Pexels
ZOOM Kültür/Sanat

Müzik Zevkimize Neler Oldu?

26 Tem 2023

Renkler ve zevkler, hiçbir zaman tartışmaya açık bir konu olmasa da son zamanlarda popülerleşen şarkıların, eski şarkıları sık sık arattığına neredeyse hepimiz hemfikiriz. Giderek piyasalaşan müzik sektörü, “Müzik zevkimize neler oldu?” sorusunu sıklıkla yöneltmemize ve “Nerede o eski şarkılar?” sitemini dilimizden düşürmememize neden oluyor. Bizler de bu durumdan yola çıkarak sizler için hazırladığımız içeriğimizde son zamanlardaki müzik zevkinin değişimini ve bu durumun nedenini yakın mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pexels
   Müzik zevki, bireysel bir tercihtir. Büyüdüğümüz çevre, ilgi alanlarımız ve karakterimiz müzik zevkimizi belirleyen unsurlar arasında yerlerini alır. Bu içeriğimizde ele alacağımız konu başlıkları ise bireysel müzik zevklerimizden ziyade, müzik piyasasındaki ciddi değişim, toplumsal zevklere dayanan kültür farklılıkları ve tüketim toplumunun yarattığı zıtlıklardır. Yazımıza başlamadan önce renkler ve zevklerin bir tartışma konusu olmadığını belirtmek, yazının akışını daha iyi anlayabilmek açısından önemlidir. Daha fazla uzatmadan, incelememize dilerseniz başlayalım. 

Pexels
Değişimin Farkındayız 
 
   Son beş yıldır, müzik piyasasında ciddi bir değişim ile karşı karşıyayız. T-Rap’in popülerleşmesiyle birlikte değişen sektörde, daha basit Beat'lerin kullanıldığı, Auto-Tune ile güzelleştirilen seslerin yer aldığı ve edebiyatın müzikten yavaş yavaş kopmasıyla meydana gelen derinliksiz sözlerin yazıldığı şarkılar üretilmeye başlandı. Bu durum, müziğin, eski kalitesinden ödün verilmesine ve müziğin bir yetenek işi olmadığına inandırılmasına neden oldu. Peki, bu değişimin nedenleri neydi?


Pexels
Toplumsal Değişim 
 
   Toplumsal ve kültürel değişimler müzik zevkindeki değişime neden olan temel unsurlardan biridir. Yeni neslin varlığıyla ve teknolojinin gelişimiyle birlikte değişen toplumsal yapı, dijital ortamların baskınlığı nedeniyle, müzik piyasası açısından, daha çok tek kullanımlık şarkıları tercih eder oldu. Genç nesillerin müzik tüketim alışkanlıkları ve tercihleri, bu değişimin asıl nedenlerinden biri olarak görülse de genç nesillerden öte, toplumdaki çürüme, bu değişimin ortaklarından biriydi. 

Pexels
Müziğin Ticarileşmesi 
 
   Zamanla artan para hırsı, müziğin sanattan çok ticaret olarak görülmesi, yeteneğe bakılmaksızın farklı teknolojiler ile harikalar yaratılması, edebiyat ve müziğin birbirini geliştiren bağında uzaklaştırılması… Tüm bunlar müziğin günümüzdeki evrimine uzanan aşamalarından yalnızca birkaçıdır. Müzik yapmak; yetenek ve yaratıcılık isteyen bir eylemdir. Yalnızca para kazanmak ve popüler dünyaya adım atmak için müzik yapmak, bizleri sanatın asıl amacından uzaklaştırır. 

Pexels
Popülerlik ve Para Odağı
 
   Sektörde, popüler olana yakınlaşarak gerçek sanattan ve kaliteden uzaklaşan birçok şarkıcı tanıyoruz. Yalnızca daha çok başarı ve daha çok para elde etmek için, tüketim toplumunun ölçüleri doğrultusunda basit ritimler ve bu ritimlerin üzerine yazılmış basit sözler ile bizleri karşılayan şarkıcılar, üretimlerinin uzun soluklu olamayacağını kavrayamayacak kadar büyük bir para ve şöhret hırsının içerisinde yüzerler. 

Pexels
Dijitalin Bu Değişimdeki Payı 
 
   Toplumun genel müzik zevkinin belirlenmesinde dijital, önemli bir yere sahiptir. Dijital çağ ve tüketim toplumu, paralel ilerleyen bir yapıya sahiptir. Dijital çağın sürekliliği, toplumun da sürekli bir değişim içerisinde olmasına neden olur. Aynı fabrikada üretildiği hissi yaratan şarkılar, dijital dünya için kolay lokmadır. Sürekli değişen akımlar ve yalnızca tüketilmesi için yaratılan eserler dijital dünyanın içerisinde yok olmaya mahkumdur. 

Pexels
Nerede O Eski Şarkılar!
 
   Kaliteli sanatçıların, büyük seslerin ve müzik dehalarının sanatı ve gerçek orkestrasyonu ön plana çıkararak yarattığı eserler, hiçbir zaman eskimeyecek şarkılar olarak karşımıza çıkarlar. Onlar, dijital dünyada veya tüketim toplumunda yok olamayacak kadar gerçeklerdir. Bu da zamanla, müzik zevkinin neden olumsuz yöne evrildiğini bir kez daha sorgulamamıza neden olur. 

Pexels
Müzik Zevkimize Neler Oldu?
 
   Müzik zevki bireysel bir tercih olsa da toplumda yaygınlaşan ve popülerleşen basit şarkılar, müzik sektörünün giderek kalitesizleştiğini bizlere gösterir. Elbette bu kalitesizliğin altında teknolojiyle birlikte değişen değerler, kültür farklılıkları ve tüketimin ön planda tutulması gibi faktörler yatar. Bu durumun önüne geçebilmek için teknolojinin nimetlerinden yararlanarak bir yerlere gelen şarkıcılardan ziyade kendi yetenekleri ve becerileri ile sanat yapan şarkıcıları yüceltmek gerekir.  

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?