Morina Balığı Ve Faydaları
lets eat cuisine
WELLNESS

Morina Balığı Ve Faydaları

Uzmanlara göre, hem çocukların hem de yetişkinlerin balık tüketmesi büyük bir önem taşıyor çünkü balık insanlara pek çok fayda sağlıyor. Bu faydalar arasında bağışıklık sisteminin korunması, kemiklerin güçlenmesi, zeka gelişimi, hücrelerin onarılması ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların hafifletilmesi yer alıyor. Bu faydalar ile buluşulabilmesi için pek çok balık türünden destek alınabiliyor ve bu balık türleri arasında dikkat çeken morina balığından bahsetmek istiyoruz bizler de.

Editör :İrem Başkan
Yayın Tarihi :05 Ağu 2022
Süre :1.5 Bardak

mega vitamin
İzlanda, Norveç, Newfoundland ve Labrador ve Grönland gibi soğuk denizlere sahip yerlerde yaşayan morina balığı, ne yazık ki Türkiye’de yaşamıyor. Bu yüzden, bu balığa ülkemizde taze bir şekilde ulaşmanın zor olduğunu söyleyebiliriz fakat yurt dışına yapacağınız seyahatlerinizde morina balığını aklınızda tutarak bu oldukça faydalı besini tatma fırsatını yakalayabilirsiniz. Mezgitgiller familyasının bir üyesi olan morina balığı, kum balıkları, ringa balığı ve yumuşakçalarla beslenen büyük bir hayvan olarak karşımıza çıkıyor. Rengi ve sırtındaki benekleri ile dikkat çeken bu balık, hızlı bir şekilde büyüyor ve erişkin olduğu zaman 90 santimetrelik boyu ve yaklaşık 30 kilogramlık kütlesi ile denizlerde yüzüyor. Morina balığının eti çok dayanıklı olmakla birlikte, bu etin 100 gramında 20 gram protein ve 84 gram kalori bulunuyor. Bu sayısal değerler sayesinde de morina balığının bizlere sağlayabileceği faydaları az çok kestirebileceğinizi düşünüyoruz. 

Cod balığı olarak da bilinen morina balığı, yukarıda da belirttiğimiz gibi sıcaklığı 0-10 °C arasında değişiklik gösteren soğuk denizlerde sürüler halinde hayatını sürdürüyor. Ayrıca, bu balığın sığ denizleri tercih ettiğini sizlere bildirmek istiyoruz. Hatta, morina balığının yaşadığı ortamın sığlık seviyesi değiştikçe bu balıkta renk değişimi gözlenebiliyor. Taze bir şekilde tüketilebilen morina balığı, aynı zamanda salamurası ve tuzlamasıyla da dikkat çeken bir öğün. Avrupalılar’ın yeni kıtalar keşfetmek için çıktıkları yolculuklarda önemli bir besin kaynağı olan morina balığının geçmiş dönemlerden beri derisinden tutkal ve karaciğerden de bir yağ elde ediliyor. 

diyetasistan
Şimdi de morina balığının faydalarından söz etme vakti! Bu balık, D vitamini, A vitamini, riboflavin, B12, selenyum, fosfor, demir, iyot, potasyum, folat ve sodyum içerdiği için kendisini tüketen bireylere pek çok yarar getiriyor. Bu yararların başında IQ seviyesinin yükselmesi geliyor; bu durum, morina balığının insan vücudunun ihtiyacı olan iyot miktarını tamamen karşılamasından kaynaklanıyor. Bu balığın bir diğer faydası ise vücudu enfeksiyonlara karşı güçlendirilmesi ve vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılımının hızlandırılması olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, morina balığının tüketilmesi sonucunda cilt bakımına fayda sağlanıyor ve yaşlanma etkileri geciktiriliyor. Bunlara ek olarak, morina balığının kalp ve damar sağlığını olumlu bir şekilde etkilediğini, üreme sağlığına fayda getirdiğini, depresyon ve anksiyete gibi çeşitli psikolojik rahatsızlıklara çözüm olduğunu, kanserli hücrelerin oluşumunu ve yayılımını engellediğini, kemik ve diş gelişimini desteklediğini ve beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olduğunu sizlere belirtmek istiyoruz.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz faydaları çoğaltabiliriz fakat sadece yukarıda bahsettiklerimizin bile morina balığı tüketiminin ne kadar önemli olduğunu düzgün bir şekilde gözler önüne serdiğini düşünüyoruz. Eğer morina balığı tüketmek istiyorsanız bu balığa balık hallerinden, büyük alışveriş merkezlerinden ve çevrim içi balık satışı yapan güvenilir firmalardan ulaşabilirsiniz. Fritöz aracılığıyla morina balığını bir öğüne çevirebileceğiniz gibi morina balığı köftesi hazırlayarak da muhteşem bir lezzet ile buluşabilirsiniz. Morina balığını tüketmeye ek olarak, bu balığın yağından da faydalanabilirsiniz. Bilinen balık yağları gibi tüketilen bu yağ, morina balığının karaciğerden elde ediliyor ve omega 3 yağ asitleri açısından zengin bir şekilde karşımıza çıkıyor. 

Yukarı Kaydır