SEYAHAT

Mükemmel Sofra Kurmanın Püf Noktaları

20 May 2021

Pandemi sebebiyle kalabalık sofralarda toplanmaya ara verdik fakat yakınlarımızla pandemiden sonrası için sözleştiğimiz yemek planları için şimdiden hazırlık yapıyoruz. Birçok insan sofra düzenine, renklerin uyumuna ve sunumlara oldukça dikkat eder. Bu sebeple mükemmel bir sofra kurmanın da çoğumuz için önemli bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Peki, mükemmel sofra kurmanın püf noktaları nelerdir?

1.5 Bardak

Sofranızın Türünü Belirlediniz Mi?

Her ne kadar soframız eksiksiz olsa da kullandığımız malzemeler hazırlamak istediğimiz sofraya uyumlu mu değil mi bundan emin olmamız gerekir. Örneğin, gün arasındaki çay saati için hazırlanmış bir masada büyük tabaklara, çatal bıçaklara ihtiyacımız olmaz. Atıştırmalıklara yer vereceğimiz bu masada seçimlerimizi daha küçük ve işlevsel tabaklardan yana kullanmalıyız. Sofranızın türü sadece yemek takımı kullanımı konusunda değil, masa örtüsü ve süsleri bakımından da büyük bir önem taşımakta. Birçok insanın modern ve geleneksel olarak ayırabileceği iki ayrı malzeme bulunuyor: masa örtüsü ve supla. Aslına bakarsanız ikisinin de yeri geldiği zaman kullanılması gerektiğini söylemek mümkün. Amerikan servis olarak da bilinen Özellikle de sofra türüne bağlı olarak bu iki ayrı stili kullanmalıyız. Bu sebeple öncelikle sofra türümüze karar vermemiz gerekir. 

Renk Uyumu

Sofra kurmak ve kombin yapmak arasında bir seçim yapacak olsaydınız hangisini tercih ederdiniz? Hepimiz biliyoruz ki, sofrada renk uyumunu sağlamak oldukça zor. Özellikle de tüm parçalar takım halinde değilse ve kendi yaratıcılığımızı da ortaya koymamız gerekiyorsa. Örneğin, masamızda yer vereceğimiz bir altın renkli şamdan gümüş renkli çatal bıçaklarımıza uymuyorsa, tüm masanın tarzından uzaksa ve rengiyle rahatsız edici bir görüntü veriyorsa uyumlu masamızı bir anda uyumsuz hale getirmemize sebep olabilir. Bir diğer örneği de tabaklardan verebiliriz. Genellikle sofralarda yer verdiğimiz atıştırmalıklar, mezeler, salatalar için yemek takımından ayrı parçalar kullanıldığı olabiliyor. Bu seçim bazen çok iyi bir görünüm ortaya çıkarıyor, bazı zamanlarda da birbirinden alakasız bir görünebiliyor. Eğer renkli ve kalabalık bir sofra düzeni oluşturacaksanız tek bir tip olan yemek takımlarını tercih edebilir, sadece süsleme kısmında ekstra renkler ekleyerek bir bütün oluşturabilirsiniz. 

Sofra Düzeni

Biliyoruz ki birçok insan sofra düzeni konusunda oldukça titizken birçok insan da misafirler için sofra hazırlarken sofra düzenini sıklıkla unutuyor. Mükemmel bir sofradan bahsediyorsak en önemli kriterin sofra düzeni olduğunu söylemeliyiz. Yine sofranın türüne bağlı olarak eşyalar değişiklik gösterse de temel olarak çatal bıçak yönlerini biliyor olmak bizlere her zaman artı puan sağlar.

Süslemeler

Sofra düzenimizi oluşturmadan önce soframızın tarzını belirmemiz gerekir. Örneğin, renkli bir sofra mı oluşturmak istiyoruz yoksa daha sade ve göz yormayan bir görünüm mü yaratmaya çalışıyoruz? Böylece kullanacağımız süslemeleri belirlemek çok daha kolay hale geleceği gibi, renk uyumu konusundaki kararlarımızı da doğru almamızı sağlar. Ek olarak, süslemelerin büyük hataların önüne geçmek için de kullanışlı detaylar olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, kalabalık bir kahvaltı sofrasında çay servisi yaparken bardakları karıştırma olasılığı oldukça yüksek. Oysa çay tabaklarına yerleştirdiğiniz minik süsler, tüm çay bardaklarını eşsiz kılarak servis esnasında çıkacak problemlerin önüne geçmiş olur. Nasıl bir sofra oluşturmak istediğimize bağlı olarak masa örtüsü seçimimizi de yaparız. Amerikan servis olarak da nitelendirebileceğimiz supla ve runner ikilisini ya da klasik masa örtülerini tercih etmek de nasıl bir sofra kurmak istediğimiz için oldukça önemli bir detay. Sadece bu iki farklı tercih bile sofranızın atmosferini bir anda değiştirebilir. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?