midjourney
STORIES Kadın Kafası

Mutfak Monologları II

01 Ağu 2023

Ta-taa kek pişti, yahu ama kocacığım tam da serilip yatacak yeri buldun. Fırının önünde ölmek nedir canım? İşim var burada, kekte dakiklik önemlidir bunu çok iyi biliyorsun.

Üzerinden atlarsam boyun kısa kalır dermişim. Şaka şaka uzayacağın kadar uzamışsın. Hatta bazı yerlerin öyle çok uzamış ki evimizden çıkıp uzaya uzaya komşumuz Aysel’e girmiş görüyor musun? Aysel hiçbir esprime gülmüyorsun vallahi alınıyorum artık. Ay allah aşkına bak şu keke sünger gibi değil mi? Biliyor musun, insanlar da keke benzer, yumurtayla şekeri hakkını vere vere çırpar, şekeri iyice eritirsen ancak o zaman karşılığında pofur pofur kabarır, ağızlarda dağılır. Ben de şimdi bu kekle senin ağzını dağıtmayı düşünüyorum o ayrı. Bazen kek kalıbının yüzünde çınladığını bile hayal ediyorum inanır mısın?

Tabii malzemeyi de seçmek çok önemlidir, yumurta çürük, şeker kurtluysa yine has lezzete ulaşamazsın. Mesela benim kocam için kim diyebilir ki o bir çürük yumurta değil? Beni sadece seninle aldattı sanıyorsun değil mi? Ah Ayselciğim öyle toysun ki tatlım! Yakaladığım ilk vukuatı temizlikçimizle oldu. Her pazara çıkışımda kendimi mevsimin en iyi meyvesini, sebzesini bulmaya adadığım için biraz fazla vakit geçirirdim. Sen bunu fırsat bil, benim de o gün sıcaktan migrenim başlasın da eve erken geleceğim tutsun mu? Şu mutfak masasının üzerinde yakaladım ikisini. Hayır bir de fantezi yapıyorlar, aldatacaksan hiç değilse edebinle aldat değil mi?

Ne oldu Aysel? Ağlıyorsun? Yo ben aştım bunları üzülme. Ohoo, kaç kişiyi kazıdım bu mutfak masasından. Akşamına da yemek pişirdim, masayı çamaşır sularıyla sildim, üzerine sakız beyazı örtüler serdim de afiyetle yedik. Çünkü ne olursa olsun bir aile akşam yemeğinde bir arada olmalı. Bir kadın önce kendisine şunu sormalı Aysel, sen bir kadın olarak yapman gerekeni yaptın mı? Gerçi ben yaptım da ne oldu? Bunca emek, bunca çaba, bunca kek çöp oldu. Bana da ne tavsiye edeceğimi şaşırttılar be Aysel. Tabii sen de kim bilir neler yaşadın neler gördün de düşe düşe benim adama düştün değil mi? Ama benden sana tavsiye, sen benim yaptığımı yapma. Şimdi yerde yatan sevgili kocam sana ne kadar ölü görünüyorsa diğerleri de öyle görünsün. O izlediğin aptal programlarda hep söylemiyorlar mı kız Aysel: kendine değer ver.

Tamam, yirmi dört senenin sonunda kocamı limonlu, fare zehirli kekle öbür tarafa göndermiş olabilirim, bu yüzden de çok da tavsiyesi dinlenecek biri profilini çizmiyorum, farkındayım. Bunu ne için yaptım Aysel çalıştır saksıyı? Kendime değer verdiğim için tabii ki. Yo Aysel seni öldürmeyeceğim, senin kekini ayrı pişirdim. Bir cinayet benim için yeterli. Şunu da açıklığa kavuşturalım, kocamı beni defalarca aldattı diye öldürmedim. Ona verdiğim yirmi dört senelik emeğin ödemesini aldım diyelim.

Kaçarak evlendik biz, babamın hiç durmayan ellerinden, boyuna uzayan kollarından kaçarak. İnsan mutlu olduğu evden kaçar mı? On yedi yaşımı doldurmamıştım daha, aynı okula gidiyorduk, öptü beni. Kaçalım mı dedim tamam dedi. Çünkü çok sevmek bunu gerektirir Aysel. Meğer babamın ne mal olduğu tüm mahalleye sakız olmuş bile, bu yüzden hiç sorgulamamış kaçalım deyişimi. Çilenin her zaman çile doğurduğunu duydun mu hiç? Bir boka battıysan, üzerinde o lekeler kaldıysa arınamazsın kolay kolay. Sanıyor musun ki baba evinden koca evine kaçınca huzura erdim? Hep aşağıladı beni, mutfağıma, benim mutfağıma başka kadın soktu be Aysel. Onun için hep eksik ve sevimsizdim. Eğer o evde kalsaydım babamı öldürecektim. En azından yirmi dört sene daha yaşayıp kocamı öldürmeyi tercih ettim. Zehir biraz klişe oldu, evet. Sen de ileride bir gün kocanı öldürmek istersen bıçaktı baltaydı öyle işlere girme. Temizlemesi çok zor olur. Ah biz kadınlar ne çok çile çekiyoruz kız Aysel. Sen de genç yaşta kocanı kaybettin, sütçüsüydü, manavıydı evine girmeyen kalmadı. Bir umut benim uçkursuza tutundun. O da öldü görüyor musun? Kadersizsin anam.

Canım yansın istiyorum ama yanmıyor Aysel. İçim bomboş, sevgisiz, öfkesiz, durgun bir deniz gibi. Beni kandırmasını bile sindirdim sanki. Sana bir sır vereyim mi? O son nefesini hıçkırır gibi verdi ya kendime bol köpüklü bir kahve yapmak istedim o an. İçimden sana da özel kekimden bir dilim ikram etmek geçti, geçmedi değil, ama yapamadım. Bir kahve yapayım içer miyiz?
Peki madem kahve içmeyeceksin, kekini yediysen artık gidebilirsin. A-a dokunmamışsın bile aşk olsun, paket yapayım, çocuklarla birlikte yersiniz. Saklama kabımı getir ama sonra e mi? Bilirsin hassasım bu konularda.
 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?