Pinterest
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

N’apayım Canım İğreniyorum: Cinsel Tiksinti Bozukluğu

03 Ağu 2023

Bazılarınızın kocaman bir kahkaha atarak yazıya tıkladığını biliyorum efendim. “Cinsellikten tiksinmek mi? O nasıl bir saçmalık!” düşünceleriniz de ifadelerinizden okunuyordur eminim ki. Fakat düşüncelerinizin tam aksini iddia eden birçok insan var sevgili okurlar. Şüphesiz duymuş ya da denk gelmişsinizdir; cinsellikle ilgili bir konu açıldığında rahatsız olan, yüzünü buruşturan ve bu rahatsızlığı dile döken insanlara. İşte bugün o kişilerden bahsedeceğiz birlikte. Öyleyse soruyoruz sizlere “Cinsel Tiksinti Bozukluğu” kavramını duymuş muydunuz daha önce?

2 Bardak
Gelin önce biraz, pek çoğumuzun aklını başından alan cinsellikten bahsedelim. Düşündüğümüz zaman bile heyecanlandığımız, hayalini kurduğumuz zaman kalp ritmimizin hızlandığı ve eyleme döktüğümüz zaman ise muazzam bir tatmin duyduğumuz bu aktivitenin bir miktar içli dışlı bir aktivite olduğunu söylemek pek mümkün. Fiziksel samimiyetin son noktası ve en aşırısı olarak bilinen bu eylemin, tamamen içgüdüsel geliştiğini ve temel bir ihtiyaç olduğunu söylemeye de artık gerek yok sanıyorum. Partnerimizin özel alanının bile özeline dalış yaptığımız seks esnasında karşı tarafın tüm güzellikleriyle muhatap olduğumuz kadar tüm kusurlarıyla da muhatap oluyoruz doğrusu. Bu kusurlar elbette ki çoğumuza kusur gibi gelmiyor hatta pek çoğumuz partnerimizin sevmediği yönlerini ve yüzlerini seviyor, bunlara ilgi duyuyoruz. 

Pinterest
Bu kısma kadar her şeyin normal ve olması gibi olduğu aşikar. Fakat bazı bireyler cinsellik dendiği zaman pek çoğumuzun hissetmediği rahatsız bir hisle başa çıkmaya çalışıyor. Bu hisse ise biz tiksinti adını veriyoruz. Az önce cinsellik denen aktivitenin fazla samimi bir eylem hali olduğundan bahsetmiştik. İşte. Bu fazla samimiyet bazı insanları tedirgin edici boyutlarda rahatsız hissettirebiliyor. Uzmanlar tarafından yapılan tespitler sonucunda ise bu rahatsızlık hissinden mustarip insanlara bir tanı konuyor ve Cinsel Tiksinti Bozukluğu sahneye çıkıyor sevgili okurlar. 

Cinsel tiksinti bozukluğu şeklinde tanımlanan rahatsızlık; bireylerde cinsel ilişkiden kaçma, cinsellikten tiksinti duyma ve iğrenmeyle, bu durumlara bağlı olarak cinsel isteksizlik olarak meydana geliyor.

pinterest
Oldukça sık gözlemlenen bir durum olan cinsel tiksinti bozukluğu, bireylerin sosyal yaşamını ve özel ilişkilerini olumsuz etkileme özelliği gösteriyor. Bu rahatsızlıktan mustarip olan bireyler, cinsel olarak aktif olmaktan kaçınmaya oldukça meyilliyken, cinsel temasın herhangi bir biçiminde yer alabilecek vücut sıvıları ve benzeri şeylerden de yoğun tiksinti duyma özelliği gösteriyor. Aynı zamanda bu kişiler çoğunlukla cinsel içerikli konuları konuşmaktan da rahatsızlık duyuyor. Dolayısıyla, az önce de sözünü ettiğimiz gibi, sosyal ortamlarında da bu ve benzeri konularda çekingen davranmalarıyla öne çıkıyorlar doğrusu. 
 

Söz konusu bozukluğun ana belirtilerine gelecek olursak, uzmanlar tarafından tespit edilen belirtileri şu şekilde maddelemek mümkün sevgili okurlar; 
 
Muhtemel bir cinsel birliktelik karşısında yoğun endişe, korku ve uzaklaşma duyguları 
 
Meni ve vajinal salgıdan korkma ve bu korkunun panik ataklarının artmasına neden olma 
 
Vücut sıvılarıyla doğrudan temas etme ihtimali olan herhangi bir durumdan kaçınma eğilimi 
 
Sürekli ve tekrarlayıcı kaçış davranışları Ciddi depresyon ve anksiyete belirtilerinin ortaya çıkması 
 
Hayat kalitesini olumsuz etkileme ve sosyal ilişkileri zorlaştırma 
 
Cinsel konular hakkında konuşmaktan veya cinsel ilişki yaşamaktan kaçınma ve bu nedenle yalnızlık hissi yaşama
 

pinterest
Söz konusu bozukluğun türlerinin olduğunu da söylemeden geçmek istemiyoruz doğrusu. Cinsel Tiksinti Bozukluğu kavramını ayrıştıran türler ise şu şekilde; 
 
Ömür Boyu 
 
Sonradan Edinilmiş
 
Heteroseksüel Cinsel Tiksinti Bozukluğu
 
Homoseksüel Cinsel Tiksinti Bozukluğu
 
Biseksüel Cinsel Tiksinti Bozukluğu
 

pinterest
Bu rahatsızlığın uzmanlar tarafından tanılaştırıldığı aşikar. Hal böyle olunca bir bozukluk olarak adlandırılan rahatsızlık için tedavi yöntemleri de ortaya atılmış durumda. Nedir bunlar diye soracak olursanız; en ideal tedavi yöntemi olarak bütünleştirici tedavi öneriliyor sevgili okurlar. Bu yöntem ise doktorlardan, psikologlardan, seks terapistlerinden ve hatta belki bir fizyoterapistten gelen tedavilerin birleştirilmesi sonucuna odaklanıyor. 

Bundan dolayıdır ki eğer etrafınızda böyle bireyler varsa ya da eğer bu kişinin siz olduğunu düşünüyorsanız, sağlam temellere dayanan bir tedavi sürecine dahil olmak, mevcut sorunun ortadan kalması için son derece etkili olacaktır. 
 
Satırlarımızı ufak tavsiyeler eşliğinde sonlandırmak istiyoruz sevgili okurlar. Hayatımızın vazgeçilmez bir gerçeği olan cinselliği normalleştirmek ve kabullenmek hem günlük yaşantımızı hem de özel hayatımızı çok daha kolaylaştıracaktır şüphesiz ki. Şayet hala normalleştirmediyseniz ve tesadüfi bir şekilde bu yazıya denk geldiyseniz, cesur bir adım atıp İLİŞKİLER/CİNSELLİK kategorimizin altını üstüne getirmeyi tercih edebilirsiniz… 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?