pinterest
ZOOM

Muscle Car Ekolünün Zirvelerinden: Chevelle SS

08 Eyl 2022

Otomobile özel bir ilginiz yoksa bile gördüğünüzde ilginizi çeken araçlar vardır. Tasarımı, rengi, ince düşünülmüş detayları, motorunun sesi veya bütünüyle görünüşü ilginizi çeker. Bir aracın dikkatinizi çektiği bu anlar aslında derinlerde sizin nelere ilgi duyduğunuzla ilgili de bir ipucu gibidir. Bir aracın size çok klas ya da sportif gelmesi, sesinin ya da sessizliğinin sizde bıraktığı etki bu ipuçlarına örnek verilebilir. Dış görünüşüyle karmaşık duygular yaşatan araçlar ise çok daha ayrı bir yerde dururlar. Muscle car ekolünün önemli temsilcilerinden Chevelle SS bunlardan biri. Aracın üretim ve dönüşüm hikâyesine birlikte bakalım.

1.5 Bardak

1966-vistapointe
Kökleri 1950’lere dayanan ve muscle car adı verilen araçların genel özellikleri daha güçlü motor, daha yüksek performans, sportif görünüm ve bunlarla bağlantılı olarak daha fazla yakıt tüketimi olarak özetlenebilir. Firmaların bu tipteki araçlar üretmek için denemeleri 1949’dan itibaren başlattığını söyleyebiliriz. Özellikle Oldsmobile’ın ürettiği Rocket 88 birçok kaynakta ilk örnek olarak dile getiriliyor. Ancak muscle car kültürü tanımlayıcı çizgilerine 1960’lı yıllarda kavuşuyor. İki kapılı ve V8 motorlu güçlü araçlar görünümleriyle de heyecan uyandıran bir dönüşüm başlatıyorlar. Daha yuvarlak hatlı büyük araçlardan daha keskin çizgilere sahip, daha küçük, iki kapılı ve havalı bir görüntüye evrilen bu otomobillerin o dönem için önemli örnekleri Ford Thunderbolt, Pontiac GTO ve Shelby Mustang gibi karizmatik araçlar oluyor. Elbette bu üç marka ve modelle sınırlayamayacağımız muscle car kültürüne Chevrolet de kayıtsız kalmıyor.

1968-vanguardmotorsales
Chevrolet’nin 1963’te üretmeye başlayıp 1964’te yollara indirdiği Chevelle Malibu modelinin Super Sport yani SS versiyonuyla katılmaya çalıştığı ancak daha sonra 1966 yılında üretilen Chevelle SS modeliyle tam olarak üyesi olduğu muscle car kültürü araçları küçültüp daha seri hareket etmelerini sağlayacak çözümler sunuyordu. Bir başka modelin türevi değil de başlı başına bir model olarak üretilmeye başlanan Chevelle SS 1968 yılında çizgilerinde de radikal bir değişime uğramış ve dönemin araçları arasındaki yerini sağlamlaştırmayı başarmıştı. GM A adı verilen ve General Motors’un ürettiği arkadan çekişli platformları paylaşan araçların genel olarak yaşadığı bu dönüşüm tasarım çizgilerini burnu daha uzun ve daha sportif araçlar üretilmesini sağlıyordu.

1970-wallup
Chevelle SS zirvesi diyebileceğimiz tasarım dönemine ise 1970 yılıyla birlikte girdi. Coupe, sedan, wagon ve daha sonra meşhur El Camino’nun zemini olacak olan pick-up seçenekleriyle piyasaya çıkan bu araç, SS 396 modeliyle 350 ila 450 beygir gücü imkânları sunan Turbo-Jet 396 V8 motor seçeneklerine sahipti. Bu tarihten sonra 1974-1977 aralığında üretilen üçüncü nesil Chevelle’lere kadar mevcut tasarım üzerindeki bazı ufak oynamalar dışında görünüşte ciddi bir değişiklik yaşanmadı. Chevrolet 1977’den sonra bu segmentteki tüm araçları Malibu modeli çatısı altında toplayana kadar Chevelle SS özel bir model olarak üretilmeye devam etti. Fakat bu üçüncü nesildeki tasarım daha önceki dönemlerde gördüğümüz atak imajından daha ağır başlı bir imaja doğru evriliyordu. Özellikle wagon modellerinin tam anlamıyla dönemin Amerikan aile arabalarını temsil ettiğini söylemek mümkün.

El Camino-look.com
Chevelle SS muscle car ekolünün güzide temscilerinden biri olmakla kalmayıp birçok önemli yapımda da boy gösteriyordu. Ana karakterlerle özdeşleşen arabalar arasına adını altın harflerle yazdıran model hem üretildiği dönemde hem de güncel yapımlarda kendine yer bulabildi. Talladega Nights ve Dazed and Confused ilk örnekler olmakla birlikte daha yakın tarihli yapımlar Jack Reacher, Fast&Furious ve John Wick bu filmlerden bazıları. Petrol üretiminin, büyük motorların ve gösterişin damga vurduğu dönemin ikonik araçlarından biri olan Chevelle SS bugün koleksiyonların özel bir parçasına dönüşmüş durumda.

1974-drive2
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?