Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Modern Dünyanın 7 Harikası
La Sagrada Familia - İspanya
SCOPE

Modern Dünyanın 7 Harikası

24 Kas 2022

Binlerce yıldır devasa, göz kamaştıran yapılar inşa ediyoruz. Piramitler, gökdelenler, katedraller veya heykeller, geleceğe bıraktığımız kültürel bir miras aslında. Değişen dünyada ise bambaşka yapılar inşa ediyoruz. Eskiden piramitlerin, tapınakların popüler olduğu yedi harikalar listesinin modern versiyonunu sizler için derledik.

7. Harika: Atomium – Belçika


Atom ve alüminyum kelimelerinin birleştirilmesinden oluşan Atomium, Belçika’nın Brüksel kentindeki en ikonik yapılardan birisi. Toplam 10 bölümden oluşan dev yapının boyu 102 metre ve yapıldığı tarih ise o kadar da yeni değil. 1958 yılındaki Dünya Fuarı için hazırlanan bu özel tasarım, adından da anlaşılacağı üzere gözle görülemeyecek kadar küçük olan atomun 165 milyar defa büyütülmüş halini bize gösteriyor. Ancak asıl yapılış amacı, büyük dünya savaşlarının ertesinde, atom bombalarının insanları yok etmesinin eleştiri diyebiliriz. 


Savaş karşıtı bir bina olması nedeniyle Atomium’un “barış anıtı” şeklinde anılması da şaşırtıcı değil. Hem dev yapının taşıdığı anlam hem de ilginç mimarisi nedeniyle, binayı bugüne kadar toplamda 600.000 kişinin ziyaret ettiği tahmin ediliyor.

Atomium’un 1 Numaralı en üst katında yemek yiyebileceğiniz ve muhteşem manzaraya sahip bir restoran bulunuyor. 2 Numaralı kürenin içinde ise bir ya da iki yıl süreyle gösterilen sergiler, 7 Numaralı kürede ise özel etkinlikler bulunuyor. Bir bakıma her kesimden insanın ziyaret edebileceği, kültür-sanat etkinliklerinden sosyal aktivitelere kadar son derece işlevsel ve hareketli olan Atomium’u, modern harikalar listemizin 7. sırasına koyabiliriz. 

6. Harika: Taipei 101 – Tayvan


Tayvan’ın en gösterişli gökdeleni olan Taipei, tam 101 katlı ve gerçek bir mühendislik harikası! Hatta 2004 ila 2009 yılları arasında Dünya’nın en yüksek binası unvanına sahip olan Taipei 101, gerçek anlamda deprem veya tayfun gibi doğal afetlere karşı da inanılmaz dayanıklı olmasıyla biliniyor. 80 metrelik çelik kazıkların temelinde yükselen bu görkemli yapının, uzunluğu nedeniyle sarsılmamasının en önemli nedeni ise tepesinden asılan 600 tonluk çelik top. Kütle ayarına sahip bu dev ve ağır top, binadaki titreşimleri emerek bir denge unsuru oluyor. 


Elbette Taipei 101’in bu kadar dayanıklı inşa edilmesi, Tayvan’ın Pasifik Ateş Çemberi fay hattı üzerinde bulunmasından kaynaklanıyor. Sismik aktivitelerin sürekli yaşandığı Tayvan’daki bina, aynı zamanda yerel kültüre ait bazı inançların yansımasıyla tasarlanmış. Kulenin sekiz katlı birimlerden oluşan yapısı, Çin kültüründeki sekiz sayısının uğurundan ve yine bu kültürde zenginlikle ilişkilendirilmesinden geliyor. Gerçek bir mühendislik ve tasarım harikası olan Taipei 101, modern harikalar listemizin 6. sırasını fazlasıyla hak ediyor.   

5. Harika: Hoover Barajı – Amerika


Bir hidroelektrik baraj olan Hoover, Amerika’nın en büyük nehirlerinden Colorado’nun üzerinde inşa edilmiş. Yaklaşık 60 katlı bir bina yüksekliğine sahip olan barajın yapıldığı tarih ise Büyük Buhran’ın yaşandığı 1930’lar. Dev bir su seti olarak Amerika’nın su ve enerji ihtiyacına cevap veren Hoover, bir yandan da çok güçlü bir nehrin yarattığı olumsuz etkilere karşı yüzyıla yakın süredir direniyor. Bir bakıma, böylesine güçlü doğal zorluklara rağmen bir baraj inşa edebilme cesareti bile Hoover’i özel kılıyor. 

Oldukça kurak bir bölge olan Arizona ve Nevada sınırında bulunan Hoover Barajı, toplamda 2 milyon dönümlük araziye su sağlıyor. Aynı zamanda kuraklık veya su baskınları gibi olağanüstü doğal afetleri önleyebiliyor. Enerjinin giderek bir krize dönüştüğü Dünya’da, Hoover Barajı’nın yılda 1.300.000 kişiye elektrik imkanı sağlaması ise çok önemli. Elbette bu çevresel çözüm, hem bölgenin doğal yaşamı için hem de Los Angeles ve Las Vegas gibi büyük şehirlerin gelişimi için hayati öneme sahip. Faydacı ve görkemli Hoover Barajı, listemizin 5. sırasında… 


4. Harika: Palm Jumeirah – BAE


Dubai’deki bu yapay adalar oldukça popüler. Neredeyse herkes, sosyal medyadan veya televizyondan Palm Jumeirah’ı görmüş olsa da sahip olduğu özellikler oldukça benzersiz. Birçok açıdan sanat eseri olarak görülen adalar sistemi, 7 milyon tonluk dev kayaların üzerinde yükseliyor. Hajar Dağları’ndan getirilen bu kayaların üzerine, Basra Körfezi’ndeki okyanus tabanından getirilen 92 milyon metreküp kum püskürtülür. Oluşan bu sağlam ve dayanıklı zemin, artık üzerine inşa edilecek ultra lüks binalar için hazırdır.

