Pexels
SEYAHAT

Müze Kart İle Gezebileceğiniz En İyi İstanbul Müzeleri

06 Ağu 2021

Sanatı, tarihi ve gezmeyi seviyorsanız müzeleri sık sık ziyaret ediyorsunuzdur. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan müzelerde geçerli olan Müze Kart ise bu konuda oldukça kullanışlı ve kolay bir kaynak. Müzelerin giriş yerlerinden belli bir ücret karşılığında alacağınız Müze Kart ile hem İstanbul’da hem de Türkiye’deki birçok müzeyi ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz. 1 sene boyunca geçerli olan bu kart ile İstanbul’da hangi müzeleri keyifle gezebileceğinizi sizin için listeledik.

Unsplash
Galata Kulesi
 
İstanbul’un en güzel ve en önemli yapılarından biri olan Galata Kulesi’ni Müze Kart’ınızla ziyaret edebiliyorsunuz. Cenevizliler tarafından Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edilen bu görkemli yapı hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken yapılardan biri kesinlikle. Kasım ve mart ayı arasında 10:00-20:00 saatlerinde, nisan ve ekim ayları arasındaysa 08:30-00:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. En güzel özelliği ise haftanın her günü ziyarete açık olması. Müze Kart ile ücretsiz gezilebilecek bu müzenin normal gezi fiyatı ise 100 TL.

Unsplash
Rumeli Hisarı
 
Oldukça eski bir tarihe sahip olan Rumeli Hisarı, 550 yıllık bir yapı. Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen bu yapı, tam anlamıyla bir açık hava müzesi. Boğazın en akıntılı ve en güzel yerlerinden birine ev sahipliği yapan Rumeli Hisarı, Müze Kart ile girilebilen müzelerden de biri. Kasım ve mart ayları arasında 09:00 – 17:00, nisan ve ekim aylarında ise 09:00 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açık. Sadece çarşamba günleri kapalı olan bu tarihi yapıyı, Müze Kart’ınız yoksa giriş ücreti olan 10 TL’yi ödeyerek de gezebilirsiniz. 

Pexels
Topkapı Sarayı Müzesi
 
Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Topkapı Sarayı Müzesi, tarihsel açıdan çok önemli. Hem mimarisi hem de tarihiyle ziyaretçileri büyüleyen bu yapıyı Müze Kart sayesinde gezebilirsiniz. Harem dairesinin altında yedi farklı tünelin olduğu rivayet edilen bu yapı, tam 24 farklı padişaha ev sahipliği yapmış. Oldukça özel olan bu müzeye kesinlikle uzun bir zaman ayırmalı ve mümkünse özel bir tur rehberi eşliğinde tüm ayrıntılarını öğrenerek gezmelisiniz. Müze Kart’ınız yoksa müze için giriş ücreti 200 TL.

Unsplash
Kariye Müzesi
 
Tarihsel yapıları seven kişilerin uğrak noktalarından biri de İstanbul’daki Kariye Müzesi. Müze hem iç hem de dış mimarisiyle ziyaretçileri şaşırtıyor. Özellikle iç bölümünde bulunan mozaik ve figürleri kesinlikle görmelisiniz. Rönesans Dönemi'ni haber veren bu sanatsal yapıyı Müze Kart ile gezebilirsiniz. Kasım ve mart ayları arasında 09:00 – 16:30; nisan ve ekim ayları arasında ise 09:00 – 19:00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müze Kart’ınız yoksa giriş ücreti olarak 45 TL ödemelisiniz.

Unsplash
Türk ve İslam Eserleri Müzesi

İstanbul’un turistik bölgelerinden Sultanahmet’te yer alan bu müze, Türk ve İslam tarihi eserlerini bir arada sunan ilk müze olma özelliğine sahip. Osmanlı Dönemi'nden kalma en eski yapılardan biri olan İbrahim Paşa Sarayı’nda yer alan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Müze Kart ile ziyaret edebileceğiniz müzelerden biri. Kasım ve mart ayları arasında 09:00 – 17:00 saatleri arası ziyarete açık olan bu müze, nisan ve ekim ayları arasında ise 09:00 – 19:00 saatleri arası ziyarete açık. İçerisinde cam ve taş eserler, el yazmaları ve el işi birçok eserin bulunduğu bu müzeyi haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Müze Kart’ı olmayan ziyaretçiler için ise giriş ücreti 42 TL.
 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?