Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Mutluluğun Simgesi: Quokka
DOĞAL YAŞAM

Mutluluğun Simgesi: Quokka

Birbirinden farklı bitki örtüsü ve zehirlisinden zararlısına, yılanlarından kangurusuna çeşitli yaşamları bünyesinde barındıran Avusturalya’ya bir bakış atmaya var mısınız? Tabii bu bakışımız düşündüğünüz kadar korkutucu canlıları kapsamayacak. Korkutuculuğun ve vahşiliğin yanında, bu yazıda size iletmek istediğimiz duygu mutluluk olacak! Mutluluk dediğimizde de durağımız belli tabii. Hemen rotamızı Avusturalya’nın batısına çeviriyoruz ve “dünyanın en mutlu hayvanı” olarak bilinen ve diğer ismi ile “Kısa Kuyruklu Kanguru” olarak anılan Quokka’ları gözlemliyoruz. Bakalım mutlulukları ve tatlılıklarıyla içimizi ısıtan bu hayvanlar nasıl yaşıyorlarmış...

Yayın Tarihi :22 Eyl 2022
Süre :2 Bardak


Sosyal medya platformlarında en iyi selfie’lerin size ait olduğunu düşünüyorsanız, üzülerek söylemeliyiz ki gönlümüzde açık ara farkla en iyi fotoğrafların sahibinin Quokka’lar olduğunu sizlere bildirmek zorundayız... “Kısa kuyruklu kanguru” olarak da bilinen bu küçük yaratıklar, son zamanlarda onlarla karşılaşanların fotoğraflarının yıldızı olmakla öne çıkıyorlar. Bunun sebebini de oldukça şirin bulabilirsiniz diye düşünüyorum; nedeni, yüzlerindeki şirin gülümsemeler!


Bu hayvanlarımız, yanaklarının şeklinden dolayı sürekli gülümser bir surata sahip olmalarının yanında; birçok insana tatlı, oyuncu ve şirin gelmelerinden dolayı “dünyanın en mutlu hayvanı” olarak biliniyorlar. Gerçekten de ifadelerine bakıldığında ne kadar mutlu olduklarını görebileceğiniz bir duruşa sahipler. Baktığımızda bizim içimiz ısınıyor doğrusu!

Bu kadar mutlu olmalarının yanında Quokka’lar, türlerine ait ilginç gerçekleri ile de bilinebiliyorlar. Örnek vermek gerekirse; bu tür ilk kez 1696 yılında William de Vlamingh tarafından Batı Avusturalya’da keşfediliyor. İleride birçok fotoğrafın yıldızı hâline gelecek bu şirin hayvanımızın keşfinden sonra da onların bulundukları bölgeye “Rattennest” adı veriliyor. Çünkü William de Vlamingh, onları bir fare türü sanarak bölgeye “Rat’s Nest” anlamına gelen bir isim veriyor. Bunun şirin bir yanılgı olduğunu öne sürebiliriz diye düşünüyoruz; çünkü Quokka’lar bir fareden çok kanguru ailesinden geliyor.


İlginç diğer bir özellikleri de bu aslında. Bir tür kanguru ailesinden gelen Quokka’lar, “Kısa kuyruklu kanguru” olarak biliniyor ve yavrularını da minik keselerinde taşıyorlar. Ayrıca tıpkı kangurular gibi etrafta zıplamaktan zevk almalarıyla, kangurulara dair karakteristik özellikleri kendilerinde taşıyorlar. Küçük ve tüylü dostlarımız, her ne kadar kangurudan çok fareye benzese de, onlar için Avusturalya’da görebileceğiniz en mutlu kangurulardandır diyebiliriz!


Tabii bu şirin canlıların kangurulardan ayrılan özellikleri de mevcut. Bunlardan biri diğer kangurulara oranla kendi aralarında daha uyumlu ve sakin bir yaşam sürmeleri diyebiliriz. Diğer bir değişik özellik ise, ağaca tırmanabilmeleri! Quokka’lar her ne kadar küçük ve şişman bir görünüme sahip olsalar da yemek için ağaçlara tırmanma gayretini gösterebiliyorlar. Aslında düşündüğümüz kadar küçük olduklarını da söyleyemeyiz. Küçük bir kediyle neredeyse aynı boyuttalar.


40-55 santimetre arasında değişen boyutları ve 2,5 kiloya kadar ulaşabilen ağırlıklarıyla bu sevimli canlıların yaşam süresi 5 ve 10 yıl arasında değişebiliyor. Tür olarak pek bir değerli olduklarından dolayıysa, Avusturalya’da Quokka’lara dokunmanın yasak olmasına dair bir kural da mevcut. Bu yüzden Quokka’ların sevimliliğine kanıp onlara dokunma fikrini bir kere daha gözden geçirmelisiniz.


Quokka’lar yıl boyunca çiftleşseler bile yılda 1 ya da 2 yavruya sahip olabilir. Bu şirin yavrular da 6 ay kadar anne Quokka’nın kesesinde yaşar. Anne Quokka, yavrusunu doğurduktan sonra tekrar çiftleşebilir. Bunun sonucu olarak da yine ilginç bir gerçek olarak değinebileceğimiz, memeli hayvanlarda görülen “embriyo geciktirme işlemi” yani embriyonik diyapozu gerçekleştirir. Bu da anne Quokka’nın karnında bulunan embriyonun 5 ay kadar uyuduğu gözlemlenebilir. Eğer anne Quokka’mızın emzirdiği küçük bir yavrusu hâlâ yaşıyorsa, bu embriyonun tekrar harekete geçebilmesi için gerekli hormonların salgılanmasına yardımcı olur ve anne Quokka’mız tekrar doğum yapar.

Serüvenli bir doğum süreci anlayacağınız...Quokka’ların yemek için ağaçlara bile tırmanabildiğini dile getirmiştik. Ne ile besleniyorlar diye soracak olursanız da bitkilerle beslenen, otçul bir hayvan olduklarını söyleyebiliriz. Yemeği bu kadar seven ve zararsız bir hayvan olmalarının yanı sıra yine de vahşi bir hayvan olduklarını aklımızda tutmamız daha sağlıklı olabilir. Çünkü Quokka’lar tehlikede hissettiklerinde kendilerini savunmak için çok keskin olabilen pençe ve diş yapısına da sahipler. Onlara dokunmamak gerektiğine dair yasağımız da bu noktaya da çekilebilir doğrusu. Şirin olsalar da vahşi bir hayvanlar sonuçta. Yine de, insanlarla oldukça barışık bir tür olduklarını da dile getirebiliriz.


İnsanlarla barışıklıkları; turistlerin, hatta ve hatta dünyaca ünlü aktörlerin çektiği fotoğraflardan da belli olabilir. Sadece Rottnest ve Bald Adalarında görülebilen Quokka türü, orayı ziyaret eden turistler ve ünlüler tarafından da oldukça sevilen bir tür. “Quokka Selfies” etiketiyle ünlenmiş bir sürü Quokka fotoğrafını inceleyebilirsiniz. Bu yüzden sosyal medyanın gerçek hükümdarlarının Quokka’lar olduğunu dile getirmiştik.
 
Thor filmiyle birçok insanın gönlünü kazanan Chris Hemsworth ile bir fotoğrafımız olmayabilir... Ancak Quokka’ların var!


Eğer Batı Avusturalya’yı ziyaret ederseniz, bu sevimli türümüzün iyimserliğinden kendinizi mahrum bırakmamanızı öneririz! 
 
Tabii onlarla fotoğraf çekinmeyi de unutmamanızı öneririz...

Yukarı Kaydır