Üç ana parçadan oluşan bir dış hilal ve içinde, palmiye şeklindeki ana gövde, görünüşü kadar işlevsel olması açısından da çok önemli. Otellerin, tatil köylerinin ve lüks mağazaların yer aldığı dış hilal aynı zamanda, deniz suyu sirkülasyonunu koruyor ve böylece adaların zarar görmesini engelliyor. 2017 yılı itibari ile 10.000 insanın yaşadığı Palm Jumeirah, modern harikalar listemizin 4. sırasını fazlasıyla hak ediyor. 

3. Harika: Agora Garden – Tayvan


Dünyanın modern harikaları konusunda oldukça iddialı olan Tayvan, Agora Garden binası ile mimariyi ve çevre dostu bina zarafetini aynı potada eritmeyi başarıyor. 2018 yılında tamamlanan ve 93 metre yüksekliği olan binanın şekli ise DNA molekülünden ilham alınarak tasarlanmış. Ama sadece DNA’nın şeklini değil, doğanın gücünü de binanın ruhuna dahil eden mühendisler ve mimarlar, Agora Garden’ı kendi kendine yetecek şekilde inşa etmişler. 


İnsanların ve araçların taşınabildiği süper hızlı asansörlerden dev yüzme havuzlarına kadar birçok özelliği olan Agora Garden, bu imkanları sağlarken hiçbir karbon salınımı yapmıyor veya dışarıdan enerjiye ihtiyaç duymuyor. Yağmur suyunun toplandığı ve filtrelenerek kullanıldığı Gök Bahçesi; güneş ışınlarını enerjiye çeviren Fotovoltaik Çatısı; dairesel merkezli ışık deliği ile alt katlara inen gün ışığı; 6.000 metrekarelik bitkilerle kaplı geniş alanı ve açık hava bahçeleri ile Agora Garden, geleceğin çevre dostu binalarına en güzel örnek, diyebiliriz. Elbette bu özellikleri Agora Garden’ı modern harikalar listemizin 3. sırasına taşıyor.

2. Harika: Taj Mahal – Hindistan


Bazı mimari yapılar, sadece bir ülkenin değil aynı zamanda insanlık tarihinin büyük bir dönemini de temsil edebilir. Güney Asya’nın neredeyse tamamını 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar yöneten Babür İmparatorluğu döneminin simge yapılarından Taj Mahal, en popüler anlamıyla aşkı temsil ediyor. İmparator Şah Cihan’ın, çok sevdiği üçüncü eşi Mümtaz Mahal’ın ölümünden sonra inşa ettirdiği bu dev yapı, 22.000 işçinin 22 yıl boyunca çalışması sonucunda 1653 yılında tamamlanır. 


Taj Mahal sadece tarihsel olarak değil, aynı zamanda mimari açıdan da İslam, İran ve Hint dokunuşlarını harmanlaması açısından çok önemli. Alem adı verilen dev bronz kulesi, 35 metrelik merkezi kubbesi, anıt mezarları ve dekorasyonda kullanılan safir, kan taşı gibi değerli taşları ile Taj Mahal modern harikalar listemizin 2. sırasında…

1.Harika: La Sagrada Familia – İspanya


Dev katedraller, hiç şüphesiz Avrupa kültürünün Dünya’ya bıraktığı en özel miraslardan birisi. Yapımına 1882 yılında başlanan ve inşası 140 yıl süren La Sagrada Familia’nın en ilginç yanı, yapımının teknik olarak hala bitmemiş olmasıdır. 2026 yılında tamamlanacak olan katedral, 172 metrelik İsa Kulesi sayesinde en yüksek bina unvanının sahibi olacak. Covid pandemisi nedeniyle gecikmeler olsa da katedral tamamlandığı zaman, hepimiz bu tarihi ana tanıklık edebileceğiz. 


1882 yılında İspanyol Mimar Francisco de Paula’nın baş mimarlığında başlayan projeyi sadece bir yıl sonra Antoni Gaudi devralır. İşte bu değişim, katedralin tüm mimari tasarımının değişmesine neden olur. Hem Gaudi’nin kendine has geometrik tarzı hem de doğadan esinlenilen şekillerin kullanılması sayesinde La Sagrada Familia, gerçek bir başyapıt olarak görülüyor. Tamamlanmadığı halde yılda 4,5 milyon insanın ziyaret ettiği La Sagrada Familia, geçmişle geleceği harmanlaması nedeniyle modern harikalar listemizin tartışmasız 1 numarası! 

Yeni modern harikaların, eskileri kadar kalıcı ve dayanıklı olup olmayacağını şuan için öngöremiyoruz. Ancak teknolojinin ve bilimin desteği sayesinde güçlenen mimarinin, doğadan ilham aldığını söyleyebiliriz. DNA sarmalları, atomun şekli, palmiyeler ve kendi kendine yeten binalar, çağımızın sadece gösterişi değil sürdürülebilirliği de önemsediğinin ispatı aslında… 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?