Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
BUSINESS Scope

Mülakatlarda STAR Tekniğinden Destek Alın!

24 Oca 2023

Sözlü mülakatlar işe alımlardan okul başvurularına kadar pek çok yerde aday sayısını azaltmak adına tercih ediliyor. İşte, bu mülakatlarda başarılı insanların çoğu stresten dolayı eleniyor. Bu stresi arkada bırakmak için ise STAR tekniği karşımıza çıkıyor!

1.5 Bardak

pexels
Pek çoğumuz deneyimleyeceğimiz mülakatlardan önce korku, stres ve heyecan hissedebiliyoruz. Bu duygular yüzünden de mülakatta karşımıza gelen ve düzgün bir şekilde cevaplayabileceğimiz sorulara istenilen cevapları veremiyoruz. Bu durumun önüne geçmek için yetkinliğe dayalı soruları somut örnekler ile cevaplandırabilen STAR tekniği bizlerle buluşuyor. Bu tekniği uygulayarak mülakatınızı gerçekleştiren kişiyi kendinize hayran bırakabilirsiniz ve istediğiniz işi/eğitimi elde edebilirsiniz.

unsplash
STAR tekniği ismini İngilizce’deki 4 sözcükten alıyor: ‘Durum’ anlamına gelen ‘Situation’, ‘Görev’ anlamına gelen ‘Task’, ‘Eylem’ anlamına gelen ‘Action’ ve ‘Sonuç’ anlamına gelen ‘Result’. Bu sözcüklerin baş harflerinin birleşmesiyle karşımıza çıkan bu mülakat tekniğini davranışsal mülakat sorularını yani geçmişe dayalı soruları cevaplandırmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Şimdi, bu tekniğin her basamağını ayrıntılı bir şekilde kaleme alarak mülakatlarınızda istediğiniz başarıya nasıl ulaşabileceğinizi açıklayacağız.

pexels

Situation (Durum)


Önceden girmiş olduğunuz mülakatlarda illa ki geçmişteki başarılarınızın ya da başarısızlıklarınızın sorulduğu olmuştur. Bu başarıların ve başarısızlıkların detaylandırılması da istenmiştir. İşte, başarısızlık ya da zorluk içeren bir mülakat sorusu ile karşılaştığınız zaman devreye ‘Situation’ basamağını sokabilirsiniz. Bu basamağı uygularken karşınızdaki insana eski iş yerinizde ya da herhangi bir görevde karşılaştığınız zorluğu spesifik bir şekilde açıklayabilirsiniz. Bu zorluk, takım arkadaşlarınıza dayandığı gibi kaynakların yetersizliğine de dayanıyor olabilir. Anlayacağınız, eskiden karşılaştığınız ve başarıya ulaşmanızı zorlaştırmış olan durumu düzgünce açıklamalısınız karşınızdaki soruya istenilen cevabı vermek için.

pexels

Task (Görev)


Bu tekniğin ikinci basamağında ise ilk basamakta detaylandırdığınız zorluğu içeren görev esnasında sizin yerine getirmeniz gereken sorumluluğu/sorumlulukları açıklamalısınız. Evet, bahsi geçen görev esnasında çeşitli zorluklarla karşılaşmışsınız fakat bu zorlukları tamamen başka faktörlere yıkıyormuş gibi gözükmemelisiniz. Bu durum için de ele aldığınız görev tanımında sizin nerede yer aldığınız büyük bir önem taşıyor ve karşınızdaki insan bunu düzgünce tanımlamanızı bekliyor olabilir.

pexels

Action (Eylem)


STAR tekniğinin üçüncü basamağında da zorluklarını ele aldığınız görev için nasıl hareket ettiğinizi açıklamanız gerekiyor. Bahsetmekte olduğunuz görev çerçevesinde başarıya ulaşmak için neler yaptınız ve karşınıza çıkan zorluklar için hangi çözümleri uygun gördünüz? Bu soruların cevaplanabilmesi için bu aşamada dış faktörlerden bir miktar uzaklaşıp kendinize odaklanmaya özen göstermelisiniz. Bir başka deyişle, üçüncü basamakta ‘biz’ dilini biraz arkanızda bırakıp ‘ben’ dili ile soruyu cevaplandırabilirsiniz.

pexels

Result (Sonuç)


Bu tekniğin son basamağında ise karşınızdaki kişiyi etkilemek için ele aldığınız görevin sonuçlarını ortaya koymalısınız. Bu görevin sonunda istediğiniz başarıya ulaşabildiniz mi ve bu görev hangi alanlarda kendinizi geliştirmenize fayda sağladı? Bu soruları cevaplandırırken bahsi geçen görev esnasında gözünüze çarpan ve aklınızdan çıkmamış olan spesifik örnekleri karşınızdaki insan ile paylaşabilirsiniz. Anlayacağınız, STAR tekniğinin son basamağında başarılarınızı paylaşmaktan çekinmemeniz gerekiyor. Eğer çekingenlik yaparsanız hem karşınızdaki insanı istediğiniz işe/eğitime uygun olduğunuza inandıramazsınız hem de STAR tekniğini yarım bırakmış olursunuz.

pexels
Eğer size mülakat sorularını yönelten insana gerekli becerilere ve bilgiye sahip olduğunuzu belli etmek istiyorsanız mülakata gitmeden önce STAR tekniği çerçevesinde geçmişte yaşamış olduğunuz bir durumu hikayeleştirebilirsiniz. Daha sonra, hikayenizi karşınıza gelen sorulara uygun bir şekilde anlatabilirsiniz. Unutmayın ki, bu teknik her mülakat sorusunu cevaplamak için kullanılmaya uygun değil. Bu teknik ile ‘’Kısa bir sürede herhangi bir görevi tamamlamak için neler yaptınız?’’ ya da ‘’Ekibinizden bir kişi sorumluluklarını yerine getirmediği zaman nasıl bir yol izlediniz?’’ gibi soruları cevaplandırabilirsiniz. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?