberine göre John Hopkins Üniversitesi’nde gezegen bilimcisi ve görev ekibi lideri Nancy Chabot, deneye ilişkin yaptığı açıklamalarda “Bu eylem asteroidi patlatmayacak. Onu küçük parçalara da ayırmayacak. Bunun yerine çarpma, onlarca metre büyüklüğünde bir krater kazacak ve uzaya yaklaşık 2 milyon pound (1 milyon kilogram) kaya ve toprak fırlatacak” ifadelerine yer verdi. 1 yıl önce başlayan deney, 26 Eylül’deki çarpma ile sona erecek. 
 
 
 
Kaynaklar: 
 
 
 
 
 
 

Yukarı Kaydır