Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Elsewhere
BUSINESS

Mükemmel Yerine Kötü Başlangıçlar

25 Kas 2022

Mükemmele ulaşmamızın önündeki tek engel mükemmeli hedeflememiz olabilir. Attığımız her adımın en ideal olmasını beklemek yerine tökezlemeyi öğrenebilirsek, zaman ilerledikçe adımlarımız da sağlamlaşabilir. Eğer siz de herhangi bir şeye başlamak için en doğru koşulları bekliyorsanız, bu yazı pek de ideal olmayan başlangıçlar yapmanız için sizi ikna edebilir.

1.5 Bardak
Hayatta başarılı olabilmek, en büyük hayallerimizi gerçekleştirebilmek ya da basitçe gündelik hedeflerimize ulaşabilmek için çoğu zaman tüm koşulların ideal olması gerektiğini düşünebiliyoruz. Yazı yazmak istiyor ama yazı yazmak için henüz yeterli olmadığımıza inanıyoruz. Bir kafe açmak istiyor ama kafe açabilecek miktarda paraya sahip olmadığımız için bunun imkansız bir hayal olduğunu varsayıyoruz. Yeni bir dil öğrenmek istiyor ama kursa bütçe ayıramadığımız için tek bir kelime dahi öğrenmiyoruz. Pek tabii sonsuz maddi kaynağa, engin bilgilere, yeterli bağlantılara ve elverişli bir çevreye sahip olsak, büyük ihtimalle istediğimiz her şeyi yapabilmek de daha kolay olurdu. Fakat mevcut maddi ve manevi kaynaklarımız ya da dış faktörler hiç de ideal değil. O zaman hiç adım atmamalı mıyız?

Venice clay artists
Sahip olduğumuz kaynakların ya da bizi etkileyen dış faktörlerin iyileşmesini bekledikçe aslında kendi kendimizi daha da fazla engellemeye başlıyoruz. “Param olduğunda yaparım.”, “Daha iyi hissettiğimde başlarım.”, “Tam anlamıyla öğrendiğim zaman başvururum.” gibi kendi kendimize koyduğumuz türlü koşul, çoğu zaman hayallerimiz ile aramıza daha da büyük mesafeler koyabiliyor. Halihazırda zaten yeterli kaynaklara sahip değilken, bir de kendi kendimize engel koyuyoruz. Başlamak zaten yeteri kadar güçken, iyiden iyiye güçleşiyor. İçsel ve dışsal en ideal imkanların oluşmasını beklediğimiz esnada ise günler, haftalar, aylar, seneler geçip gidiyor. Böylelikle tüm bunların üzerine bir de “Artık yeteri kadar vaktim ve enerjim yok.”, “Genç olsaydım belki yapabilirdim.”, “Bunun için çok geç kaldım.” gibi cümleler ekleniyor. 
Böylelikle yaşadığımız hayat, gerçekleştiremediğimiz hayallerimizin ve ulaşamadığımız potansiyelimizin yasını tuttuğumuz zorlu bir deneyime dönüşüyor. “İmkanlarım vardı da mı yapmadım?” dedikçe, bir zaman az da olsa mümkün olan ihtimaller şimdi hakikaten de imkansızlaşmaya başlıyor. Oysa böyle olmak zorunda değil. Mükemmel yerine kötüyü ya da basitçe halihazırda olanı hedeflersek, mükemmele de yaklaşabiliriz. 

Elimizde olmayanlara ve başarılı olmak için sahip olmamız gerektiğine inandığımız kaynaklara odaklanmak, olduğumuz yerde kalmamıza sebep oluyor. Biz dururken ise zaman ilerliyor ve bizi ardında bırakıyor. Böylelikle hiç hareket etmeden yalnızca birilerinin, bir şeylerin, bir yerlerin gerisinde kalıyoruz. Oysa en ideale ulaşabilmek için her şeyden önce az da olsa ilerleyebilmek gerekiyor. Bunu yapabilmek için de en kötüsünden de olsa bir adım atmamız gerekiyor. Hiç adım atmadığımız müddetçe çevremizdeki herhangi bir şey nasıl değişebilir ki? Belki de bizi hayalini kurduğumuz ideale yaklaştıracak olan, bugünkü kötü başlangıçlarımız olacaktır.

Modern builds
Sahip olmadıklarımız kadar sahip olduklarımıza odaklanmak oldukça işimize yarayabilir. Herhangi bir podcast kaydetmek istediğinizi varsayalım. En iyi mikrofona, kaydı düzenlemek için en ideal bilgisayara ve tam anlamıyla oturmuş bir fikre de sahip olmayabilirsiniz. Bunlar yüzünden erteledikçe, bunlara ulaşma ihtimaliniz artmadığı gibi belki daha da azalıyor. Bunun yerine fikrinizi olduğu haliyle, elinizdeki telefonla kaydedip, kötü bilgisayarınızda düzenleseniz; başladığınız için ilerleyeceksiniz de. Zamanla edindiğiniz tecrübe ve gelen geri bildirimler sayesinde kayıtlarınız iyileşecek, fikriniz netleşecek. Öyle ki belki de bu podcast sayesinde bir hibe programına girebilecek ya da bir kaynak yaratabileceksiniz. Böylelikle daha iyi bir mikrofon ya da bilgisayara sahip olabileceksiniz. Ya da en kötü ihtimalle yapamadığınızı fark edip podcasti kaydetmekten vazgeçeceksiniz. Zaten şuanda da yapmadığınız için aslında hiç bir şey kaybetmeyeceksiniz. Hatta gerçekleşmemiş bir hayal olarak zihninizde yer kaplayacağına, yepyeni hayaller için yeni yerler açılacak. 
İhtiyaç duyduğumuz yegane hedef, mükemmel yerine yalnızca başlamak olabilir. 

Bu yazının yanı sıra “Ertelemekten Yaratmaya Doğru”, “Başarısız Bir Başarı Mümkün Mü?” ve “Kaçınmak Yerine Hata Yapmayı Öğrenmek” yazıları da başlamanız için itici güç olabilir. 

Kaynaklar

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?