Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Monako Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Şey
https://unsplash.com/
SEYAHAT

Monako Hakkında Bilmeniz Gereken 14 Şey

Avrupa’nın Akdeniz kıyısında, sıra dışı bir şehir devleti olarak konumlanan Monako, dünyanın en zenginlerinin ve en ünlülerinin favori destinasyonları arasında yer alıyor. Yüzölçümünün küçüklüğü ve zenginliğinin büyüklüğü ile Monako, dünyanın en parlak mikro devleti olarak kabul ediliyor. Şimdi gelin, Monako ile ilgili hangi ilgi çekici bilgilere sahibiz, bir bakalım.

Yayın Tarihi :15 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

https://unsplash.com/
Monako’nun uzunluğu 3.5 km’den az. Genişliği ise en geniş yerde ancak 1 km’yi buluyor. Yani tüm ülkenin yüzölçümü 2 kilometrekarenin sadece biraz üstünde! Nüfusu ise 38 bin dolaylarında. Bu açıdan nüfus yoğunluğu (kilometrekareye düşen insan sayısı) söz konusu olduğunda dünyada liderliği kimseye kaptırmıyor. Monako’da kilometrekareye düşen insan sayısı 19 binden fazla! Nüfus yoğunluğunun bu kadar fazla olması ciddi bir trafik problemine yol açıyor. Özellikle yoğun saatlerde arabayla trafiğe çıktığınızda delirmeniz an meselesi haline gelebiliyor. 

https://unsplash.com/
Aynı sebepten dolayı Monako’da gezinmek epeyce zor bir iş. Çok sayıda tünel, üst geçit ve yoğun trafik, özellikle bölgeyi ilk kez ziyaret edecekler için zorlu bir mesaiye sebep olur. Bir tünele girerken bir hata yaparsanız, 12 kilometrelik bir sapma yapmanız gerekebiliyor örneğin. Dolayısıyla altınızda son model bir arabayla Monako sokaklarında cirit atayım derken, son derece stresli bir trafik deneyimi elde edebilirsiniz. Ancak merak etmeyin, ikinci ve üçüncü ziyaretinizde işer yoluna girecektir. 

https://www.pexels.com/
Monako nüfusunun yüzde 30’u milyonerlerden oluşuyor. Kişi başına düşen yıllık gelir 183.150 dolar. İşsizlik oranı yüzde 2 dolaylarında seyrediyor.  

Monako’ya gelen ziyaretçiler genellikle ikiye ayrılıyor: Harcamak ve kendilerini göstermek için gelen zenginler ve onlara bakmaya gelenler. Monako caddelerinde Ferrari veya Lamborghini ile gezen zenginler, bölgenin en mühim turistik cazibe merkezi rolünü üstleniyor. Elinde telefon sürekli etraftan geçenleri çeken insanlar ve patlayan flaşlar buranın tanıdık manzaralarını oluşturuyor. 

https://www.pexels.com/
Monako’nun diğer bir liderliği ise insan ömrüyle ilgili. Ortalama insan ömrünün 90 olduğu Monako, bu konuda dünya ülkeleri sıralamanın başında yer alıyor.
Zaten onca zenginlik içinde ölmek ne mümkün…

Ancak hemen Monako vatandaşlığı almaya heveslenmeyin. Monako’da ne doğum ne de evlilik yoluyla vatandaşlık alınabiliyor. Monako vatandaşı olmak için epeyce ter dökmek ve bunu hak etmek gerekiyor. Uzun yıllar ülkede emek vermeden vatandaşlık alamıyorsunuz. 

https://unsplash.com/
Güvenlik söz konusu olduğunda Monako’dan daha iyisini bulmazsınız. Ülkede suç oranı çok düşük. Öyle ki son 10 yılda ülke sınırları içinde işlenen cinayet sayısı 1. evet, yalnızca 1. 

https://unsplash.com/
Monako’da yaşayan insanlar gelir vergisi ya da kurumlar vergisi ödemiyor. İşletmeler için çok düşük oranların geçerli olduğu bir vergilendirme sistemi var. Bu nedenle Monako vatandaşları günbegün zenginliğine zenginlik katıyor.

Monako devleti, kendi vatandaşlarına dublex konut yardımı yapıyor. 18 yaşını dolduran her Monako vatandaşı devletten konut talebinde bulunabiliyor. 

https://ajssarimg2.mediatriple.net/
Ülkede toplam 10 okul var. Ve bunların hepsi de devlet okulu. Tahmin edebileceğiniz gibi hepsi de son derece lüks.

Ülke yüzölçümü bakımından çok küçük olduğu için, herhangi bir evin balkonundan Formula 1 Monako Grand Prix’sini izleyebilirsiniz.

Monako, dünyanın en pahalı gayrimenkulüne sahip. Emlak fiyatları dudak uçuklatıyor. Ortalama bir mülkün metrekare fiyatı 42.000 Euro dolaylarında seyrediyor. Monako, emlak fiyatları söz konusu olduğunda Hong Kong ve Tokyo gibi şehirleri açık ara geride bırakıyor. 

https://www.pexels.com/
Monako, monarşi rejimiyle yönetiliyor. Prens, aynı zamanda devlet başkanlığı görevini üstleniyor. Yani, anayasal monarşi söz konusu.

Monako’nun güvenliği genel olarak Fransa’nın sorumluluğunda. Ancak ülkede, küçük bir savunma gücü de var. Monako ordusu toplam 225 askerden meydana geliyor ve bunların çoğu sahil güvenlik ile kurtarma çalışmalarında görev yapıyor. 

Yukarı Kaydır